איפה הכסף
עם ענת דוידוב

המשבר בחינוך? "צריך לעשות שינוי במערכת עצמה"

פרופ' קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל לשעבר, על מצב החינוך: "אי היציבות הפוליטית פוגעת בצורה קשה ביכולת להוביל מהלכים בתחומים בהם חשובה המשכיות"


ענת דוידוב ועורכת התוכנית יעל אילון שוחחו ב־103fm עם פרופ' קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל לשעבר המשתתפת בכינוס הציוני בבאזל, בריאיון בלעדי ל'איפה הכסף'. פרופ' פלוג הביעה את דעתה על הפתרונות הנדרשים למשבר במערכת החינוך והסבירה האם בנק ישראל נהג נכון כאשר העלאה את הריבית במשק.

בפתח הריאיון נשאלה פלוג מה דעתה על מצבה של מערכת החינוך, שלושה ימים לפני פתיחת שנת הלימודים. היא הודתה כי יש לפתור את העניין במשא ומתן, והסבירה כמה חשוב לשפר את שכר המורים, במיוחד של המורים המתחילים והצעירים. "צריך גם לעשות שינוי במערכת עצמה. צריך משהו עמוק ורחב. שכר זה חשוב, בכדי למשוך אנשים טובים שיכולים לעשות את העבודה, אבל צריך גם לשנות את התכנים ואת צורת החינוך".

לדבריה, יש צורך לייצר מערכת שתוכל להעריך את המורים, ולתגמל מורים טובים במיוחד. "צריך לאפשר תגמול מיוחד למורים שהולכים לפריפריה בכדי שיהיו לנו מורים מצוינים גם שם. בנוסף, צריך לסנכרן את השעות ואת הימים של העבודה במערכת החינוך, אבל אלו דברים יותר טכניים", הסבירה פרופ' פלוג. "צריך שתהיה הכשרה מתמשכת למורים באופן שהם שיוכלו להתעדכן בטכניקות הוראה מתקדמת בכדי להכשיר את התלמידים בצורה יותר טובה".

בהמשך הודתה פרופ' פלוג כי המצב הפוליטי משפיע על התנהלותו של משרד החינוך, ואמרה: "אני חושבת שאי היציבות הפוליטית פוגעת בצורה קשה ביכולת להוביל מהלכים בכל התחומים שבהם חשובה ההמשכיות. פוליטיקאים שמגיעים לתקופה קצרה השוגים בהישגים של טווח קצר, ואנחנו משלמים את המחיר. איפה שיש צורך לתקן עיוותים, צריך לתקן אותם, ואני לא חושבת שתיקון של עיוות כזה או אחר מסכן את המשק".

כשנשאלה מה דעתה על בנק ישראל חיזקה אותו ואמרה: "אני חושבת שבאופן כללי, המדיניות של בנק ישראל הולכת נכון. בהינתן האינפלציה שהגיעה לרמות גבוהות אז צריך גם מדיניות בה יש ריבית גבוהה, וזה מה שנעשה. אנחנו במסלול שאנחנו צריכים להיות בו".

עריכה: עדן בן ארי 

29/08/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


קרנית פלוג
קרנית פלוג  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90
Paris