ינון מגל ובן כספית

"הפוליטיקאים המנופחים במבחן התוצאה כשלו"

יו"ר מפלגת צעירים בוערים הדר מוכתר על הטענה שנתניהו עומד מאחוריה: "שקר מוחלט" • הדגישה: "מאמינה שאני יכולה להביא הרבה מנדטים לבד"


מערכת הבחירות מתקרבת לשיאה, זאת כיוון שעוד פחות משלושה חודשים יתייצבו אזרחי ישראל בקלפיות על מנת לבחור את הכנסת ה־25. מפלגה חדשה שהוקמה עם מערכת הבחירות הנוכחית היא מפלגת צעירים בוערים, בראשותה של הדר מוכתר. ינון מגל, חיים לוינסון וטל שלו ('וואלה') שוחחו ב־103fm עם יו"ר המפלגה אשר הסבירה מהם המניעים לריצה לכנסת.

בפתח השיחה, התפתח דיון סביב טורו של חיים לוינסון, בו טען כי מוכתר לא חכמה במיוחד. "את לא חכמה במיוחד, אבל אני מחבב אותך. אם היית חכמה היית מבינה שהטור בעדך, לא נגדך", אמר לוינסון, ומוכתר השיבה מנגד: "אמרת גם שאתה לא חושב שאני יכולה לרוץ לכנסת, להיות חברת כנסת".

לוינסון חידד: "עובדתית את לא יכולה להיות חברת כנסת בבחירות הנוכחיות". מוכתר סירבה להסכים עמו, ותקפה: "למה אני לא יכולה להיות בממשלה? כל הכישורים שאתם מדברים עליהם, הפוליטיקאים המנופחים, החליפות והעניבות, הם במבחן התוצאה כשלו. 20 שנה הם היו בכנסת, היו אמורים לדאוג, הם כשלו. אני לא ממונפת על ידי טייקונים, חברים שלי זה לא המנכ"לים הכי גדולים במשק, לא קיבלתי ערבויות מאף אחד. אני יכולה ליישם את מה שהם מבטיחים כבר עשור, כי אף אחד לא מחזיק אותי. איזה ערבויות נתנו למפלגה של סער? מי שנותן לך 4 מיליון ש"ח, אני מניחה שהוא לא סתם נותן את זה. או שנותנים מתנות במיליונים כי אוהבים אותך, שנינו יודעים שלא".

באשר לטענה כי יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת הליכוד בנימין נתניהו עומד מאחוריה, הבהירה מוכתר כי מדובר בשקר מוחלט, וטענה כי הציבור הוא מי שעומד מאחוריה: "עשינו קמפיין מימון המונים. אנחנו משתמשים המון באנשים שעוזרים לנו בהתנדבות מלאה. אין אף אחד שעומד מאחורינו. דווקא בגלל האותנטיות הזו אנחנו נצליח ונצליח גם בסקרים. גמלאים 2 זה צעירים בוערים. לציבור נמאס מאותם פרצופים שמחליפים תפקידים על חשבון משלם המיסים. איזה אלטרנטיבה יש לך?"

"יש לנו מועמדים והמועמדים זה אותם צעירים שהיו יחד איתי ועזרו להקים את המפלגה", אמרה, והדגישה: "אני אחשוף אותם בזמן שלי, בדרך שלי. יש עוד שבועיים, זה המון זמן. יש מועמדים מדהימים ומקסימים. אני יכולה להיות יו"ר המפלגה, זה לא בהכרח אומר שאני מקום אחד. אני יכולה גם להיות שרה ברשות המבצעת, ולשם אנחנו חותרים".

"אנחנו רוצים לרוץ עצמאית"

עוד חשפה מוכתר כי הציעו למפלגה שיריונים וחבירות אך סירבה להגיד במי מדובר. "למה אני לא חושפת? זה לא מעניין אותנו, אנחנו לא מעוניינים", הסבירה, "אנחנו רוצים לרוץ עצמאית, לבד, אני מאמינה שאני יכולה להביא הרבה מנדטים לבד. אנחנו נראה את זה בסקרים, אנחנו הולכים להיכנס לסקר של מעריב בקרוב וגם של מנו גבע. בואו נראה כמה אנחנו שווים בסקרים. אנחנו נרוץ עצמאית כי אנחנו היחידים שמייצגים את הצעירים בישראל. אנחנו עוד לא נכשלנו בניגוד אליהם".

בהמשך השיחה, ביקשו שלושת המגישים לדעת באילו נושאים מוכתר תעסוק במידה ותכנס לכנסת. כאשר מוכתר ציינה את הנושאים הכלכלים, תהו המגישים מה היא מבינה שהפוליטיקאים האחרים לא. מוכתר הכריזה: "אני מבינה הרבה יותר מכל הפרופסורים שישבו שם 20 שנה. מי שהיו בכנסת, הפוליטיקאים, ממש לא חכמים כי הם כשלו. הבעיה זה לא למצוא את הפתרונות, הבעיה זה ליישם אותם".

"קודם כל דבר ראשון הייתי רוצה לחוקק חוק משאל עם, זה תנאי כניסה שלנו לכל קואליציה. אני חושבת שהנושאים האידאולוגיים כמו דת ומדינה ושטחים לא צריך להחליט בכנסת עם המושחתים שיושבים על כסאות שלהם ונהנים, צריך להחליט ברמה של האזרחים במשאל עם", טענה, וחידדה: "אני חושבת שצריך להחליט חד משמעית כן או לא בנושאים שקשורים לדת ומדינה. נגיד תחבורה ציבורית בשבת, אני חושבת שצריך לעשות משאל עם ברמה העירונית. אני לא אקבל את זה שראש העיר יחליט. אני חושבת שצריך לעשות משאל עם ברמה העירונית".

עוד ציינה כי "עוד דבר שאנחנו לגמרי רוצים לטפל בו זה נושא הדיור. זה לא מורכב, יש יותר מדי ביקושים במרכז ומעט מדי היצע. צריך לפתח ערים נוספות, את הצפון, את חיפה, ירושלים, באר שבע, להפוך אותן למיני תל אביב 2".

בסיום השיחה, הודתה מוכתר כי הסיבה שגרמה לה לרוץ לפוליטיקה הייתה הפער במחייה בין גרמניה לישראל: "כשהגעתי לארץ והבנתי את הפערים בין גרמניה לפה, אמרתי 'אין לי פה עתיד'. ולצערי אף אחד לא הרים את הכפפה חוץ ממני. התגלגלתי לפוליטיקה דיי במקרה".

עריכה: שני רומנו

31/08/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


קלפי בחירות (ארכיון)
קלפי בחירות (ארכיון)  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90
Paris