ינון מגל ובן כספית

"מה שבן גביר רוצה - רצח המשטרה והדמוקרטיה"

מפקד מחוז י-ם לשעבר ניצב בדימוס אריה עמית תקף את התנהלות השר המיועד: "הרס מוחלט" • על המפכ"ל: "זה לא כוחות, בן גביר הפך אותו לסמרטוט"


על פי המשא ומתן הקואליציוני, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר עתיד להיות אחראי על מפכ"ל המשטרה, שיהיה כפוף אליו, ואף יהיה אמון על ענייני מדיניות בתחומי חקירות המשטרה וטיפול בתיקיה. ניצב בדימוס אריה עמית, לשעבר מפקד מחוז ירושלים במשטרה, שוחח עם בן כספית וינון מגל ב־103fm והגיב לדברים. 

"שינוי פקודת המשטרה זה מה שבן גביר רוצה שיקרה, שהוא יהיה המפכ"ל והמפכ"ל יהיה סמרטוט, זה רצח המשטרה וזה רצח הדמוקרטיה", טען. "הצבא בנוי כולו להיות מוכן למלחמה, משטרה חוקרת רק בהנחיית החוק. אוי ואבוי לנו כאשר פוליטיקאי יוכל לומר למשטרה את זה תחקרו ואת זה לא, או שבהפגנות הללו לא תטפלו או להחליט שהוא עולה ומעלה יהודים להר הבית ויאמר למשטרה לא לעשות עם זה כלום. זה הרס מוחלט". 

בהמשך, תקף: "לא יכול להיות מצב שפוליטיקה תחדור לתוך המשטרה, היא צריכה להיות נקייה לגמרי מחשיבה פוליטית. השיטה האמריקנית בה מפקד המשטרה כפוף לראש העיר היא פסולה ומובילה לשחיתות ולזה שהמשטרה שם פועלת לא בצורה נקייה אלא על פי הנחיות של פוליטיקאי. ברגע שהוא זה שיקבע איזו יחידה יקבע יותר תקציב, מי יחקרו ואיך יחקרו, זה אסון גדול למשטרה ולדמוקרטיה. אין לי בעיה עם העיקרון שמישהו יחזור לעשות סדר אבל לא בן גביר ולא על ידי שינוי חוק בסיסי החשוב לקיומה של המשטרה ושל הדמוקרטיה". 

"המפכ"ל לא יודע איך להתנהל מול בן גביר" 

על מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, אמר עמית: "זה לא כוחות. בן גביר בחור מאוד חכם ומתוחכם, הוא יודע לשחק אותה שחבל על הזמן, עומד מולו מפכ"ל שהוא לוחם נועז ובחור אמיץ אבל הוא לא כוחות. בן גביר כבר הפך אותו לסמרטוט, המפכ"ל לא יודע איך להתנהל מולו. המפכ"ל וכל חבורת הניצבים היו צריכים לשים את המפתחות אבל הם פחדנים. כל ההתנהלות הזאת ממש ילדותית ומטומטמת ונותנת עוד תחמושת לבן גביר". 

"מה שיקרה זה שהשוטרים יתחילו לירות יותר, אבל כולם ילכו בסוף לבית סוהר, הם יסתבכו", הדגיש מפקד מחוז ירושלים במשטרה לשעבר בסיום דבריו. "הכיוונים שלו לא מרגיעים אלא מדליקים אש, אני לא רואה שום הזדמנות, רק צרה. חכו שהוא ישים את המפכ"ל הבא. תבדקו מי הניצבים בדימוס שהחליטו לעזור לבן גביר לשנות את פני המשטרה. יש כמה. זה לא חשוב, כי בן גביר גם ככה הולך להיות המפכ"ל הבא". 

בתגובה לדברים אומרים בסביבת בן גביר: "אריה עמית היה אחד הניצבים הכי כושלים במדינת ישראל. עד היום דווקא השר היה עובד של המפכ"ל, קריאת פקודת המשטרה שנוסחה לפני קום המדינה מלמדת, כי לשר אין כמעט סמכויות, הוא לא מתווה מדיניות, הוא לא קובע עקרונות, הוא לא מתווה כללים והדבר היחיד שהוא יכול לעשות זה לגזור סרטים בתחנות משטרה ולעשות מינויים. כך לא מתנהלת מדינה דמוקרטית, בניו זילנד, אנגליה, אוסטרליה, ארה"ב ושאר המדינות הנאורות בעולם, המדיניות היא שהשר קובע והמפכ"ל והדרג המקצועי מבצע. רק בישראל, מתרחשים דברים הפוכים".

עריכה: מיכל קדוש 

11/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריה עמית
אריה עמית  |  צילום: פלאש90
Paris