אראל סג"ל

האם השר בר לב לא רצה לחקור את פרשת כלא גלבוע?

כך על פי עדותה של נציבת השב"ס קטי פרי בוועדת הבדיקה • תת גונדר בדימוס רמי עובדיה: "אין דבר כזה שאין ועדת חקירה במחדל שכזה"


אתמול (א') נציבת השב"ס קטי פרי העידה בפני ועדת הבדיקה בנושא בריחת המחבלים מכלא גלבוע, וטענה בעדותה כי השר לביטחון הפנים עמר בר לב, לא רצה להקים ועדת חקירה על הפרשה, והתחרט כעבור 48 שעות. רון קופמן ואריה אלדד שוחחו עם תת גונדר בדימוס, רמי עובדיה, על עדותה ועל המהלכים שהובילו למחדל החמור.

בפתח השיחה, הודה עובדיה כי "אני גם קראתי את המאמר הזה ואני מאוד הופתעתי. אני מכיר את קטי פרי מעל 35 שנה, שירתנו יחד, והיא אדם שאומר רק אמת, לפחות איך שאני הכרתי אותה. לכן זה מפתיע אותי, מה קרה? בריחה של 6 אסירים בטחונים בצורה כ זו, במחדל כזה חמור, אין חיה כזו. אין דבר כזה, אין דבר כזה שאין וועדת חקירה. עברתי המון אירועים והמון מקרים של בריחה של אסיר אחד או שניים, שמה היו וועדות חקירה חיצוניות".

"השר ארדן, האיש הזה, מבחינת שב"ס היה אסון", הכריז עובדיה, והוסיף: "קח את נושא הסוהרות, זה היה בתקופתו. הוא לא ידע? לא שמע? לא ראה? אני לא מאמין, הדבר הזה פורסם, זה היה ידוע וניסו לטייח אותו. בית סוהר זה מוסד טוטאלי, אין סודות. ההגדרה של סוד זה שניים יודעים ואחד מת. לגבי פרי, אתם צריכים להבין, יש לי סנטימנט לאישה הזו, אני חושב שהיא אמורה לקבל החלטה. מה שעשה שמעון לביא, אין הרבה אנשים כמוהו. אתם יכולים להבין מה אני חושב בנושא, אין ספק שהיה שם מחדל חמור של הבריחה, תארו לעצמכם שאותם מחבלים היו נכנסים ליישוב ומה הם היו עושים שם? אני הכרתי אותם ששירתי בשב"ס".

עוד שיתף: "אני מאוד כואב, נושא של סרסור הסוהרות אני מרגיש שירקו לי בפנים, אלו הדורות שגידלנו? חלקם היו פקודים שלי, ככה מתנהגים? נניח כאיש מודיעין הייתי נותן לפקודה שלי לשמש כפתיינית? פקודה שלי? זה לא ייאמן הדבר הזה. זה נעשה בשביל לקנות שקט, זה מה שאני חושב, אני לא חושב שזה מודיעין, קשה מאוד לחדור אליהם, יש שם מידור".

"מי שלא רוצה לדעת הוא משחק אותה לא יודע"

באשר לשאלה האם ישנו סיכוי שכל הפרשה נעצרה ברמת לשכת השר ואף אחד אחר לא ידע על כך, הבהיר עובדיה: "אין דבר כזה. מי שרוצה לדעת יודע, מי שלא רוצה לדעת הוא משחק אותה לא יודע. גלעד ארדן בנושא הזה, אני כל כך כעוס על האיש הזה. אם אתם זוכרים ב־2018 כאשר התפרסה הפרשה הוא בא ואמר שהוא מקים וועדה לבדוק את התנאים של האסירים, עשה את הדברים האלה. ואז מה מסתבר? שהוא ניסה לכפות על הסיפור הזה, ובסופו של דבר מה הוא עשה? לא עשה שום דבר. הטענה שלו הייתה שהקבינט לא אישר את זה, לשר יש מעמד גדול. יש דרג פוליטי".

"עד שנת 1992 כשהיה מהפך של יצחק רבין ז"ל, אכן האסירים קיבלו את המינימום שבמינימום מבחינת הזכויות. כאשר השר בר לב, אביו של עמר בר לב, שהוא קיבל את התפקיד של שר המשטרה בזמנו הוא הנחה אותנו לקבל את ההנהגה של האסירים הביטחוניים כפוליטית. היינו נפגשים עם ההנהגה, דיברנו על תנאי מחיה, וזה היה טוב. לאט לאט, כשהתחלפו ממשלות, שרים, גם בפלג השני של המפה הפוליטית", סיכם עובדיה את הנושא.

עריכה: שני רומנו

15/08/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris