איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"דבר לא הגיוני שיפגע בבריאות של כולנו"

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, על מינוי של שר בריאות במשרה חלקית: "ככל ששר פחות זמין, הוא פחות יכול לטפל בנושאים בוערים"


על רקע המשא ומתו הקואליציוני, נראה כי יושב ראש מפלגת ש"ס אריה דרעי ישמש כשר בריאות ושר פנים באותה הקדנציה, כלומר - ישמש כשר במשרה חלקית בשני המשרדים החשובים. ענת דוידוב דנה על כך ב־103fm עם פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, תקף בחריפות את המהלך.

בפתח השיחה הכריז פרופ' לוי כי "אני לחלוטין לא מבין. מערכת הבריאות אחת המערכות המורכבות ביותר, גם בשגרה וגם בחירום. רצוי היה שיהיה לנו שר בריאות שמכיר היטב את מערכת הבריאות, שעבד בתחום, כמו במקומות אחרים בעולם. אבל לכל הפחות מצופה היה שיכנס שר, תפקיד לאורך כל כהונת הממשלה, שלא יהיה טרוד במקביל בעוד תפקיד תובעני אחר. פשוט דבר לא הגיוני שיפגע בבריאות של כולנו".

"המערכת לאת עובדת על אוטומט", הדגיש, והוסיף: "מי שיישא בתפקיד שר הבריאות צריך להכניס את הידיים עמוק פנימה. אם ניקח את נושא המתמחים, מאוד חשוב לייצר אמון ושיתוף פעולה בין כחל הגרומים במערכת בסוגיה הכל כך סבוכה הזו. ויש עוד עשרות נושאים על סדר היום. צריכה להיות זמינות, שר הבריאות צריך להיות זמין וככל שהוא פחות זמין כך הוא יכול לטפל בפחות נושאים שבוערים על סדר היום".

עוד תקף פרופ' לוין: "בטח לא ייתכן וגם לא זכור לי שהיה אי אפשר בתולדותיה מדינה מצב שבו שר הבריאות ושר הפנים, שני תפקידים שכל אחד מהם תובעני כשלעצמו, וזה כשר שלא מכיר את המשרד, לא היה במשרד בעבר, יש לו הרבה נושאים ללמוד. דווקא בעניין הזה מה הבשורה שהוא מביא איתו? איזה חזון? יש רצון לקדם משהו מהותי? הדבר היחיד ששמעתי זה לבטל את המס על המשקאות הממותקים, דווקא זה צעד מקצועי, גם בעולם וגם המנכ"ל המיועד תמכו בצעד הזה שהוביל להפחתת הצריכה. אז הדבר הראשון של שר הבריאות זה לפגוע בפעולה שמגנה על בריאות הציבור? אני לא מבין ועד עכשיו לא קיבלנו הסבר".

"השר צריך למלא את תפקידו כשר - מנכ"ל משרד הבריאות צריך לבוא מתוך המערכת"

באשר למסגרת תפקידו של מנכ"ל משרד הבריאות, אמר: "המערכת הזו מאוד מורכבת, אבל אני רוצה להזכיר שכשבר סימן טוב מונה למנכ"ל משרד הבריאות בית המשפט העליון קבע שזה ניסוי. אני חושב ורבים אחרים, שהניסוי הזה בתחילת הקורונה כשל. נכנסנו לתוך מערכת של ניהול לא נכון של הקורונה עם סגרים מטורפים והשבתת מערכת החינוך".

"גם המנכ"ל יש לו עומס מאוד גדול ועכשיו אם הוא צריך למלא גם את הפונקציות הפוליטיות כי השר עסוק בדברים אחרים, והמנכ"ל צריך להיכלא למתח הזה בין הדרג המקצועי לפוליטי - זה דבר לחלוטין לא נכון. השר צריך למלא את תפקידו כשר. אני בהחלט חושב שמנכ"ל משרד הבריאות צריך לבוא מתוך מערכת הבריאות", הבהיר.

לאור אמירותיו ציינה דוידוב כי בר סימן טוב כן מכיר את המערכת, ןפרופ' לוין חידד: "לבר סימן טוב יש הרבה מעלות, אגב גם לדרעי. אבל לא זאת השאלה. אני חושב, כיוון שנכנסנו לנושא, שאנחנו מדברים על אותם צוותים רפואיים, שנותנים את המענה, אנחנו מצפים שכשבן אדם מקבל החלטה על סגירת מחלקה, או מדיניות כזו או אחרת, זה בן אדם שיודע על מה מדובר, מתוך היכרות אינטימית של מה זה לטפל באדם חולה".

"פה אנחנו מדברים על צמד, גם מנכ"ל וגם שר, ששניהם לא באים מתוך התחום המקצועי, שניהם פוליטיקאים, אני חושב שיש בעיה. צריך להיות שר במשרד מלאה, מנכ"ל במשרה מלאה, וצריך לפתור את הבעיות. כל הדברים מחייבים הבנה מעמיקה אבל היא לא יכולה להיעשות רק בפריזמה הפוליטית", סיכם.

עריכה: שני רומנו

11/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חגי לוין
חגי לוין  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris