אודי סגל וענת דוידוב

"מישהו צריך כל הזמן שהפיקוח יהיה 24/7 - גם בשבת"

מנכ"ל חברת החשמל מאיר שפיגלר על אפשרות להפסקת ייצור חשמל בשבת • ועל העלויות באגירת אנרגיה: "מבחינה מעשית, האנרגיה הזאת עולה כ־10 אחוז יותר"


שלשום (ב') פורסם במהדורה המרכזית כי בתוך ההסכמים הקואליציוניים שעתידים להיחתם עם יהדות התורה נמצא סעיף ובו הפסקת ייצור החשמל בשבת. גורמים בליכוד ובמפלגות השותפות השונות ניסו להפריך את הטענה. מנגד מנכ"ל חברת החשמל מאיר שפיגלר טען כי הפתרון הוא יקר מאוד וקשה לביצוע.

בשיחה עם ענת דוידוב וגדעון אוקו, אמר שפיגלר כי הדבר הוא בלתי אפשרי לביצוע. לדבריו, "מי שצריך אנרגיה מצד אחד, צריך לוודא שמישהו מייצר אותה מהצד השני. ברור שיש מתכונת שצריך לפעול לפיה על מנת לייצר את החשמל, וזה אומר שמישהו צריך לדאוג לכך שאותן המערכות יפעלו ויתפקדו באופן שוטף. מה שכן, מדובר כאן כנראה על אנרגיית האגירה וזה אומר שבמהלך שעות היום, כשיש עודף של אנרגיה בגלל יצרנים פרטיים ויש אפשרות לייצר אנרגיה באמצאות קרני השמש, אנו אמורים לאגור את עודף האנרגיה במתקנים שנקראים מתקני אגירה, והאנרגיה הזאת יכולה לספק את הצרכים של הלקוחות במתכונת של 24 שעות או 48 שעות".

עוד אמר: "אף אחד לא העלה בדעתו שלא יהיה ייצור של אנרגיה. וגם במקרה של אנרגיית אגירה - מישהו צריך לפקח ולבקר. הרי בסופו של יום המערכות האלו לא מוחלטות, יש בהן תקלות ויש להן פגמים. מישהו צריך להיות תמיד עם עין פקוחה כדי לוודא שהמערכות עובדות, אם יש כשל - לתקן אותו. בבית החולים, לדוגמה, אנרגיה זה עניין של פיקוח נפש. אם חס וחלילה היא לא מסופקת, מישהו יכול בכלל לעלות לדעתו שלא ישלחו מיד מישהו כדי שיתקן את הנדרש?"

בהמשך הבהיר: "אם הכוונה היא שאף אחד לא יעבוד באותם הימים והחשמל ימשיך לזרום לטובת כל הלקוחות - הדבר הזה הוא בלתי ניתן לביצוע בעליל. אין דבר כזה שהמערכות יפעלו לבד. פשוט אין דבר כזה". והוסיף: "לדעתי גם החרדים מבינים שבכל מערכת שלא תהיה - מישהו בסוף צריך לבקר את הפעילות שלה ולוודא שאם יש תקלה, היא מיד מקבלת מענה. כן, גם בשישי־שבת. חשמל הוא עניין של פיקוח נפש, הוא מפעיל מערכות שמצילות חיים".

לסיכום התייחס לעלויות, וציין: "העלויות הן אדירות. בשביל לייצר ולספק חשמל לתא משפחתי אחד במשך 24 שעות ברצף, עלות המתקן מגיעה ל־50 אלף שקל". והזהיר: "העלות של צריכת חשמל באמצאות אנרגיית האגירה היא אפילו גבוהה יותר מזו הרגילה, בסדר גודל של כ־10% יותר".

עריכה: דוד זבולוני

14/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מנכ"ל חברת החשמל, מאיר שפיגלר
מנכ"ל חברת החשמל, מאיר שפיגלר  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90
Paris