בן כספית ואריה אלדד

"בן גביר לא רוצה שינוי, הוא רוצה מהפכה"

סגן השר יואב סגלוביץ', על החוק שיעניק את סמכויות המשטרה לשר לביטחון הלאומי המיועד בן גביר: "מה שעומד על סדר היום, זה החופש של כל אחד מאיתנו"


הבוקר (ד') התקיימה בכנסת ועדה על 'חוק בן גביר' המאפשר לשר לביטחון פנים להתוות את מדיניות המשטרה ו'חוק דרעי' המאפשר ליו"ר ש"ס אריה דרעי לכהן בלי קלון. סגן השר חבר הכנסת יואב סגלוביץ' (יש עתיד) תקף בוועדה את השר לביטחון לאומי המיועד איתמר בן גביר. הוא שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב־103fm והגיב לדברים.

בפתח דבריו, התייחס סגן השר סגלוביץ' להצגתו של השר בר־לב מסמך בסיווג סודי במהלך הדיון על הצעת החוק לתיקון פקודת המשטרה, ואמר: "סודי ביותר זה לא. אני הייתי בדיון הזה ופשוט לחבר הכנסת בן גביר היה חלק מהנייר הזה והקריא אותו. השר בר־לב החליט להעמיד את הדברים על דיוקם וקיבל את ההחלטה להשמיע את הדברים כפי שהיו".

בהמשך הביע את דעתו על החוק שיעניק את סמכויות המשטרה לחבר הכנסת איתמר בן גביר: "השינוי שמוצע על ידי איתמר בן גביר הוא לא שינוי - הוא מהפכה, וזו מהפכה מטופשת. מדוע? כי הוא בעצמו לא מבין מה הוא אמר. יש פה שאלות יסוד שלא נשאלו בהצעה הזאת - אם ראוי ונכון לעשות שינוי. לוקחים כנסת שלמה ומשכנעים שזה דחוף, אבל אין שום דבר דחוף בדבר הזה למעט גחמות פוליטיות. כולנו מטרללים בטרללת הזאת בצורה שהיא לא הגיונית, וחבל כי לא מדובר פה בעוד משהו - זה באמת נושא בליבת החיים הציבוריים של כולנו. חבל, ובעיקר עצוב שזה מתנהל ככה".

עוד אמר: "השינוי שמוצע פה הוא בלתי קביל לחלוטין במשטר דמוקרטי, ומדוע? כי אין בעיה במדיניות של שר. הרי לכל שר הייתה מדיניות משלו. אני היום איש פוליטי, נחשב לדרג מדיני ומתעסק במדיניות - לא בהפעלת הכוח. בהצעתו של בן גביר יש את הרצון להיות אחראי על הפעלת הכוח, אבל זה לא תפקיד של איש פוליטי, בוודאי לא כאשר מדובר באכיפת החוק. בתוך ההצעה עצמה מדובר גם על חקירה, תביעה ועמידה לדין - זה פשוט בלתי קביל במשטר דמוקרטי. מה שעומד פה על סדר היום, הוא באמת החופש של כל אחד מאיתנו מחר בבוקר".

לסיכום, ביקש להבהיר כי "90% מהתביעה במדינת ישראל מנוהלת היום על ידי המשטרה. האם אנחנו רוצים שאיש פוליטי, בלי שום קשר לזהותו, יהיה לו קשר לזה? בוודאי שהתשובה היא לא. מדיניות העמדה לדין איננה של שר, אלא של המערכת ובראשה היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. אי אפשר לתת טיפול צ'יק צ'ק לדברים. אני לא מערער על העובדה שהיו בחירות ויש החלטה, אני רק אומר שהחוק הספציפי הזה הוא לא בשל ולא מידתי. מנסים להשוות את החוק הזה לחוק יסוד הצבא, אבל יש פה הבדל קטן שהוא גדול - חוק יסוד הצבא עוסק מול אויב, משטרת ישראל מטפלת באזרחים, על מנת לשמור על הזכויות של כולנו".

עריכה: דוד זבולוני

14/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב סגלוביץ'
יואב סגלוביץ'  |  צילום: דוברות הכנסת
Paris