הקרב על הסיגריה

משרד הבריאות יצא נגד איסור העישון במרפסות • עו"ד עמוס האוזנר, יו"ר המועצה הישראלית למניעת עישון שמייצג את העותרים, הגיב: "הנימוק אידיוט"


בתגובה לעתירה בנושא שהוגשה נגד השרה להגנת הסביבה ושר הבט"פ, ולחילופין גם נגד משרד הבריאות, הצהיר משרד הבריאות כי מעשנים שלא יוכלו לעשן בבנייני מגורים יעשנו יותר בשטח הדירה ויפגעו בבני ביתם. אריה אלדד ובן כספית דנו על כך ב־103fm עם עו"ד עמוס האוזנר, יושב ראש המועצה הישראלית למניעת עישון שמייצג את העותרים, אשר הגיב לדברים והביע זעם רב.

בפתח השיחה, ביקש עו"ד האוזנר לחדד כי "העתירה לא מתייחסת למרפסות, מדובר ב־2.4 מיליון תושבי ישראל שעשן השכנים שלהם חודר לדירות שלהם. עזוב את המילה מרפסות, מישהו הכניס את זה למטרות מאוד לא כדי לעזור לנושא. אנחנו מדברים על אנשים שמתבטאים משהו שבית המשפט המחוזי בחיפה הגדיר שבוע שעבר כמטרד של זיהום אוויר. יש לפנינו מפגע, אנשים מתלוננים, הם עתרו לבג"ץ. הם ביקשו מהשרה להגנת הסביבה שתפעל בהתאם, שתגיד לאנשים לא לגרום לכך שעשן שלהם יגיע לשכנים שלהם. כפי שלמשל אם התפוצץ צינור בדירה של מישהו הוא חייב לתקן אותו, את הצינור שלו, שמים לא יזרמו מהדירה שלו לשכנים שלו".

"מים לא מזיקים, סיגריה זה דבר רעיל. ארגון הבריאות העולמי קבע שהריכוז של עשן סיגריות כזה שמזיק בכל מצב, המרחק הוא 9 מטרים. במרחק של 9 מטרים העשן מסוכן לכל מי שנחשף אליו", הסביר, וסירב להסכים עם טענתו של פרופ' אריה אלדד שאמר כי יצטרכו לאסור גם על מנגלים: "ארגון הבריאות העולמי לא קבע שבכל ריכוז שהוא המנגל מסוכן, גם לא נקבע ריכוז החומרים שנמצאים שם ושיש שם 6 אלף חומרי רעל".

"הטענה שיעשנו יותר מועלת על ידי חברות סיגריות"

בנוסף, הדגיש עורך הדין כי "משרד הבריאות בכלל נכנס לנושא הזה בעקיפין. מה שקרה הוא שפרקליטות המדינה אמרה שמשרד הבריאות והגנת הסביבה ימצאו פתרון שהוא מחוץ לעתירה. משרד הבריאות אמר 'אני לא רוצה למצוא פתרון', הנימוק דיי אידיוטי. מישהו דיבר על מרפסות? התחלתי בזה שאנחנו מדברים על עישון שמתבצע מדירה, יכול להיות ממרפסת, פנים הדירה, מהחצר, ומגיע לדירה אחרת".

"כשמשרד הבריאות מנסה לאפיין אותה כעתירה שמדברת על מרפסות זה בשביל השלב הבא, להעלות את הטיעון שאם לא יעשנו במפרסת יעשו במקום אחר. טענה שהועלתה כדי להכשיל את העתירה. הטענה הזו שכאילו יעשנו יותר היא טענה שמועלת על ידי חברות סיגריות", סיכם.

עריכה: שני רומנו

18/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולמת אין קשר לנאמר
למצולמת אין קשר לנאמר  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris