אודי סגל וענת דוידוב

"בני כתב משהו בפייסבוק, השב"כ לקח אותו"

אב העציר המנהלי השובת רעב שהג'יהאד דורש לשחררו בריאיון בלעדי • פנה במסר לג'יהאד: "אומר כל הכבוד למי שיעזור" • עורכת דינו: "מצבו קריטי"


בתום מבצע עלות השחר, שנכנס בראשון בשעות הלילה להפסקת אש, עולה השאלה האם תתמלא דרישת הג'יהאד האסלאמי לשחרר את העציר המנהלי חליל עואודה, מחבל מורשע ופעיל הארגון בן ה־40 כבר בחודש דצמבר האחרון, ושובט רעב יותר מ־140 יום.

אבו ריאד עואודה, אביו של חליל, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב בריאיון בלעדי ל־103fm, והגיב לדברים. "בני נעצר בדצמבר בשנה שעברה. עד עכשיו לא דיברתי איתו ולא ראיתי אותו, אני לא יודע כלום. הוא בשביתת רעב כבר 158 יום. הוא כתב משהו בפייסבוק, בא שב"כ ולקח אותו. באותו רגע, השב"כ אמר לו שאין שחרור, הוא בשישה חודשים של מעצר מנהלי. בשבוע שעבר נאמר לי שמשקלו אולי 35-36 קילו", טען. "הבן שלי היה במאסר 13 שנה, בשנת 2000 הוא ישב חמש שנים וחצי, ואז מעצרים מנהליים כל הזמן". כשנשאל אם הוא רוצה להגיד משהו לג'יהאד בתגובה למאמצים לשחררו, השיב: "אני אומר כל הכבוד למי שיעזור".

לשיחה הצטרפה עורכת הדין אחלן חדאד, המייצגת את עואודה והביאה את גרסת מרשו: "כולנו יודעים שמעצר מנהלי מבוסס על ראיות סודיות, לא יכולים לחשוף זאת לא לעצור ולא לסנגור שלו. מדובר בהליך משפטי שהוא חד צדדי לטעמי, כי רק בית משפט מתערב בחומר. הוארך מעצרו, במרץ הוא פתח בשביתת רעב כי אמר שאין צדק במעצר"

"התביעה מציינת כי מדובר בפעיל ג'יהאד", שיתפה, "חליל מכחיש בתוקף ואומר שלא הייתה לו שום פעילות, אלא שהוא התמקד בחיי המשפחה, יש לו אישה וארבע בנות. הייתה תקופה שהוא לא היה בכלא. זו תקופה שעברה, אי אפשר להעניש אדם פעמיים על עברו. מה שהיה היה, אי אפשר שהעבר ירדוף את האדם עד אחרית ימיו. היה שם משהו בסגנון פעילות ג'יהאד". 

באשר למצבו הרפואי, אמרה: "מצבו קריטי ביותר, הוא בנקודת זמן של סכנת חיים ממשית, מוות פתאומי יכול להפתיע את כולנו. יש חוות דעת רפואית שמציינת שמצבו הנוירולוגי מדאיג, וגם מצב הלב, הוא בערך רק עצמות. אף גורם לא פנה אליי ואני מחכה לדיון של מחר". 

עריכה: מיכל קדוש 

09/08/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris