ינון מגל ובן כספית

שר הבט"פ? "בעד לתת כוח נוסף, לא בעד חוקים אחרים"

תא"ל (מיל') אביגדור קהלני על מינויו המסתמן של בן גביר: "התגובה נובעת מהדימוי שלו מסתובב בירושלים עם אקדח, אבל אני מתייחס ליכולת שלו לשלוט"


תא"ל (מיל') אביגדור קהלני, גיבור ישראל ולשעבר השר לביטחון הפנים, שוחח עם בן כספית וינון מגל ב־103fm והביע את דעתו על המינוי המסתמן של יושב ראש עוצמה יהודית איתמר בן גביר לשר לביטחון הלאומי, ועל הסמכויות המורחבות שהוא מבקש לעצמו. 

לדבריו של קהלני, "התגובה נגד בן גביר נובעת בראש ובראשונה מהדימוי שלו, מסתובב ברחובות ירושלים עם אקדח, אבל אני שם את הדבר הזה בצד, זה לא מעניין אותי. כרגע אני מסתכל על היכולות שלו לשלוט ולעשות את תפקידו. הייתי שלוש שנים השר לביטחון פנים ובכל בוקר שאלו אותי 'מה עשית על מנת למנוע תאונות? מה עשית על מנת למגר את הפשיעה? מה עשית על מנת להגן על נשים שנפגעות? מה עשית בהר הבית?' ועוד ועוד. השר הופך להיות נאשם ואין לו את הכלים להתמודד".

עוד אמר: "יש מקרים שבו השר חייב להפגין מדיניות, רציתי שכל מג"ב ילך לקו התפר, הוא היה מפוזר בערים הגדולות, עשינו דיונים שמג"ב יעבור כולו לקו התפר. אז המפכ"ל באותו הזמן אמר לי 'זו החלטה מבצעית, אתה לא יכול לקבל כזו החלטה'. אני לא ילד קטן ואני יודע בדיוק מה תפקידי, אבל החוק, אני לא בטוח שהוא מאפשר לי".

לאחר מכן, הוסיף כי "לא יכול להיות שאני כשר נמצא כבובה, אני שנתון להחלטות כל מיני אנשים ואם אני כשליח הציבור הנמצא שם, לא יגלה את הרגישות אז איפה אני נמצא? בשביל מה אני נמצא?"

"מערכת היחסים בין השר לבין המפכ"ל צריכה להיות תקינה"

בהמשך, דנו השלושה על סוגיית העברת השליטה בחיילי מג"ב איו"ש לשר. "יש שם את מפקד מחוז ש"י שהוא עוסק בשיטור המקומי. אבל ישנן החלטות, כמו שאמרתי לכם, העברה לקו התפר, זו החלטה מבצעית, זו החלטה שלנו", הדגיש.

השר לביטחון הפנים לשעבר הביא דוגמא למצב דומה מזמן כהונתו: "אני החלטתי להקים אגף תנועה, כולם הסתכלו עליי כאילו אני מטורף, אני רוצה שבכל המדינה הזאת ישלטו ממטולה ועד לאילת ויידעו בדיוק מה קורה בתנועה. בטח שהצלחתי, כפיתי את דעתי, אמרתי 'אין דבר כזה'. ידעתי שבסופו של דבר השאלות מופנות אליי. מי שצריך לעמוד מול האש זה אני וצריך לתת תשובות לציבור כי אני נשלחתי על ידי הציבור להיות שם. אני מסכים שהסגנון צריך להיות מעודן, מערכת היחסים בין השר לבין המפכ"ל צריכה להיות תקינה".

"לא מוכן לקבל שאדם לא משרת את המדינה שלו"

בנוסף לכך, קהלני נשאל על הרצון לקידום חוק שמאפשר לתלמידי ישיבה לא להתגייס. "קצת זמן עד שזה יתפוצץ לכולנו בפרצוף", תקף, והוסיף כי "בכלל לא מוכן לקבל את זה, אני לא מוכן לקבל שאדם לא משרת את המדינה שלו. אני לא מתכוון לתת כתף לשום מהלך שבו תהיה איפה ואיפה בין הבן שלי לבן של מישהו אחר שנולד באיזה מקום אחר. שיתפלל לאלוהים, הכול בסדר, אבל שילך לשירות לאומי".

לבסוף הבהיר כי לא חושש שתהיה התערבות פוליטית בפעולות המשטרה: "המדינה יותר חזקה מכולנו, היא יותר חזקה ממנהיגיה. כל החוקים של המדינה, כל הכללים שאנחנו מקיימים, כל הביקורת התקשורתית שקיימת וכל הבלאנסים שקיימים בתוכנו יותר חזקים מהמנהיגים".

עריכה: נויה חסון

12/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אביגדור קהלני
אביגדור קהלני  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris