אודי סגל וענת דוידוב

"תמיד הייתה עם חוש הומור"

מירי קרימולובסקי, קרובת משפחתה של המלכה המנוחה אליזבת, על טקס ההלוויה: "ב־2005 התחילו לתכנן את זה - לא הבינו כנראה שזה ייקח עוד הרבה שנים"


בכנסיית וסטמינסטר ובלונדון, נערכות הבוקר (ב') הכנות אחרונות לפני טקס ההלווייה המלכותי של המלכה אליזבת השנייה - אחד האירועים הלוגיסטיים המורכבים ביותר בתולדות בריטניה. לרגל המסע האחרון של המנהיגה האהובה בעולם, שוחחו ענת דוידוב וגולן יוכפז ב־103fm עם מירי קרימולובסקי, קרובת משפחתה של המלכה המנוחה, אשר סיפרה על הקשר המשפחתי ואופייה של המלכה שהלכה לעולמה.

"אתמול דיברתי עם אחת העובדות והיא אמרה למלכה היה משפט אחד מאוד חשוב להגיד על לווייתה - לא ארוך ולא משעמם", שיתפה, והבהירה: "זה לא הולך להיות, לא אנשי הארמון דואגים ללוויה אלא דווקא אנשי הדת. היא ביקשה שירים מאוד מסוימים. אליזבת אומרת כמו סבתא רבתה שלה שכמה שיותר היא ביקשה שהלוויה תהיה דומה".

לדבריה, "הכול התחיל ב־2005, אז התחילו לתכנן את זה. הם לא הבינו כנראה שזה יקח עוד הרבה שנים אבל נערכו כבר אז. זה בדיוק כמו הלוויה של המלכה ויקטוריה, זה מה שהיא רצתה, עם שינויים כאלה ואחרים שהיא בהחלט ידעה. היא גם אמרה איזה פסוק מתהילים היא רוצה, היא בהחלט ידעה מה שהיא רוצה, והיא רצתה שיהיה כייף לאנשים, שגם יתרגשו אבל גם יהיה להם יחסית משעשע".

באשר להתנדבותה באוסף הממלכתי, סיפרה: "זו העבודה הכי כייפית שאני עושה למרות שלא מקבלים שכר אלא רק בקבוק. אם פותחים אותו הוא לא שווה. העבודה הזו היא בעצם לעזור, למלכה יש את אוסף האומנות הגדול ביותר בעולם. אני הגעתי בפרוטקציה אבל כמובן שעברתי בחינות, אבל לא היה להם ישראלי עוד לפני זה".

"שלחה ברכות לאוסטרליה - שיהיו לה הרבה שנים טובות"

בהמשך השיחה, חשפה קרימולובסקי אודות הקשר המשפחתי בינה לבין המלכה: "הקשר שלי הוא דרך המשפחה. המשפחה שלי, ששני בני דודיי היו בממשלת בריטניה, אגב ראיתי את הבן דוד חותם על המינוי של המלך צ'ארלס, היה מאוד מרגש לראות יהודי באירוע הכל כך חשוב הזה. המטרה הייתה להגיע לאוסף האומנות של המלכה, היא תמיד הייתה מארחת אותנו עד הקורונה. גיליתי גם דברים מאוד מעניינים, כמובן שכמעט כל בן מלוכה שיהיה היום בלוויה הוא בן משפחה של המלכה, צריך להזכיר".

"תמיד היא הייתה עם חוש הומור ובזה היא הייתה מאוד ייחודית, הבן שלה קצת אחר", טענה, והתייחסה למכתב שהשאירה המלכה לתושבי אוסטרליה: "היא בעצם שלחה ברכות לאוסטרליה שיהיו לה הרבה שנים טובות והיא כתבה בסוף - הנה הצלחתי להפתיע אתכם".

עריכה: שני רומנו

19/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מלכת בריטניה, אליזבת השנייה
מלכת בריטניה, אליזבת השנייה  |  צילום: Photo by Stuart C. Wilson Getty Images
Paris