תחשבו טוב
עם יהודית גריסרו

"לראות את עצמך חלק מהכלל"

כשבוע לאחר תשעה באב מרים פרץ שוחחה על אהבת חינם, ואחריות אישית: "כולנו נבראנו בצלם אלוקים, אדם צריך למצוא את הנקודה האלוהית בקרב חברו"


מהי אהבת חינם? כשבוע לאחר צום תשעה באב יהודית גריסרו ביקשה לשים זרקור על הנושא, ועל כך שהמושג יהפוך למציאות באחריות האישית, בשיחה עם כלת פרס ישראל מרים פרץ היא שיתפה בתחושותיה על הנושא.  

יהודית פתחה בדברים ואמרה, "את רואה אנשים שמלאכתם היא קיטוב הקצנה ורפש, ומדברים על אהבת חינם כאילו זו דרכם, אבל דקה אחרי שדיברו על זה הם חוזרים לסורם. איך בודקים את ההצהרה הזו ליום ליום ולא רק במועדים מיוחדים?", תהתה. 

על כך השיבה פרץ, "אנחנו עומדים לפני בחירות ולפני תהליך שהשנאות עולות בו יותר, אני מעדיפה לא לדבר על שנאה, אני לא חושבת שאנשים שונאים איש את רעהו. אנחנו חברה מפולגת, וחז"ל דרשו את אהבת החינם - איך אפשר לאהוב מישהו שהוא שונה ממני? כשבאו להילל שאלו אותו איך אפשר ללמד את כל התורה על רגל אחת - והוא אמר, 'ואהבת לרעך כמוך', אהבה יכולה להיות במקום שאתה מסתכל על האדם הזה כאילו הוא חלק ממך, כמו משפחה כמו אמא, יש לה ילדים, לא כולם אותו הדבר, יש לי ילד בלי ציצית, יש לי ילד שרעייתו עם קעקועים, יש לי ילד בלי כיפה, ואמא כולם בניה הילדים שלי, תחושה של משפחה תחושה של אחריות הדדית שיש את זה גם אם הוא שונה ממני, וגם אם הוא לא בדיוק הולך בדרך שאני רוצה. כולם באים לשולחן שלי בלי תנאים, לאהבה אין תנאים, לא רק אם אתה תהיה עם כיפה תבוא אליי הביתה, ורק אם אתה חושב כמוני אתה תהיה איתי, לא! אהבה זה רגש שאתה חש וזאת אהבת חינם, כשאתה מרגיש שהאחר הוא חלק ממך". 

14/08/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מרים פרץ
מרים פרץ  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris