אראל סג"ל

"הציבור התגבש עוד הרבה לפני הבחירות"

שלמה פילבר ('דיירקט פולס') התייחס לתוצאות הגושים חודש לאחר הבחירות: "לנתניהו היה חלום להקים את המפלגה הרפובליקנית - הוא דה פקטו הקים אותה"


לפני כחודש יצאו אזרחי ישראל לקלפיות שנפרסו ברחבי הארץ על מנת לממש את זכות הצבעתם. מרגע התוצאות ניתן היה לראות כי מכון הסקרים 'דיירקט פולס' היה המדוייק ביותר לאורך מערכת הבחירות. אראל סג"ל וטל שלו שוחחו ב־103fm עם שלמה (מומו) פילבר, אשר התייחס לנתוני חברתו לאורך הסקרים הרבים שנעשו.

"הציבור התגבש עוד הרבה לפני הבחירות", הכריז פילבר בפתח השיחה. "בסוף מה שהתגלה במרכאות במדגם יום הבחירות זה מה שבעצם היה שלושה חודשים קודם - הציבור קיבע את עמדותיו 3 חודשים לפני הבחירות. התוצאה הסופית היא גם קצת בגלל הנפילה הסופית של מרצ ובל"ד, אבל גם ככה זה היה נגמר ב־61".

עוד טען פילבר כי "יש שני דברים שצרך לדעת אותם על גוש הימין - קרתה פה תופעה מאוד מרתקת, השהות באופוזיציה יצרה גיבוש, יצרה קבוצה באמת. לנתניהו היה חלום ב־2015 להקים את המפלגה הרפובליקנית, הוא דה פקטו הקים אותה. חסר לו כנף המרכז אבל עדיין הוא רצה שיהיה גוש חזק של 50 איש. הגוש הזה קיים. לא הצליחו לפרק אותו. היום הוא כמעט על 60".

"למרות הריבים", ציינו צמד המגישים בתגובה לאמירותיו, ופילבר חיזק את דבריהם: "הגוש הזה נשאר. נקודה הרבה יותר חשובה היא הבוחרים של הגוש הזה. אם הבוחרים בעבר סובלניים הם לא מוכנים לקבל את זה עכשיו, כל פוליטיקאי שמתחיל לשחק על ג'ובים הציבור כועס עליו ולהערכתי בעתיד יעניש אותו. הוא הרבה פחות מוכן לקבל היום את הלכלוך שהיה בפוליטיקה. אם פעם זה היה מקובל - היום זה פחות".

"מי שתדרך ושיקף לציבור את מה שקורה בחדרי המו"מ שילם על זה מחיר"

כאשר טענה שלו כי אי הסבלנות מצד הציבור לא משפיעה על הפוליטיקאים, הדגיש פילבר: "זה ישפיע. שימי לב למי לא מתדרך. מו"מ פוליטי זה החלום הרטוב של כל פוליטיקאי, שם יוצאת כל הג'יפה. יש מפלגות שהצליחו לעבור את התהליך הזה בלי להתלכלך ויש מפלגות שמאוד התלכלכו. אני חושב שמי שתדרך ושיקף לציבור את מה שקורה בחדרי המו"מ שילם על זה מחיר, הפוך מהאינסטינקט הרגיל של הפוליטיקאי".

"יש דבר אחד שכן צריך לקחת בחשבון, פגשתי את אחד מהיועצים האסטרטגיים הגדולים של גוש השמאל מרכז אחרי שהוקמה ממשלת השינוי, שאלתי אותו 'מה השתנה?', הוא אמר 'יש שקט, לא שומעים רעש'. אמרתי לו 'אתה נמצא בעולם שלך, אתה לא יודע מה קורה בימין'. יש היום תמונה ראי, הימין נרגע, בשמאל יש דרמה אדירה. צריך לדעת שהרשתות החברתיות מהדהדים אותם", הבהיר.

"החרדלים עושים הרבה רעש וצלצולים - לא חושב שיש לזה השפעה"

באשר לנושא הדת והמדינה בממשלה הנרקמת, אמר: "יש פה שני וקטורים שהבוחר של הימין בא ואמר למפלגות הימין 'אנחנו רוצים אותם' - תקראי לזה מדינה יהודית ומשילות/מערכת המשפט. למערכת המשפט יש קונצנזוס מלא, אפילו בחלקים מסוימים של גוש המרכז. בנושא דת ומדינה זה תלוי בהתנהלות המפלגות החרדיות. להבדיל מפעם, הם רוצים את העולם שלהם. הם לא מנסים להשליט".

"החרדליות מנסות", הוסיפה שקד, ופילבר טען מנגד: "החרדלים עושים הרבה רעש וצלצולים, סלחי לי על הביטוי. אני לא חושב שיש לזה הרבה השפעה".

בנוסף, התייחס פילבר למשרד החינוך ופיצולו: "בסוף, תוכנית גפ"ן של משרד החינוך בעצם נותנת ב־98 אחוזים שלה מרחב למנהלים לעשות את הדברים הטובים והחשובים שעושים. 2 אחוזים זה או פרוגרסיביות או הדתה, הם לא ישפיעו".

עריכה: שני רומנו

07/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שלמה פילבר
שלמה פילבר  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris