איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"ישראל צועדת להאטה בצמיחה"

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של 'מיטב', על העלייה בשיעור משקי הבית המתקשים לסגור את החודש • טען: "בנק ישראל ימשיך להעלות את הריבית"


לצד עליות המחירים החריגות בתחומי חיים רבים במשק הישראלי, מנתונים שפורסמו עולה כי במהלך חצי השנה האחרונה זינק החוב הכולל של משקי הבית בישראל בכמעט שמונה אחוזים, ואף עלה מספר המשפחות המדווחות שמצבן נעשה גרוע יותר בהשוואה לתקופה שלפני מגפת הקורונה. אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של 'מיטב', הביא פרטים נוספים על הנושא הסבוך, ואמר: "מדינת ישראל צועדת להאטה בצמיחה".

בפתח השיחה ביקש זבז'ינסקי לשתף אותנו בנתונים אותם קיבל, והסביר: "בחודשים האחרונים אנחנו רואים מגמה של יותר ויותר משקי בית שההוצאות שלהם גבוהות מההכנסות והם נכנסים לאוברדרפט יותר עמוק.

"בין 70 ל־80 אחוז מהישראלים חיים על מינוס. אז מה ההבדל בין מה שהיה לפני חצי שנה לבין כאלה שיש להם מינוס חדש או מינוס גדול יותר?", שאלה דוידוב. זבז'ינסקי האזין לדברים ברוב קשב, ואמר: "לפי הסקר לפחות יש יותר משפחות שנמצאות באותו האוברדרפט או יותר משפחות שנכנסו למינוס גדול יותר. מה שההשתנה זה שההוצאות של משקי הבית עלו, כי דברים התייקרו, ואנחנו רואים את זה במדד המחירים לצרכן. מעבר לזה, שהריבית עלתה ועל אותן הלוואות הם משלמים החזר יותר גבוה".

עוד הוסיף: "אני חושב שבעתיד הקרוב ישראל, כמו כל העולם, צועדת לאיזושהי האטה בצמיחה במשק. לא מיתון, אלא האטה בצמיחה. השכר יעלה פחות, יגסו פחות עובדים, והמצב הכלכלי לא צפוי להשתפר. יחד עם זאת, יש המשך של עליית ריבית בכדי לקרר את האינפלציה. כרגע התמונה היא שהמצב לא הולך להשתפר, אלא הולך להיות פחות טוב".

לסיום, ביקש להדגיש: "בנק ישראל יעלה את הריבית פעמיים נוספות. העצירה בעליית הריבית כנראה תתרחש בתחילת 2023, היא לא תרד מיד אלא תישאר ברמה הזו תקופה ארוכה. סביר להניח שלא נגיע אל מעבר ל־4 אחוזים".

עריכה: עדן בן ארי 

16/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יוקר המחיה הולך להחמיר? למצולם אין קשר לנאמר
יוקר המחיה הולך להחמיר? למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90
Paris