אודי סגל וענת דוידוב

"בן גביר הולך להפוך את המפכ"ל לבובת סמרטוטים"

מפקד מחוז י-ם לשעבר ניצב בדימוס אריה עמית על שבתאי שטען לאחר הפיגוע אתמול: "רוצה לראות מחבל הרוג" • על הרכב הממשלה: "רצח הדמוקרטיה"


בתגובה לפיגוע הדריסה שאירע אתמול (ג') בבנימין והוביל לפציעתה של חיילת בת 20 באורח בינוני, בסיומו נוטרל המחבל, שיבח מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי את השוטרים, והוסיף: "במבחן התוצאה, מחבל הרוג זה מה שאני רוצה לראות". ענת דוידוב וגיא פלג שוחחו על כך ב־103fm עם ניצב בדימוס אריה עמית, לשעבר מפקד מחוז ירושלים במשטרה, אשר פרש את משנתו בנושא.

"השאלה באמת היא לא מה הוא (המפכ"ל) אמר אלא למה", טען עמית בפתח השיחה. "אם הוא אמר את זה בראייה מבצעית, שהוא מאמין בזה, ההתייחסות שלי היא התייחסות אחת, אבל אם הוא אמר את זה כסוג של כניעה ללא תנאי לגביר החדש שהגיע לעיירה והולך לגנוב ממנו את הסמכויות הכי חשובות שלו, זו התייחסות אחרת. אם זה באמת מה שהוא מאמין זה בסדר, זה לא נכון מבצעית כי מה שהכי נכון לעשות זה לנטרל מחבל, להשאיר אותו בחיים כדי להוציא ממנו מודיעין".

בנוסף, הדגיש עמית כי "ברגע ששמעתי שבן גביר מתכנן לקחת סמכויות מהמפכ"ל, אמרתי מיד, קודם כל המפכ"ל צריך לקחת את כל שדרת הפיקוד ולהתפטר. כי מה שבן גביר הולך לעשות למפכ"ל זה להפוך אותו לבובת סמרטוטים, ולמשטרה - הרס נוראי, כי ברגע שתיכנס פוליטיקה לתוך שיקולים מבצעים של משטרה זה קטע מפחיד ומסוכן. את רואה שהשיטה שלהם, של כל הכנופייה החדשה הזו, שכל מה שלא מוצא חן בעיניהם, 'יאללה חוק חדש'".

"מי הכנופייה?", ביקשה דוידוב להתעכב על העניין, ועמית חידד: "אלה שהולכים לשבת בממשלה. ברגע שמדובר בזה שעל פניו בצורה הכי גלויה הם אומרים 'נשנה את פקודת המשטרה', זה מפחיד, זה רצח הדמוקרטיה. אם היה מדובר בבן אדם שהוא בעל ניסיון, ידע והבנה בנושא ביטחון הפנים, הייתי אומר שאני מוכן להתחיל להתווכח על זה, אבל כשמדובר בבן גביר, הוא בן אדם קיצוני".

"המשטרה הוחלשה על ידי ראש ממשלה במשך 20 שנה בצורה אסטרטגית"

עוד הוסיף כי "תבינו את המשמעות של כניסה של שר לתוך הקישקע של המשטרה, הוא לוקח מהמפכ"ל את הסמכויות שניתנו לו כחוק - כדי שמשטרה תהיה נקייה מפוליטיקה ותפעל רק על פי המקצועיות האמיתית שנדרשת ממנה. זה שהמשטרה חלשה, ששוטרים לא מתפקדים כמו שצריך, זה סיפור אחר. המשטרה הוחלשה על ידי ראש ממשלה במשך 20 שנה בצורה אסטרטגית של להחליש את הכוח שנלחם עבור שלטון החוק".

לאור אמירותיו, תהו צמד המגישים האם הוא באמת מאמין במה שהוא אומר, ועמית הכריז: "בוודאי. המשטרה הלכה ונחלשה, המוטיבציה של השוטרים התרסקה עוד ועוד, המקצועיות הלכה והתקלקלה. אנחנו היום במצב שיש לנו משטרה באמת חלשה. יש לנו מפכ"ל שנותן שייתנו לו בראש ולא נלחם על זה, יש מלא ניצבים".

"זה שמפכ"ל או ניצבים מרגישים שהם מחויבים לדמות פוליטית ולא לחוק, זה שורש הבעיה. אני יודע על ניצבים, גם ניצבים בדימוס, שמחפשים כל מיני תפקידים, פנו כבר לגביר החדש בשקט. זה מפחיד, זה לא יכול להיות הדבר הזה", תקף, והודה כי למיטב ידיעתו אין קצינים בכירים במשטרה שמתכננים לעזוב: "שתיקת הכבשים, כלום. הם לא מדברים בכלל על זה. לוקחים ממפכ"ל המשטרה את הסמכויות הכי חשובות שלו ואף אחד לא מדבר. יש כבר אווירה בשטח שאין נצרות יותר לכלי הנשק, בן גביר בא לעשות סדר, אנחנו נעשה מה שצריך".

עריכה: שני רומנו

30/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריה עמית
אריה עמית  |  צילום: פלאש90
Paris