היינו שם
עם איתן כבל וברק סרי

"אנחנו, במפלגת העבודה, שלחנו את ש"ס לידי הליכוד"

כיצד הצליחה ש"ס, המזוהה עם הימין החרדי, לשבתי בממשלת רבין בראשית דרכה? • כבל וסרי על העליות והמורדות בדרכה האמיצה • בלעדי לדיגיטל של 103fm


ש"ס, או בשמה המלא, התאחדות הספרדית העולמית שומרי תורה, הוקמה בשנת 1982 עבור ציבור שעד כה לא זכה להשמעת קולו באופן בלעדי וייחודי – הציבור החרדי הספרדי. פתאום, אחרי תקופה ארוכה של בחירה בין הימין או השמאל של פעם, לחרדים הצפון אפריקאים הייתה אוזן קשבת, היה בית והיה מנהיג. בפרק הרביעי והמרתק של הפודקאסט 'היינו שם' בעריכתם של נדב רוזמן ומיכל קדוש, שבו חבר הכנסת לשעבר מטעם מפלגת העבודה איתן כבל ויועץ התקשורת ברק סרי אל נפתוליה של המפלגה שידעה הצלחה מסחררת, ובניגוד מוחלט - גם ירידות תלולות. 

"מ־2015 ועד 2021 הייתי צמוד לדרעי", סיפר ברק  ששימש כיועצו של יו"ר המפלגה, "למדתי את ש"ס מקרוב וזו מפלגה סופר מיוחדת. היא למעשה חיה כל השנה, במפלגות אחרות הסניפים מנומנמים ולפני בחירות מתחילה היערכות. להיות חבר בש"ס זה להיות חבר קהילה. אתה כמעט לא יכול למרוד. באופן יחסי היא מפלגה מאוד ממושמעת, יותר מהחברה האשכנזית שלה יהדות התורה, זו מקשה אחת. לא ראיתי מפלגה כל כך מסודרת ומאורגנת, שיש לה הפקת לקחים מהירה מאוד אחרי בחירות. זה ארגון שלא אופייני לאף מפלגה שאני מכיר". 

ההתרגשות הזו הזכירה לכבל את ימי 1984, בדיוק כשש"ס החליטה לרוץ לכנסת לראשונה."אני לא אשכח, זה רגע שחקוק בגופי - ש"ס מחליטה להתמודד לכנסת, ומי עושה להם את הקמפיין? אורי זוהר, שעדיין היה בתחילת דרכו בעולם החרדי, וכולם מחכים לראות איזה תשדיר בחירות יהיה לש"ס כי מי עושה להם את זה? הגאון. ותקשיבו טוב, התכנסנו חברים מתא הסטודנטים לצפות בתשדירי הבחירות. ההבדל ביני לבינם הוא שהם לא תפסו את הרגע, כולם אמרו שזה לא שווה כלום. אמרתי להם שהם לא מבינים", שיתף בערגה. יש לי צמרמורת גם עכשיו, למרות שלא היה סיכוי שאצביע לש"ס, הרגשתי את הבטן שלי מתהפכת". 

"לש"ס יש את היכולת לרדת לנשמה של הציבור המזרחי"

לברק לא היה אלא להסכים. "לש"ס יש את היכולת לרדת לנשמה של הציבור המזרחי, לא החרדי, להזכיר לו את בית אבא, את הפיוטים, ולהכניס אותו לסוג של כמעט שליחות", טען. "התשדירים האלה הולכים כך כל השנים, כולל בבחירות הנוכחיות". על הרגע הכמעט בלתי ייאמן בו ש"ס חברה לממשלת רבין, אמר: "בזכות מנהיגותו של הרב עובדיה יוסף בש"ס מחליטים להצטרף. רואים את נציגי ש"ס בממשלה של שמאל מלא, ומנסים למצוא מכנה משותף איך לנהל ממשלה עם הקצוות האלה". "הייתי שם פיזית", הזכיר איתן את הסיבה לשמה התכנסנו - להיות שוב ברגעים הגדולים הללו ממקור ראשון. "הנקודה המרכזית שצריך לשים לפתחנו היא אוסלו. אני יודע שדרעי לא אוהב שמזכירים את העניין, אבל הוא היה עוגן מרכזי בממשלה הזו".

מפתיע לשמוע במציאות הפוליטית מלאת הקטבים של ימינו, אבל דווקא בין רבין לרב עובדיה נרקם קשר אמיץ. ידעתם שהחמימות הזו שינתה סדרי עולם כמו הסיפור של אוסלו? "היו יחסים מאוד מיוחדים לרב עובדיה יוסף עם רבין ופרס, הוא העריך אותם הרבה יותר מאשר מנהיגי הליכוד. על פי מה שדרעי מספר היום ושנים, ההימנעות של ש"ס באותה הצבעה של אוסלו הייתה התחייבות שנתן עובדיה יוסף לרבין שלא יטרפד את ההסכם. בהצבעה לאחר מכן התנגדו, היה כאן שיתוף של הקצוות האלה. בסופו של דבר זה לא צלח, ש"ס עזבה את הממשלה ברעש גדול ומאז התקשתה להיכנס לממשלת שמאל מלא". 

כבל, כחבר מפלגת העבודה לשעבר, עבר קדימה לשנת 1992, והשווה את הצלחת העבודה בעבר לימיה הלא פשוטים היום. "איבדנו קבוצה שלמה בחברה הישראלית", הודה בפה מלא, "אנחנו בהתנהלות שלנו שלחנו אותם לידיים של הליכוד". ומה קרה ב־1999? ובכן, יו"ר המפלגה דרעי, נושא הלפיד, הורשע בעבירת שוחד, 3 עבירות מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עליו נגזרו 4 שנות מאסר וקנס כספי. על פי סרי, נראה שגם המהמורה הזו לא פגעה בפופולריות שלו: "המפלגה מביאה 17 מנדטים. דרעי היה אחד הנערצים ביותר, והוא ניהל קרב מאוד חזק על חפותו עם טענות קשות נגד התקשורת. אריה הצליח לסחוף קהל אדיר". 

אי אפשר לומר ש"ס בלי להגיד מילה על החיבה העמוקה בין דרעי למרן, שהלך לעולמו ב־2013 והותיר חור אדיר בלב מאמיניו. "אמרו שברגע שהרב עובדיה ילך לעולמו ש"ס תיגמר, ולא הבינו שש"ס היום היא מפלגה ששורשיה עמוקים מאוד. אני לא יודע מה היה קורה אילו שתי הדמויות הללו לא היו נפגשות, העוצמה שבכוח ובחיבור הזה היא בעצם ש"ס", תיאר איתן במילותיו, וסרי הוסיף: "הרב עובדיה טיפח את דרעי שהחל כחבר של בנו, כמה חרו לו ההאשמות נגד דרעי, כמה נפגע מזה". באחת ממסיבות העיתונאים בתקופת החקירות, אפילו גער המרן בעיתונאי שניסח את שאלתו באופן אסרטיבי למדי, עם הציטוט המפורסם 'צא בחוץ'. 

מאז עוד חקירות, ועוד חשדות, והרבה מאוד דרמות בכל מפלגה, ועדיין - ש"ס היא עדיין אחת המפלגות הפופולריות בקרב הציבור החרדי הספרדי. אדם אחד כמעט לא הזכרנו, והוא ראש הממשלה לשעבר וראש האופוזיציה נתניהו. ותתפלאו, גם הוא קשור לש"ס. "בשנת 2015 קמה ממשלת נתניהו", סיפר סרי בסיום, "נתניהו עדיין לא סומך אז על אריה דרעי. יומיים לפני הבחירות ליברמן מודיע שהוא לא מצטרף לממשלה כדי לנסות להפיל אותה, ודרעי הופך להיות המשענת של נתניהו". "דרעי הוא האיש קרוב לנתניהו גם היום", טען כבל. כולם, כולל גדעון סער חברי, המחשבה שהוא יצליח יצליח להביא את המפלגות החרדיות, זה יותר גרוע מהחלומות של פרס". 

ומה היום? ש"ס ממשיכה לרוץ קדימה בגאון, ככל הנראה בממשלת נתניהו, בימים האחרונים של לפני מערכת הבחירות החמישית. האם צפויות לנו הפתעות? אין לדעת. מה שבטוח, ש"ס שגדלה והתחנכה על ברכי המרן תעשה זאת עוד שנים רבות. 

עריכה: מיכל קדוש 

27/10/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילומים: יונתן זינדל/פלאש90, שבי קדם ובאדיבות המצולם
Paris