איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אנו לא מרימים ידיים - נעלה את שכר המטפלים"

מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי, על הרפורמה החדשה במרכזי הסיעוד: "המכרז האחרון נערך לפני עשור והבנו שבמצב הקיים צריך להכניס לא מעט שינויים"


המוסד לביטוח לאומי פרסם היום (ג') מכרז חדש בהיקף של 13 מיליארד שקלים לשנה לטובת רפורמה חדשה במרכזי הסיעוד, שאמורה לפתור את הבעיות שצצו בעבר בתפקוד המטפלים ושכרם הנמוך. ענת דוידוב שוחחה על כך ב־103fm עם מאיר שפיגלר, מנכ"ל המוסד לביטוח הלאומי, שהסביר על חשיבות המכרז.

בפתח הריאיון ביקש מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי להתייחס למצב שהיה עד היום מול חברות הסיעוד השונות. לדבריו, עד היום היו חברות סיעודיות שסיפקו מטפלים על בסיס מכרז. "אנחנו, כמי שנמצאים בשטח ומזדהים עם מה שקורה לתושבים, פשוט הבנו שצריך להכניס לא מעט שינויים למצב הקיים", הודה.

שפיגלר הסביר כי הם יפצו את המטפלים במעבר בין מטופל למטופל, אבל זה לא יפגום באיכות השירות שיקבלו המטופלים. שכן, המוסד לביטוח לאומי יערוך סקרי שביעות רצון גם למטופלים וגם לבני משפחתם. "אם אנחנו נגלה שמטפל מסוים נמצא ביותר מדי מקומות באותו יום, והוא לא מסוגל להעניק למטופל את מה שמתבקש - אנחנו נפנה לחברה הסיעודית ונדרוש ממנה להפסיק את ההתנהגות הזו. מעבר לזה, אנחנו נגביר את מערך הבקרה ואנחנו ממש בעיצומו של התהליך".

"בסוף מדובר בהורים שלנו"

בהמשך הסביר כי יש קווי תקשורות באמצעותם יוכלו מטופלים להביע את דעתם, וככה הם ידעו מי מהמטפלים מתפקד בצורה נאותה, ומי לא נותן לזכאים את מה שצריך לתת להם. "בסוף מדובר בהורים שלנו, אלו שנשאו על כתפיהם את העול של הקמת המדינה. לכן, אנחנו אלו שצריכים לדאוג להם ואנחנו ערים למצב הזה", הסביר מנכ"ל הביטוח הלאומי.

לדבריו, ההכשרות הן הבסיס של המכרז הזה, ויש להם מערכת בקרה שעברה פילוט. אז מי יממן את ההכשרות? המוסד לביטוח הלאומי שכן, הם הקצו תקציב לטובת העניין. "החברות היו מחויבות לבצע את ההכשרות, אבל אנחנו אמרנו לא - כי אנחנו רוצים שההכשרה תהיה גבוהה ומפוקחת. מעבר לזה, אנחנו פועלים לעלות את שכר העבודה של המטפלים בכדי שלא יקבלו שכר מינימום".

"זה מכרז פנימי של ביטוח לאומי שנוצר מכספי המבוטחים ועבורם"

דוידוב התייחסה לדבריו ברוב קשב, ושאלה: "איך תעשו את זה? אנחנו בתקופת ביניים מבחינה פוליטית, ועדיין אין לנו ממשלה". שפיגלר טען כי המכרז הוא מכספם של המבוטחים, והוא לא תלוי במצב הפוליטי. "זה מכרז פנימי של ביטוח לאומי שנוצר מכספי המבוטחים ועבורם. אנחנו נעשה הכל בכדי לעלות את רמת השכר של המטפלים כי כך ראוי שיהיה".

כשנשאל כמה לדעתו ראוי לקבל מטפל אמר שהוא לא חושב שמטפל סיעודי צריך לקבל שכר מינימום. "מאמין שצריך שכר בסיסי גבוה יותר 35 שקלים - 37 שקלים בתור התחלה. אנחנו פועלים שיהיה שכר דיפרנציאלי. שכן, אדם שמטפל בחולה בראשית הדרך לא עובד כמו אדם שמטפל בחולה סיעודי קשה".

עריכה: עדן בן ארי 

13/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מאיר שפיגלר
מאיר שפיגלר  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90
Paris