אודי סגל וענת דוידוב

ברק רביד: "אם זה נכון - אולי הכישלון הגדול של המוסד בשנים האחרונות"

רשת 'אל־ג'זירה' מדווחת: פעיל חמאס נחטף במלזיה ע"י המוסד • הפרשן המדיני של 'וואלה': "עפ"י הפרסומים, מי שעמדה בראש הרשת זו אישה שהמוסד גייס"


תקרית שנויה במחלוקת: על פי דיווחים ברשת 'אל־ג'זירה' מיום שני האחרון, הרשויות במלזיה שחררו פעיל פלסטיני מעזה שנחטף על ידי המוסד הישראלי בבירת המדינה לפני כחודש. ברק רביד ('וואלה') הביא פרטים נוספים על הידיעה.

"זו מבוכה די משמעותית ואולי הכישלון הגדול ביותר של המוסד שהתפרסה בשנים האחרונות אולי מאז פרשת מבחוח בשנת 2010", אמר.

רביד הסביר על התגלגלות האירועים: "ב־28 בספטמבר, 2 בחורים פלסטינים הולכים לאכול ארוחת ערב בקואלה לומפור בירת מלזיה. הם יוצאים מארוחת הערב, עוצר לידם רכב, יוצאים מהרכב 4 גברים מקומיים מלזים, מסתערים עליהם, חוטפים אחד מהם ומכניסים אותו לרכב. לשני הם אומרים 'תסתלק מפה אין לך מה לחפש פה יותר'. אותו בחור פלסטיני שרואה שחוטפים את החבר שלו רץ מיד לתחנת משטרה, מגיש תלונה ואומר 'חטפו את חבר שלי'. המשטרה מתחילה במעקב ובעצם 24 שעות אחרי פושטת על דירת מסתור שבה היו אותם חוטפים מלזים עם אותו פלסטיני".

בהמשך, סיפר על פעולות המשטרה המלזית: "כשהמשטרה פורצת לדירה אותם שני אנשים בשיחת הוידאו מופתעים ומבינים שיש בעיה, איזה שהוא כאוס, ואז השיחה מתנתקת. אותו פלסטיני חטוף סיפר בחקירתו אצל המשטרה המלזית שהוא חושב שמדובר באנשי מוסד ששאלו אותו על יכולות התחשוב, התכנות והסייבר של החמאס. הם רצו לדעת באיזה אפליקציות החמאס משתמש, באילו תוכנות החמאס מפתח כאשר גם הוא וגם החבר שלו שניהם מומחי מחשבים".

"במלזיה יש מפקדה של הזרוע הצבאית של החמאס"

הכתב נשאל מדוע ביצעו את המבצע במלזיה וטען כי "במלזיה יש מפקדה של הזרוע הצבאית של החמאס. לפני כמה שנים חוסל שם בחור בשם מוחמד אלבץ' שהוא היה מהנדס של חמאס, חוסל שם בחיסול שמיוחס עד היום למוסד. החמאס הקים שם תשתית צבאית בעיקר של מחקר ופיתוח של אמצעי לחימה ושל יכולות מודיעיניות וסייבר וזו כנראה הסיבה שאותו מבצע התבצע".

עוד הוסיף כי "לפי הדיווחים במלזיה, מי שעמדה בראש הריגול הזה זו אישה בת 35 שהיא הייתה חוקרת פרטית שהמוסד, לפני כמה שנים, גייס לשורותיו, שילם לה מידי חודש 2000 יורו. היא בעצם בנתה רשת ריגול שמבוססת כולה על מלזים".

"בישראל קצת הופתעו מהמהלך של אוסטרליה הלילה"

לסיום, התייחס להחלטה המפתיעה של אוסטליה שפרסמה כי היא מבטלת את ההכרה במערב ירושלים כבירת ישראל: "דבר שהוא לא היה מפתיע ומצד שני הוא קצת כן מפתיע. הוא לא מפתיע כי ממשלת אוסטרליה התחלפה מממשלת ימין שמרנית לממשלת שמאל ליברלית והממשלה החדשה הודיעה בעצם שהיא תבחן מחדש את ההכרה של הממשלה הקודמת במערב ירושלים כבירת ישראל", אמר.

מנגד, שיתף כי "לפני כ־3 חודשים ביקר בכיר אוסטרלי בישראל, נפגש עם בחירים במשרד החוץ ובלשכת ראש הממשלה ואמר שאין כוונה לחזור בינתיים בהחלטה להכיר במערב ירושלים כבירת ישראל. אני גם נפגשתי עם אותו בן אדם והוא אמר לי שאין כוונה כזאת ומשהו השתנה כנראה בחודשים האחרונים. אני חושב שבישראל קצת הופתעו מהמהלך הזה הלילה".

עריכה: נויה חסון

18/10/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris