אראל סג"ל

הדרישות הקואליציוניות: "בנושאים האלו תהיה לנו יד חזקה"

ח"כ שמחה רוטמן על הפלונטר במו"מ הקואליציוני: "כדאי להרגיע או להפחיד את מי שזה מפחיד אותו - בסוף תקום ממשלת ימין"


לאחר שראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו הודיע ליו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' כי הוא מתנגד לכהונתו כשר הביטחון בממשלה הבאה, ואף נתן לו אולטימטום להצטרף לממשלתו ולקבל תיק אחר, נראה כי נוצר נתק בין השניים. בשיחה עם אראל סג"ל ודוד ורטהיים ב־103fm, חבר הכנסת שמחה רוטמן (הציונות הדתית) הגיב למשא ומתן התקוע ולמתרחש בקואליציה המיועדת בימים אלה. 

בפתח השיחה, הכריז ח"כ רוטמן: "אני בהחלט חושב שאפשר וכדאי להרגיע, או להפחיד את מי שהדבר הזה מפחיד אותו - תקום ממשלת ימין, היא תהיה יציבה, טובה. אבל אנחנו נעמוד על כך, ואני חושב שנמצא לנו שותפים טובים לכך שהיא לא תהיה ממשלת ימין כמו ממשלות ימין שהיו בעבר, שלא תמיד קידמו מדיניות ימין. היא גם תקדם ותפרע את השטר הגדול שכולנו חתמנו עם הבוחרים לפני שבועות ספורים".

עוד הסביר כי "כדי שהדבר הזה יקרה, צריך שהדברים לא יהיו כתובים רק בהסכמים הקואליציוניים אלא גם כל מפלגה וכל ערכים ודרך שנמצאים מאחורי מפלגה יקבלו את כלי הביצוע המתאימים כדי לדחוף את אותם ערכים ודרך, לכן המו"מ מתנהל. אפשר היה לקחת את הכיוון שהציע סמוטריץ' בתחילת האירוע, להיכנס לחדר כולם ולסגור את האירוע. זה מתנהל לא רק איתנו קצת בעצלתיים, קצת בשיטת הפרד ומשול, אני לא חושב שזה לטובת העניין ובהחלט אפשר לחשוב על דרכים יותר טובות לנהל את המו"מ".

"מה יהיה עם הדם הרע שנוצר?", תהו צמד המגישים, ורוטמן מיהר להרגיע: "קצף על פני המים". בנוסף, התייחס חבר הכנסת להסכמים הקואליציוניים אשר עודם במו"מ: "אין ספק שהסכמים קואליציוניים טובים והדברים ברורים בו ומונחים על השולחן, זו ערובה לקיומה של קואליציה טובה, שיודעת מה היעדים שלה, שלא נכנסת לוויכוחים מיותרים. יכול להיות שאנחנו צריכים עכשיו קצת יותר לריב, לעשות קווץ' כדי לוודא".

"נותן את הקרדיט לנתניהו שאם הוא אומר משהו הוא מתכוון לבצע"

בהמשך, הודה ח"כ רוטמן כי "אני לא חושב ובוודאי מקווה ומאמין שהרצון של הציבור כפי שהוא בא לידי ביטוי בתוצאות הבחירות, אגב גם בתוצאות הבחירות הפנימיות בליכוד, גם בקרב כלל מפלגות הגוש, הקמפיין, האמירות שנשמעו, אני רוצה להאמין שמה שהיה לא מה שיהיה לא רק מהכיוון שלנו, אלא גם מכיוון הליכוד ונתניהו. אני בוודאי נותן את הקרדיט לנתניהו שהוא לא צריך אותי כסנגור על כל זכויותיו ויכולותיו הרבות שאם הוא אומר משהו אני לוקח בחשבון שהוא מתכוון לבצע את זה".

לאור אמירותיו ביקש ורטהיים להזכיר כי קמפיין הבחירות של מפלגתו עסק כולו במערכת המשפט. ח"כ רוטמן הדגיש כי "אין ספק שנושא מערכת המשפט היה נושא ליבה מאוד משמעותי. אין ספק שהדרישות המהותיות שלנו, אם תקרא את המצע המשפטי שלנו ותוכנית חוק וצדק, לא תמצא שם דרישה לג'ובים ותפקידים, גם לא בתחום משרד המשפטים וכו', יש לנו דרישות מהותיות מסודרות, תוכנית עבודה, שהוצגו. הדרישות הללו דורשות חקיקה, מהלכי חקיקה מורכבים שיש לבצע".

"לעומת זאת, הדרישות שלנו בתחום הביטחון, ההתיישבות הצעירה, ביטחון הפנים, גם בהסכמים הקואליציוניים של הממשלה הרעה הנוכחית יש סעיפים מפורשים בהסכמים הקואליציוניים שמדברים על המאבק על שטחי C והקצאה של 50 פקחים. שום דבר מהדבר הזה לא קוים", הוסיף, "תהיה סמוך ובטוח שנדאג שתהיה לנו גם יד על השלטר וגם אמירות מאוד משמעותיות. אני לא עוסק בפרטי המו"מ. אני אומר קח בחשבון שבנושאים האלו תהיה לנו יד מאוד חזקה".

"לפני שנה וחצי לא הסכמנו לשבת בממשלה עם רע"ם - גם אז היינו הטרייבל־מייקרים"

דבריו של חבר הכנסת הובילו לדין ודברים בין השלושה אודות התיקים בהם מעוניינים במפלגת הציונות הדתית, וח"כ רוטמן ביקש לחדד את מטרת השיחה: "אני לא מתייחס לפרטי המו"מ. באתי לצאת נגד אמירות שנאמרו שסמוטריץ' לא יכול להיות שר ביטחון, על דיבורים על התערבות זרה של ארה"ב או להבדיל אלפי הבדלות של הרשות הפלסטינית, על אמירות שמקטינות את הציונות הדתית, לדברים האלו באתי להתייחס אבל לא שמעת אותי אומר על אף תיק ותפקיד בממשלה שהוא לא טוב, כי אני לא מתייחס לפרטי המו"מ. אני בטוח שבסופו של דבר יכנסו אנשים לחדר, תהיה ממשלה טובה, כולם יצאו עם ממשלה טובה, מתפקדת".

באשר לציוץ של פעיל הליכוד בו תקף את יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ', אמר: "אני חושב שכולנו נסכים שיש אנשים שסגנונם לא ראוי ולא מקובל, יש אנשים שיגידו שסגנונם בסדר גמור גם כשהם מותחים ביקורת שאני לא אוהב. אני חייב לומר, לצערי לא הופתעתי. אנחנו בהקשר הזה ותיקי קרבות, חלק מאותם אנשים השתמשו אפילו באותה לשון, באותן מילים, כאשר אנחנו לפני שנה וחצי לא הסכמנו לשבת בממשלה עם רע"ם. גם אז היינו הטרייבל־מייקרים שלא מבינים פוליטיקה, שחושבים רק על עצמם, שיש לנו דיל חשאי, שהציונות הדתית היא זבוב על גבי פיל, את אותן מילים, אותם טיעונים".

"אני חושב שהסנטימנט המקטין כלפי הציונות הדתית הוא בהחלט תופעה שלצערי קיימת אצל חלק מאנשי ותומכי הליכוד, אבל למרות זה לא הופתעתי. אני עדיין מאוד אוהב גם את אנשי הליכוד אפילו את תומכי הליכוד, גם את אלו שצועקים עליי, גם אם יש אי הסכמות", סיכם.

עריכה: שני רומנו

21/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שמחה רוטמן
שמחה רוטמן  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris