סיון כהן

"זה לקום למלחמה יומיומית - להילחם על החיים"

ר', שנאנסה על ידי הוריה, הרתה לאביה פעמיים ואף ילדה באחת הפעמים, תובעת את המדינה עקב רשלנות: "הוגש כתב אישום נגד הוריי, אבל הם לא עצורים"


פרשת האונס שמסעירה את הצפון: לאורך ילדותה עברה ר' התעללות על ידי הוריה, נאנסה באכזריות, ואף נכנסה להיריון מאביה פעמיים, כאשר באחת הפעמים אף ילדה את התינוקת שנפטרה מספר שבועות לאחר מכן. כעת, לאחר 6 שנים, אזרה אומץ להתלונן על אביה ואמה, והיום היא תובעת מיליוני שקלים מהמדינה עקב רשלנות חמורה וקיצונית, לטענתה, של הרשויות. בשיחה עם סיוון כהן ב־103fm סיפרה ר' על ההחלטה לפתוח את הסיפור מחדש.

"את הילדות שלי אני לא הכי זוכרת, אני אפילו לא יודעת להגיד למה אני לא הכי זוכרת, אבל מהשנים שזה קורה אני יכולה להגיד שאני עוברת תלאות, אונס שמתמשך", סיפרה ר' בכאב, ושיתפה כי הכול התחיל כשהייתה רק בת 17: "בהתחלה אתה לא תמיד מבין, אבל כן, זה לא בסדר וזה לא תקין, זה לא אמור לקרות מצד ההורים. נורמטיבי זה לא, זה בטוח. אם זה היה נורמטיבי זה לא היה קורה, הדברים האלה, בתוך המשפחה".

כאשר נשאלה האם השכנים של הוריה הסתכלו על משפחה כנורמטיבית, הודתה ר' כי "אני בעצמי לא יודעת לענות איך זה להם נראה". עוד ציינה ר' כי יש לה חמישה אחים אך עד היום היא אינה יודעתת בוודאת אם גם הם נפגעו.

"הפגיעות נעשו על ידי אבא שלך כשאמא שלך מודעת?", שאלה סיוון כהן, ור' השיבה: "זה משהו שאני לא יכולה להתייחס אליו כי הוא נמצא בתיק, משהו שאני לא רוצה להרוס את מהות החקירה. אפשר לשער".

"היה שלב שיצאתי מהבית של ההורים - ניסיתי לשקם את עצמי"

בהמשך, חשפה ר' כי "היה שלב מסוים בחיים שבו יצאתי מהבית של ההורים, ניסיתי לשקם את עצמי, ואז מתחילים להבין שדברים לא כשורה". לאור אמירותיה, תהתה כהן האם היא הבינה זאת בעצמה או שנעזרה במישהו חיצוני על מנת להבין שמדובר במציאות עגומה. ר' ציינה: "אני חושבת שגם וגם".

בשנת 2016 ניגשה ר' לראשונה לתחנת המשטרה, זאת על מנת להתלונן על המתרחש. דבר אשר מעלה את השאלה מדוע לקח לפרשה להתפוצץ מעל 6 שנים. "אני חושבת שלהגיע ולעשות את הצעד הזה, זה בפני עצמו צעד מאוד קשה. אני חושבת שכשעל פניו הכול נראה בסדר אז פחות יש סימנים של מה קורה ואיך קורה. כשהגשתי את התלונה התחילו לחקור, הדברים נגררו 6 וחצי שנים. מעבר לזה לא אוכל לפרט, אבל כן, לקח לזה דיי הרבה זמן וזה דיי עצוב בפני עצמו", הדגישה.

"אני היום בת 36. החיים שלי לא פשוטים", אמרה, והוסיפה: "זה לקום כל יום למלחמה יומיומית, להילחם על החיים האלה, לתפקד. יש פעמים שאני מצליחה לבוא ולתפקד ויש פעמים שאני לא מתפקדת בכלל. זה לא פשוט כשאתה לא מצליח לקום, לעבוד, להתפרנס בכבוד, שיש את כל הסרטים בראש, את המלחמה היומיומית של 'תקומי, תעבדי, בכלל תחיי, תרצי לחיות', ולבוא ולדעת שאין בעצם מי שעוזר ותומך כשהמצב לא טוב כשאת לא עובדת ולא נמצאת, מתנהלת כמו בן אדם".

"אני לא בקשר עם אף אחד - זה לא פשוט בפני עצמו בתוך המשפחה"

באשר לליווי של שירותי הרווחה, סיפרה ר' כי "יש לי את הליווי של שירותי הרווחה מהמקום ההתמכרותי, יש לי את הליווי של בריאות הנפש. מעבר לזה אין לי משהו אחר, אבל גם זה משהו בתוך החיים האלה שיש לך את הליווי, כשאני מנסה לבוא ולהישאר בתלם המסוים של החיים. אני לא בקשר עם אף אחד. זה לא פשוט בפני עצמו בתוך המשפחה. אני לא עושה את השיקולים של למה הם בקשר איתי או לא, זה שלהם".

לדבריה, הוריה אינם עצורים אך ישנו כתב אישום שהוגש כנגדם. "כל אחד בפינה שלו, זה לא פשוט, זה הורים, זה אמור להיות משהו שמגן עליי, שומר עליי, וזה לא נעשה בעצם".

עריכה: שני רומנו

08/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולמות אין קשר לנאמר
למצולמות אין קשר לנאמר  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris