ינון מגל ובן כספית

"מה גרם לשי ניצן לעוות את הדין ולשקר?"

סגן ראש מח"ש לשעבר משה סעדה תקף את פרקליט המדינה לשעבר • הבהיר: "מוכן להיבדק בפוליגרף - המערכת איבדה את המצפן הערכי שלה"


לפני כמעט חודש, חשף סגן ראש מח"ש לשעבר משה סעדה בריאיון לעיתונאי עמית סגל ב'חדשות 12' את רשמיו מהסודות שגילה במהלך כהונתו, ואף תקף בחריפות את המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך ופרקליט המדינה לשעבר שי ניצן. בשיחה עם ינון מגל ויריב אופנהיימר ב־103fm, הסביר את עמדתו.

"אני חושב שהמערכת איבדה את המצפן הערכי שלה, היא אפשרה לאלשיך לסרס את מח"ש. הגשנו תלונות על הדברים הללו, זה לא ערטילאי", אמר סעדה, והוסיף: "מה גרם לשי ניצן לעוות את הדין? לשקר? לסרס את מח"ש?"

לטענתו, "בכיר לשעבר במערכת פנה לשי ניצן בזמן אמת והתלונן על ההתנהלות של אלשיך כלפי מח"ש, ואז הוא אמר, 'אני מכיר בכוחו של המפכ"ל בכלל, ובעיקר בימים אלה, בהם מוטלים על הכף נושאים ברומו של עולם וזה לא נותן לי מנוח'. מה הכוונה 'נושאים ברומו של עולם שנותנים כוח למפכ"ל'?"

סעדה המשיך ואמר: "פניתי לאותו אדם, ואמרתי לו, 'תגיד לי מה הכוונה?' הוא אמר 'תיקי נתניהו'. זה לא שמועות, אלה עובדות. זה מישהו שמתכתב עם שי בזמן אמת".

במהלך השיחה, התייחס גם לפרשת אום אל־חיראן, והעביר ביקורת קשה על התנהלות פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן בנושא. "מנעו מבג"ץ את החומר", אמר, והוסיף: "אני מלווה את שי (ניצן) כבר 20 שנה. בתיקי מחבלים, נגיד שוטר מג"ב מנטרל מחבל, שי ניצן הוא זה שרצה שנחקור את השוטר תחת אזהרה, ואנחנו כמח"ש היינו נגד. פתאום (באירוע הזה) שי ניצן התקשר אלי ביום שישי ואמר 'לא לחקור באזהרה את השוטרים' והוא איתן בדעתו גם אחרי שהוא יודע שהשוטרים משקרים".

אז מה הסיפור בעצם? איך אתה מסביר את ההתנהלות של שי ניצן?
"אורי (ראש מח"ש לשעבר) אמר לו, 'עד מתי אתה מקריב את מח"ש על אנשיה וערכיה?' וניצן אמר לו, 'יש אינטרסים של מדינה ולא נרצה לשמח את מי שרוצה ברעת מערכת אכיפת החוק ודי לחכימא'. על מי הוא דיבר?"

סעדה המשיך עם הביקורת הקשה על ההתנהלות בפרשת אום אל־חיראן, וטען: "הגשנו תלונה לניצן על מסע ציד של אלשיך כנגד אנשי מח"ש, וכתב לי תת ניצב, עוזר מפכ"ל, 'תהיה פטריוט, אל תחקור את התיק הזה', ואני, למרות זאת חוקר את התיק הזה, כי זה חשוב לי, זה חשוב לנו כחברה".

לדבריו, "קיבלתי איומים, אנשינו קיבלו איומים, ואני קראתי לאורי כשהוא חולה, 'בוא נלך לצלאח א־דין להגיש תלונה כנגד הדבר הזה'. אני הראיתי איך אלשיך משבש לנו את החקירה, ובאמת האמנתי בתמימותי שיחקרו כי אני מתלונן על איומים", והוסיף: "תוך כדי חקירה, שאלשיך הוא נשוא החקירה בין היתר, קראו לי לשיחת כיפה אדומה ושם צעקו עליי ואיימו עליי".

"ניצן שאל אותי, 'למי אתה מצביע?'"

במהלך השיחה, התייחס סעדה גם לטענה כלפיו מפי ניצן, שלפיו קרא לאנשים בפרקליטות להצביע לליכוד, והכחיש זאת בצורה נחרצת. "אחרי ששי ניצן הבין שאני הולך להגיש עתירה, הוא קרא לבכיר מאוד לשעבר אליו הביתה, יחד עם המשנה לפרקליט המדינה ואמרו 'מה עושים?' כי פחדו שזה יזיק להם ל'תיק חשוב מאוד', ואז שי ניצן קרא לי ללשכה שלו ואמר 'איזה תפקיד שאתה רוצה, אני אתן לך' אמרתי לו, 'אני לא רוצה את הדברים האלה'", אמר. 

סעדה המשיך לתאר את השיחה עם ניצן לדבריו, ואמר: "ואז תוך כדי שיחה, הוא אמר לי, 'במח"ש מדברים פוליטיקה?' אמרתי 'כן, אנשים מדברים, כמו שאני מדבר בשיחות מסדרון'. אז הוא אמר לי, 'אתה אומר לאנשים מה אתה מצביע?' אמרתי 'כן, אם שואלים אותי, אני אומר'. אז הוא שאל אותי, 'למי אתה מצביע?' אמרתי לו, 'למחנה הלאומי'. זה השיח. לא הערה".

לדבריו, "התיק האישי שלי ללא רבב. הציעו לי תפקידים בכירים עכשיו, לפני חודשיים-שלושה", והוסיף לתקוף את ניצן: "זה אותו שי ניצן שאמר בריאיון 'משה התחייב לי התחייבות של נאמנות', אלא מה? הוא שכח שיש מסמך. יומיים לפני המכרז, הוא קבע לי ריאיון, הוא ישב איתי, הסתכל עליי בצורה זחוחה ומתנשאת, אני חושב גם גזענית, ואמר לי, 'אומרים עליך שאתה מערבב'. אני שומע את זה ומתכווצת לי הבטן".

סעדה המשיך ואמר: "ואז אני הגעתי למשרד וכותב לו במקום תלונה על ההתנהלות שלו, הוא התנצל בפניי, והתראיין בטלוויזיה ואמר שבאותה פגישה הצהרתי לו נאמנות".

אומרים עליך שבין היתר גם הדלפת. זה גם דבר שמרחף. לא הדלפת?
"מעולם לא הדלפתי. יותר מזה, אני היחיד במערכת שאמר 'אני מוכן להיבדק על כל נושא בפוליגרף'. בכל רגע נתון אני מוכן להיבדק בפוליגרף. אני מוכן, כל שאלה, 24/7".

עריכה: אמיתי דואק

14/08/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה סעדה
משה סעדה  |  צילום: פלאש90
Paris