איפה הכסף
עם ענת דוידוב

מי ידאג לתושבי העוטף?

7 ישובים בחבל האשכול שבעוטף עזה, לא קיבלו תקציב למגן במדדים את הבתים • אייל ביינארט, יו"ר הועד מושב שדה ניצן, טען: "זה לא עניין של תקציב"


במהלך המבצע עלות השחר, כשנשמעו האזעקות בעוטף, לתושבים רבים באזור חבר האשכול לא היה מסתור מפני הטילים. מדוע? 7 קילומטרים מעבר לגבול, המדינה לא מתקצבת את בניית המיגוניות ובממדים. ענת דוידוב דנה על כך ב־103fm עם אייל ביינארט, יו"ר הועד מושב שדה ניצן, אשר מתח ביקורת חריפה בנושא.

"הסיפור פה הוא הכרה בבעיה וכמה כוח אלקטורלי יש לקבוצה של 500 משפחות", טען ביינארט בפתח השיחה. "אנחנו מדברים על זה לקראת ובמשך סבבים ושניה אחר כך למעט מקומות מעטים כמו התוכנית שלך ממשיכים להתעסק בזה. נתחיל בהבנה של הבעיה, ב־2007 כשהחליטו על הסיפור של עוטף עזה קסאמים לא הצליחו להגיע מעל 7, זה מה שהיה לשכנים שלנו. מאז הטווחים עלו וכל מיני דברים קרו מאז הסיפור הזה. מה הבעיה הרי? 15 שניות ברוטו זה סדר גודל של אם הכול עבד טוב ו־10 שניות נטו. איזה סיכוי יש לזוג מבוגרים לרוץ? או משפחה עם ילדים קטנים, תינוקות בלילה, אם הם לא ישנים בתוך ממ"ד זה לא קורה. זה הסיפור וזה גם לא עניין של כסף".

ענת דוידוב תהתה מהי כוונתו שזה לא עניין של כסף, זאת כיוון שהמדינה דורשת שימגנו בעצמם. ביינארט השיב כי "ההורים שלי גם גרים בבניין ישן ברמת התשרון, ואמא שלי ואבא שלי בני 80 אבל מרגע שיש אזעקה יש להם דקה וחצי ואם הייתה לנו בעוטף עזה הייתי עושה פה, חביתה ואז בנחת הולך למסדרון. אפשר למדרגות, אפשר הכול, אין סיכוי אם את בלילה עם תינוק אם הם לא ישנים בתוך ממ"ד אין סיכוי לאסוף אותם, אין זה לא קורה. עכשיו למה אני אומר שזה לא עניין של כסף? ממ"ד זה 1000 ש"ח, 42 מיליון ש"ח".

"אצל מי המפתח לפתרון?" שאלה דוידוב, ויו"ר הוועד ממושב שדה ניצן הדגיש: "שמישהו יבוא ויבין שבמובן ערכי, כי נכון אין פה הרבה אנשים, לא הגיני שטיל טמיר אחד, טיל טמיר של כיפת ברזל, עולה 50 אלף דולר, 35 מיליון ש"ח אין בעיה לעשות הגדלה למימון מפלגות. 42 מיליון ש"ח פותרים את המועצה האזורית אשכול מהעול הזה, מהסיפור שאנשים מבוגרים או צעירים צריכים את העשר שניות האלה להגיד הלוואי שיפול פה בצד. אתמול נפל בחנייה, עשרה מטרים מחדר השינה של שני מבוגרים, מייסדי המושב שלנו, שישנו כי אין להם שום דבר אחר לעשות במצב כזה כי הם לא יספיקו לקום מהמיטה עם כאבי הגב, ושתי המכוניות שלהם התפוצצו באוויר, וכל הזכוכיות של הבית, ונכון היה להם רק סדק בקיר של המבנה כי זה היה עשרה מטרים בצד, אבל למה מחכים?"

"האם אין למדינת ישראל 42 מיליון ש"ח כדי לסגור את שבעת היישובים?"

עוד התייחס לדברי שר האוצר בנושא: "אין תשובה וככל שהמילים יהיו ארוכות יותר נשכח מה ששאלנו - האם אין למדינת ישראל 42 מיליון ש"ח כדי לסגור את שבעת היישובים האלה? החיים פה מעולים חוץ מהזמן שיש פה את הדבר הזה".

בסיום השיחה, ביקש ביינארט לדון על הגעת משפחות חדשות למושב: "מי שבונה בית חדש היום ממילא בונה אותו עם ממ"ד ולכן זה לא שיקול, השיקול הוא על אותם 74 משקים מתוך 110 הבתים שיש לנו במושב, שהם משנות השבעים, שאין להם ממ"ד ושם חלקם אוכלוסייה של מבוגרים וחלקם של משפחות צעירים שקנו ויש את הילדים הקטנים".

"אני מבין שאנחנו בקצה, אם יש את הגוף והלב הוא תל אביב ירושלים אנחנו האצבעות וזה ממש בסדר, ולא כל תגובה שיש על ירי עלינו היא כמו על ירי על תל אביב. זה גם בסדר, אבל הצד השני הוא המינימום - תתן לאנשים את הזמן שהם צריכים להיות בממ"ד, להיות בממ"ד. לא לכתוב לי להיות במרחב מוגן או הכי מוגן שיש, הקופי החדש זה מרחב מוגן או הכי מוגן שיש, הכי מוגן שיש זה תשכב ותתפלל עם ידיים על הראש", סיכם.

עריכה: שני רומנו

08/08/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מבצע עלות השחר
מבצע עלות השחר  |  צילום: עטיה מוחמד/פלאש90
Paris