גל תחלואה חדש בפתח?

פרופ' סלמאן זרקא, פרויקטור הקורונה, התייחס לסוגיה וטען: "אנחנו בתחילתה של עלייה בתחלואה, אני עוד לא יודע להגיד אם זה גל"


פרופ' סלמאן זרקא, פרויקטור הקורונה, קיים אתמול (ד') מסיבת עיתונאים בנושא הקורונה שבה אמר כי מקדם ההדבקה ממשיך לעלות והמליץ לאזרחים, במיוחד לאלו שבסיכון, לקבל את החיסונים החדשים נגד המגפה, שכבר נמצאים בארץ - גם נגד שפעת. בשיחה עם אריה אלדד ורוני בר־און ב־103fm, עוד הסביר פרופ' זרקא על האיום לגל מחודש לקראת החגים. 

לדבריו, "אנחנו רוצים להספיק לספור גלים ולהפסיק לספור חיסונים. הקורונה כאן והיא תמשיך להיות כאן אבל אנחנו גם נמשיך לחיות את חיינו ולהתאים אותם בכל פעם שהתחלואה עולה ושמגיע וריאנט חדש. עושה רושם, לפי הנתונים, שאנחנו בתחילתה של העלייה בתחלואה. אני לא יודע להגיד שזה גל אבל חשוב לי כן להעביר, במיוחד לאוכלוסיית הסיכון, שכן יש כאן תחלואה ויש גם נגיפים, גם שפעת וגם קורונה וצריך להיזהר".

באשר לסגר אופציונלי בחגים, הדגיש: "אנחנו ממש לא הולכים לכיוון הזה, כל הקיץ עבדנו ברשת הבריאות בשקט, ואני מאוד שמח שעם ישראל חזר לחייו, נסע לחו"ל ונהנה מהקיץ".

עם זאת הוסיף: "אבל אנחנו מסתכלים על מה קורה בעולם, מה קורה באוסטרליה ובניו זילנד ששם יש חורף כרגע ואנחנו רואים גלי תחלואה גם של קורונה, של אומיקרון, וגם של שפעת - שמייצרים, לצערי, הרבה חולים וגם אשפוזים וגם טיפול נמרץ מלא".

עוד אמר: "אנחנו נערכים, קיימנו לפני שבועיים משחק מלחמה יחד עם משרד הבריאות, מערכת הבריאות, קופות החולים ופיקוד העורף, והתדריך העיתונאי היה כן לספר לציבור, כמו שהיום גם סיפרתי למשרדי הממשלה על ההיערכות הנדרשת מול החורף שיביא איתו את הנגיפים, דרך אגב הנגיפים כבר נמצאים בארץ".

"בשנה האחרונה הגיח וריאנט הדומה יותר לשפעת"

זרקא המשיך ואמר כי את חיסון הקורונה ככל הנראה נעבור לקבל אחת לתקופה. "רכשנו מנות דחף חדשות מותאמות אומיקרון, עד עכשיו החיסון שקיבלנו התאים לאבטיפוס שהתפתח בסין, שאחר כך גם הזנים של האלפא, הבטא והדלתא היו עדיין מכוסים בחיסון", הסביר, והוסיף: "בשנה האחרונה הגיח וריאנט הדומה יותר לשפעת שהוא האומיקרון, שמידת היעילות של החיסון פחתה, אבל החברות מודרנה ופייזר יצרו חיסון מותאם, רכשנו אותו, הוא הגיע לישראל לפני יומיים ושבוע הבא יהיה בקופות החולים אך עדיין אין זריקה אחת שנותנת את שניהם".

עוד אמר: "החל משבוע הבא תוכלו לקבל את החיסון ואנחנו מאוד ממליצים את זה לאוכלוסיית הסיכון, גם חיסון שפעת וגם חיסון חדש ומותאם לאומיקרון. כך נוכל לעבור את החורף בשלום בדגש לאוכלוסיות הסיכון שהמחלות אצלן עלולות להיות מסוכנות כולל אשפוז וחשוב שהציבור ידע על כך".

"מסכה, חיסון וערכת אנטיגן - כל אלה הם כלים שכבר תרגלנו"

לבסוף, שיתף לגבי הנחיות בתקופת החגים. "בואו נמשיך את חיינו. חשוב שאוכלוסיית הסיכון תיזהר במקומות צפופים בין אם בחגים ובין אם לא", אמר, והוסיף כי "מסכה מגנה עלינו גם נגד קורונה, גם נגד שפעת ווירוסים נוספים שיש בחורף".

לטענתו, אנחנו צריכים להתאים את חיינו למציאות החדשה ולהצטייד במסכה, חיסון וערכת אנטיגן לפני שניפגש בארוחת ראש השנה ובסוכות. "כל אלה הם כלים שכבר תרגלנו אותם ואנחנו מסוגלים עם ההתאמה קטנה הזאתי להגן על עצמנו ולהגן על היקרים לנו", אמר.

עריכה: נויה חסון

15/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' סלמאן זרקא
פרופ' סלמאן זרקא  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris