ינון מגל ובן כספית

נפרדים מגיבור ישראל אמי פלנט

קצין השריון לשעבר הלך לעולמו • תא"ל (מיל') אביגדור קהלני סיפר על המפגש האחרון: "הסתכלנו בעיניים והוא אמר לי, 'אנחנו עושים שיחת פרידה'"


גיבור מלחמת יום כיפור, תא"ל (מיל) אמי פלנט, הלך אתמול (ב') לעולמו. תא"ל (מיל') אביגדור קהלני סיפר על הדרך שבה נפרד ממנו, לפני ימים אחדים, ועל הקשר המיוחד ביניהם.

בפתח הריאיון סיפר קהלני כיצד הגיע להיפרד מחברו, ובין כל התרופות והסמים שקיבל הם הצליחו לשבת ולנהל שיחה. "ישבנו והסתכלנו אחד לשני בעיניים והוא אמר לי 'אביגדור, אני מפסיק את התרופות. עברתי את מדורי הגהנום, ואני יודע שאי אפשר להציל אותנו. אנחנו עושים שיחת פרידה'".

בהמשך סיפר כי הכינוי שלו היה 'חומוס', וסיפר כיצד האזין לו נותן פקודות בקשר בביטחון. "שמעו על הקול שלו את הנחישות. זה אומץ לב נדיר, זה לא היה אומץ לב נדיר, הוא היה אדם אמיץ לאורך כל הדרך. הוא מספר דברים שקשה לך להאמין. אתה יורה בטנק, אתה לא רואה כלום, ואפילו לא שוקל להימלט משם. הוא לא עשה עניין משום דבר, ודאג להיות האחרון על הרגליים".

קהלני הפליג לעבר זיכרונותיו מהקרב עם חברו פלנט ז"ל, ואמר: "הוא היה מקצוען. אתה יודע מה זה להיות בטנק בלי מערכת אינפרה אדום? בלילה התותחן הופך להיות עיוור בלי זה, כל הטנק בנוי סביב התותחן. הצלחנו להדליק את אחד הטנקים שלהם, הוא בער, והאיר לנו את השטח".

לסיום, סיפר שיש ביניהם 7 שנים הבדל, ואמר שהוא תמיד איחל לו לחיות עד גיל 127 כי רצה שקהלני יהיה זה שיספיד אותו. "מקווה שאספיד אותו ואצליח לעשות את זה, כי אני נחנק מדמעות כשאני מדבר עליו".

עריכה: עדן בן ארי 

16/08/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אמי פלנט
אמי פלנט  |  צילום: דובר צה"ל
Paris