מיכל דליות

מדוע ילדים משקרים?

המאזינה, דודה מודאגת, ניסתה להבין מה עומד מאחורי השקרים של אחייניתה: "היא משקרת לנו שאין לה שיעורי בית" • דליות סייעה בהצלחה בנושא


כל משפחה שומרת על סט ערכים משלה, ומתחזקת את הבית שלה לפיו. נשאלת השאלה מה קורה כאשר התנהגות הילדים לא תואמת את רצון ההורים והם מתחילים לשקר. המאזינה, אשר הגדיר את עצמה כדודה מודאגת, ביקשה לדעת מה עומד מאחורי השקרים של אחייניתה, תלמידת כיתה ב' סביב שיעורי הבית, ובכלל. מיכל דליות האזינה לדברים ברוב קשב, והצליחה להעניק נקודת מבט חדשה.

"אחיינית שלי היא תלמידה בכיתה ב', ולאחרונה יש לה קשיים בכל מה שקשור לשיעורי הבית. היא משקרת לנו שאין לה שיעורים, למרות שיש לה, ואנחנו מאוד מודאגים. שכן, עניין שיעורי הבית והלמידה הוא מאוד חשוב אצלנו במשפחה. לצערי, השקרים התחילו לזלוג גם לתחומים נוספים, וזה מעורר הרבה סימני שאלה. מדוע היא משקרת? ואיך אפשר לעזור לה?", שאלה המאזינה המודאגת.

דליות ביקשה לפתוח את השיחה דווקא בבשורה אופטימית. שכן, לדבריה המאזינה ובני המשפחה של הילדה צריכים להיות שבעי רצון. "האפשרות לשקר היא אפשרות שכלית, קוגניטיבית, שלא הייתה קיימת קודם. תחשבו רק רגע על מוח של ילד שכל מה שהוא יודע זה את החיים ואת המציאות שלו. משמע, מה שקורה זה מה שקורה. פתאום הילד מבין שהוא יכול להמציא מציאות דמיונית. יותר מזה, יכול להיות שהמציאות הזו שומרת על האינטרסים שלו, ויכול להיות שגם האחרים יאמינו לו".

שקרים גדולים לילדים קטנים

לדבריה של דליות, שקרים של ילדים אינם עניין של מוסר, אלא חוסר מיומנות בפתרון בעיות ואף הימנעות מאחריות. ילדים לא רוצים להסתבך בגלל מה שעשו, והם משתמשים בשקרים על מנת לפתור את הבעיה. מעבר לזה, ילדים משקרים בכדי לא להדאיג את הוריהם, וגם בכדי להאדיר את עצמם מבחינה חברתית.

בהמשך התייחסה לעניין שיעורי הבית, ואמרה: "שיעורי בית, בינינו, זה ממש לא מעניין. מצאתי מחקרים שמעודדים שיעורי בית, אבל גם כאלה שמוכיחים כי שיעורי הבית מחבלים בהנאה של הילדים וביכולת הלמידה שלהם, ולא תורמים כלום. הכל תלוי באני מאמין של ההורים בבית - יש כאלה שמבחינתם זה הכי חשוב, ויש כאלה שפחות מייחסים חשיבות להכנת שיעורי בית".

"ממליצה בחום על הדרכת הורים"

דליות הסבירה שכנראה שיש סיבה לשקרים של הילדה סביב שיעורי הבית, וייתכן כי היא באמת מתקשה בלימודים. לכן, יש לעשות אבחון דידקטי, ולראות מה בדיוק מפריע לה. בו זמנית, המליצה המומחית, יש להביא מורה פרטית או תלמידה בכיתה גבוהה יותר, שישבו עם הילדה ויעשו איתה שיעורי בית. לסיום הציעה להורים להאזין לשיחה, ואמרה: "אני ממליצה בחום על הדרכת הורים".

עריכה: עדן בן ארי 

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
02/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מיכל דליות
מיכל דליות  |  צילום: נעם בן גוריון־מוסרי
Paris