ניסים משעל וטל שלו

"העונש של התוקף חייב להיות לפחות 20 שנה"

עו"ד רוני אלוני סדובניק, המייצגת את הילדה בת ה־10 שהותקפה מינית ע"י צעיר ביישוב בנגב, מחתה על עונשו הקל: "מחרתיים הוא בחוץ"


בית המשפט המחוזי לנוער גזר אתמול (ד') חמש שנות מאסר בלבד על צעיר, תושב הפזורה הבדואית, שהורשע בהסדר טיעון בביצוע עבירות מין בילדה בת 10 ביישוב בנגב לאחר שפרץ לבית המשפחה, וכן מתן פיצוי כספי, החלטה שעוררה הדים רבים בזירה הציבורית. עו"ד רוני אלוני סדובניק, המייצגת את הילדה ואת משפחתה, הביאה את גרסתם. 

"נאלצנו להגיע להסדר טיעון", הודתה עו"ד אלוני סדובניק בפתח השיחה, והסבירה מדוע היא חושבת שמדובר במעשה לאומני: "צריך להסתכל על הדברים כמכלול. יש מגמה רצינית שכבר מזוהה, של קבוצות גדולות, של שבטים בדואים, שמוצא הזדהות עם המאבק הפלסטיני. יש אינדיקציות. אינדיקציה אחת למשל, מדובר כאן בבחור שאין לו בעיית פדופיליה. הוא אף פעם לא אנס אף אחד ולא תקף ילדים קטנים, פתאום הוא נכנס לתוך בית".

עוד ציינה עורכת הדין כי "בחקירותיו הוא אמר שזה מעשה יומי אצלם, של יהודים בלבד. הם לא נכנסים לכפרים של ערבים, לא גונבים רכבים, ציוד או פוגעים בערבים. הם פוגעים רק ביהודים, אני חושבת שיש לזה משמעות. הבנתי גם נתונים של אלפי מקרי ירי חי באזור, יום יום, זה מצב מלחמה. יש מלחמה בנגב בין ערבים ליהודים".

"צריך לשנות את כל החקיקה בנוגע לענישת קטינים"

"5 שנות מאסר - עונש מקל?", תהו צמד המגישים, ועו"ד אלוני סדובניק הכריזה: "בוודאי. העונש על מעשה, ניסיון לעשות מעשה הוא אותו עונש. העונש צריך להיות לפחות 20 שנה על כל אחת מהעברות שהוא הורשע, אז איך הגענו לחמש שנים?"

לאור אמירותיה ביקש פלג להזכיר כי בתי המשפט תמיד מתחשבים כאשר מדובר בקטין, ועורכת הדין תקפה את הנאמר: "זה נכון אבל לא ייתכן שזאת תהיה התחשבות כל כך מוגזמת. צריך בכלל לשנות את כל החקיקה בנוגע לענישת קטינים, כי יש קטין בן 10 ויש דקה ל־18".

כאשר נשאלה מדוע נעשתה עסקת טיעון, הבהירה עורכת הדין כי "קודם כל יש כאן איזשהו שקר שהמערכת מנסה לייצא לתקשורת, שכביכול הענישה הקלה היא תוצאה של הסדר טיעון - זה שקר, זה לא נכון. היה הסדר טיעון כי הם רצו לחייב את הילדה להעיד בבית המשפט. אני לא מבינה למה אני רואה בשנה וחצי האחרונות הרבה ילדים שנדרשים להגיע פיזית, לא חוקר ילדים שיעיד במקומם, הם עצמם צריכים להעיד. אני חייבת לחשוב קודם כל על נשמתו של הילד".

"להעביר ילדה בת 10 חקירה נגדית?"

בנוסף, תקפה עו"ד אלוני סדובניק: "צריך להעביר ילדה בת 10 חקירה נגדית? אנחנו הגשנו בקשה לנסות להעיד את הילדה בבית שלה, עם הדובי שלה, ושישמעו את עדותה, עושים את זה בהרבה מדינות מתוקנות. כשיש ילדים בטראומה צריך לנסות לעזור להם. בית המשפט סירב".

"זה מה שהוביל לעסקת הטיעון?", שאלו פלג ומשעל, ועורכת הדין הדגישה: "לעסקת הטיעון לגבי כתב אישום מתוקן, שבו הוא מודה. במקום מעשה סדום ומעשה מגונה, הסכמנו לניסיון למעשה סדום ולניסיון למעשה מגונה, אבל העונש היה אמור להיות לפחות, אם הוא לא היה קטין, לפחות 20 שנה. היו צריכים לתת לו 13 שנה, אבל לתת לו 5 שנים? מתוך זה יורד שליש מנהלי, שזה מילים יפות ל'אין יותר מקום בבתי הכלא', והתנהגות טובה כל אחד יכול לקבל. מחרתיים הוא בחוץ".

"ככה אנחנו רואים את אבא של עדי ביטי, השופט נתן לו עבודות שירות"

בהמשך, טענה עו"ד אלוני סדובניק כי "לפני בערך 13 שנה, הייתה כאן מהפכה חוקתית סמויה שהציבור לא דווח עליה כמו שצריך, וגם התקשורת לא דיווחה את זה. באו הסנגוריה הציבורית, גוף חזק במשרד המשפטים, יחד עם הסנגורים של לשכת עורכי הדין ששולטים כבר הרבה שנים ביד רמה בלשכה עצמה, וביחד הם החליטו שהענישה בישראל על אותה עבירה בבית המשפט בקריית שמונה או אילת, שאין אחידות בענישה. לכן התוצאה של וועדת גולדברג, שבמקום שענישה בחוק העונשין תהיה ענישת מינימום הולכים לעונש הקלים ביותר שאי פעם נתנו על אותה עבירה ומחליטים שמהיום זה מתחם הענישה".

"ככה אנחנו רואים את אבא של עדי ביטי, השופט נותן לו עבודות שירות על פגיעה מינית בכמה ילדות, את איבגי מקבל עונש מגוחך וכו'. עברייני מין בישראל, פדופיל שהורשע בפגיעה בילדה בת 8 קיבל שנתיים כי הוא היה בן 18", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

10/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ניסים משעל וגיא פלג
ניסים משעל וגיא פלג  |  צילום: 103fm
Paris