בן כספית ואריה אלדד

"כל עוד יש עתיד מתנהלת כפי שמתנהלת, יש מעליה תקרת זכוכית"

ח"כ רם בן ברק אמר כי מתכוון להתמודד על ראשות יש עתיד • עפר שלח, חבר כנסת לשעבר מטעם יש עתיד, התייחס לכך


עפר שלח, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי, ולשעבר חבר כנסת מטעם יש עתיד, התייחס לדברי ח"כ רם בן ברק ברשת ב' שאמר כי יתמודד על ראשות יש עתיד, והנסיגה מכך, שבאה מיד אחר כך. בהמשך, התייחס לשאלה האם בצלאל סמוטריץ' מתאים לתפקיד שר הביטחון. לדבריו, לא צריך להיכנס ללחץ מהאפשרות שהוא יכהן בתפקיד זה, מכיוון ש"משרד הביטחון הוא משרד חלש, ביחס לגוף שהוא ממונה עליו".

"אם סמוטריץ' שר ביטחון - לארוז ולברוח?", נשאל בפתח הריאיון. הוא מיהר להגיד לא, והסביר בפירוט מדוע. לדבריו, מפעיל הכוח במדינת ישראל הוא ראש הממשלה, בעוד בונה הכוח הוא שר הביטחון. "משרד הביטחון הוא חלש יחסית לגוף שהוא ממונה עליו. אגב, ביהודה ושומרון בהחלט יכולה להיות השפעה לשר הביטחון".

בהמשך גולל את סיפור היכרותו עם סמוטריץ', ואמר: "סמוטריץ' היה איתי בוועדת חוץ וביטחון הוא איש נבון זה לא שאתה נכנס ופותח באש לכל הכיוונים אחרי אמרתי את זה הייתי רוצה אדם שיעסוק בבעיות בניין הכוח שצה"ל בנוי אם זה יקרה כולנו נצא נשכרים".

כשנשאל מה דעתו על המהלך של בן ברק אמר שהוא אוהב אותו מאוד ברמה האישית, אבל הם לא דיברו תקופה, והוא לא התייעץ איתו על המהלך הזה. "כשאני דרשתי פריימריז ביש עתיד דרשתי פריימריז פחות בגלל התהליך הדמוקרטי, ויותר בגלל שראיתי בדיוק דבר שבא לידי ביטוי עכשיו, והוא שכל עוד יש עתיד מתנהלת באופן שבו היא מתנהלת יש מעליה תקרת זכוכית. לאו דווקא במספר המנדטים, אלא בהישג הפוליטי שהיא יכולה להביא. שיסיקו מזה את המסקנות. לגביי בן ברק אין לי מושג. ממש אין לי מושג".

עוד הוסיף: "התפשטות של מחנה שלם, שהוא כמעט 50 אחוז בציבור היהודי, מכל אידיאולוגיה אמירה ומחשבה, פרט למקום מגוריו של אדם אחד והשאלה האם הוא יגור ברחוב בלפור או לא היא חלק מהגורמים שהביאו לניצחונו של בנימין נתניהו בבחירות. ממשלת השינוי, שבהיבטים רבים מאוד כמו מדיניות הביטחון והכלכלה, לא היה הבדל בינה לבין ממשלת נתניהו. בעיני זו סכנה הרבה יותר גדולה לפוליטיקה הישראלית - תהיה עמדתך אשר תהיה". 

לסיום הודה שלח: "צריך שינוי מערכות אבל אני לא יודע אם זה יקרה ביש עתיד. אני חושב שהמחנה שמרצ מייצגת אותו ויש עתיד מייצג אותו התפשט מכל דבר חוץ מרק לא ביבי וזה גם רע מאוד בהקשר לדברים הרבים מאוד שעומדים לפנינו, בהקשר הפוליטי, וגם תרם לניצחון של נתניהו בבחירות".

עריכה: עדן בן ארי 

10/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עפר שלח
עפר שלח  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris