רון קופמן ואריה אלדד

"אפשר לחטוף ילדי בכירים בחמאס כדי להוביל לעסקת שבויים"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על העצרת לציון 35 שנים להיווסדות חמאס, בו הוצג נשקו של סגן הדר גולדין ז"ל: "זה בעיקר עניין תודעתי"


בעצרת לציון 35 שנים להיווסדו של ארגון הטרור חמאס, הוצג נשק התבור שנטען כי שייך לסגן הדר גולדין ז"ל שנלקח בשבי חמאס בשנת 2014, ומנהיג הארגון בעזה יחיא סינוואר אף טען כי ייתנו לישראל זמן מוגבל להשלמת עסקת השבויים והנעדרים. הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח עם ניסים משעל, והביא פרטים נוספים על הידיעה.

בראש ובראשונה הסביר יחזקאלי כי מדובר בלוחמה פסיכולוגית. שכן, חמאס משקיע את כל מרצו בחגיגות האלה בכדי להשפיע על התודעה. "זה מה שיש לחמאס ביד היום כשהוא כלוא ברצועת עזה. הוא אומנם ייצא את הטרור לגדה, אבל באיזשהו מצב הוא ממולכד. חמאס הגיעה להישגים צבאיים כביכול, אבל תשאל את עצמך האם תושבי עזה מרוצים, וזאת הסיבה לשאלה למה חמאס עשה את זה", הזכיר.

כנשאל האם הם מאמינים כי הם יכולים לתבוע ממדינת ישראל שחורר אלפי שבוים כמו בעסקת שליט הזכיר יחזקאלי כי בזמן העסקה ישראל התנהגה כפירמידה הפוכה, וכל הכוח שלה היה על גורלו של חייל אחד. "החברה הישראלית, מערכת הביטחון, וההנהגה התפכחו מהסיפור הזה. אנחנו רואים את הטרור שקרה בעקבות כל משוחררי שליט - ראה יחיא סינוואר, בכיר המשוחררים ומבינים שזה לא יכול לקרות".

"כלומר, אתה לא רואה סיכוי לכך שיתרחש משא ומתן שיוביל לשחרור מחבלים תמורת הגופות ושני השבויים?", שאל משעל את יחזקאלי. הוא מיהר להשיב שלא מדובר בשחרור מחבלים המוני, וזו הסיבה שזה תקוע. "הטענות של המשפחה שישראל לא עושה מספיק זה נכון. אתה יודע גם לחטוף בנים של בכירי חמאס ישראל לא ניסתה לעשות".

נושא נוסף שעלה בשיחה הוא מעמדו של חמאס ברחוב הפלסטיני. לדבריו של יחזקאלי, חמאס הוא נציג לגיטימי של העם הפלסטיני, אפילו יותר מהרשות הפלסטינית עצמה. זאת משום שחמאס הציע את האפשרות לבצע ג'יהאד. בהמשך ביקש להזכיר את הקשר הישראלי לדבר, משום שחמאס גדל וצמח אחרי לא מעט טעויות בסיסיות של ישראל "בשנת 1982 עד 1987 עד שחמאס הכריז על הג'יהאד שלו ישראל תמכה בחמאס ואף הקימה לו מסגדים בעזה כי היא חשבה שזה יהיה כוח שיתנגד לאש"ף. לאחר מכן כשהוא הכריז על הג'יהאד ב־87 אנחנו קיבלנו פה ניסים תנועה ג'הדיסטית אלימה שלא מקבלת את קיומנו, וזו ההצלחה של חמאס".

בסיום הריאיון ביקש יחזקאלי להזכיר כי חמאס הפכה לפופולארית כל כך ברחוב הפלסטיני עד שאפילו דחקה את אש"ף מאחור, "היא ניצחה כתנועה ג'יהדיסטית אבל נכשלה בניהול עזה והביאה את התושבים למצב שבו הם נמצאים היום. אנחנו מדברים יידיש בשכונה בה מדברים בערבית ויכולנו לחסוך דם בשני הצדדים אם היינו מבינים את המשחק", סיכם.

עריכה: עדן בן ארי 

16/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה!
Paris