ינון מגל ובן כספית

"להערכתי, יגאל עמיר היה מודע לעובדה שרביב הוא סוכן"

ראש היחידה לאבטחת אישים לשעבר שלמה הר נוי על דברי סמוטריץ' באשר לאשמת השב"כ ברצח רבין • רן שריר, מחבר הספר 'האיש שצעק סרק סרק', הגיב


אתמול (א') טען יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' בישיבה מיוחדת לרגל ציון 27 שנים לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל, כי בשב"כ עודדו את הרוצח יגאל עמיר לבצע את המעשה ששינה לעד את גורלה של מדינת ישראל. שלמה הר נוי, לשעבר ראש היחידה לאבטחת אישים בשב"כ, שוחח עם בן כספית וינון מגל והביע את דעתו על הסערה. 

"שב"כ כשל כישלון אבטחתי חמור וכישלון מודיעיני, אך כל מה ששיך להפעלה של אבישי רביב שמפניה, אין שום קשר לעידוד או מניפולציות שרגרמו לכך שעמיר רצח את רבין", טען. "כמו שאמרתי, הכשל האבטחתי והמודיעי ברור, אך לא הייתה פה שום מניפולציה של השב"כ, אני מכיר כל כך טוב את הגורמים המטפלים בנושא, שום דבר לא היה מניפולטיבי. הדבר הזה נבדק בוועדות חקירה. הנושא לא רק נחקר אחרי הרצח אלא גם כמה שנים אחרי". 

עוד הוסיף כי: "נכון שכל ההפעלה של אבישי רביב הייתה לא תקינה, הוא סוכן שיצא קצת משליטה, מפה לזה שהוא הוביל לרצח או עודד אותו הדרך ארוכה. הוא יצא משליטה, ובחלק מהדברים פעל על דעת עצמו, אך אין שום קשר להשפעה על יגאל עמיר. אני מניח שעמיר הושפע מרבנים, להערכתי הוא היה מודע לעובדה ששמפניה הוא סוכן. אני חושב שהוא ידע. ה"סרק סרק" זו תעלומה שיש עליה הרבה תיאוריות. יש תיאוריה שאומרת שזה הד חוזר, יש טענה שאומרת שקצין משטרה ששמע את הקול העמום של הירי מתחת לכיכר חשב שזה סרק. אף אחד לא יודע מי צעק. במונחים של מתנקש, עמיר ידע לעבוד בשטח ולהיטמע בו, הוא יצר קשר עם בלשים שהיו במקום". 

לשיחה הצטרף רן שריר, מחבר הספר 'האיש שצעק סרק סרק' יחד עם אבי זלינגר, והגיב לדברים. "ההתבטאות של סמוטריץ' אתמול, ממה היא נבעה? מחוסר ידיעה. מה שקומם אותי באמת אלה לא הדברים של סמוטריץ', אלא הדברים של ראשי השב"כ לשעבר, שהם מתרעמים שהוא מסית נגד ראשי השב"כ, הרי זה בידיים שלכם".

שריר המשיך ואמר לאנשי שירות הביטחון: "אתם יכולים להורות מחר לפתוח את כל הארכיונים וכל החקירות שעשיתם. אין פה שום דבר סודי שמאיים על ביטחון מדינת ישראל. למה מסתירים? אתה מסתיר מהציבור את המידע, ומה קורה כתוצאה מזה? סמוטריץ' וכל עם ישראל הולך לאינטרנט ומוצא שם כל מיני תיאוריות קונספירציה הזויות ומתחיל להאמין בהן". 

עריכה: מיכל קדוש 

07/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יגאל עמיר
יגאל עמיר  |  צילום: JACK GUEZ/AFP
Paris