ניסים משעל וטל שלו

"היו תחושות של פחד, סגרו חנויות כי לא היו מצרכים"

עשרות מטיילים ישראלים הוצאו מפרו במבצע חילוץ מיוחד בשל המהומות במקום • נועה סאסי שחולצה, על רגעי המתח • טל טוסק, המפקח על המבצע, הגיב


עשרות מטיילים ישראלים נתקעו במהלך סוף השבוע במאצ'ו פיצ'ו שבפרו בעקבות פרוץ המהומות האלימות ברחבי המדינה נוכח הדחת הנשיא, וחברת 'מגנוס איתור וחילוץ' לצד חברת הביטוח 'פספורטכארד' חילצו את הצעירים במבצע מתוכנן בקפידה, במסגרתו צעדו במשך שעות רבות עד לאזור בטוח יותר. 

נועה סאסי, אחת מהמטיילות שנתקעה בפרו, שוחחה עם ניסים משעל וגיא פלג בפתח התוכנית וסיפרה על הרגעים המתוחים שעד לחילוץ המיוחל: "אני נמצאת בקוסקו, הגענו לכאן לפני כמה שעות. בבוקר עוד היינו תקועים כמעט שבוע בעיירה ליד המאצ'ו פיצ'ו. היום בבוקר יצאנו במשלחת של 'מגנוס', התחלנו בהליכה של 10 ק"מ וחיכו לנו מיניבוסים שהסיעו אותנו לקוסקו. בעיירה שהיינו בה לא היה הרבה בלגן, אבל בדרך לקוסקו עברנו בעל מיני צירים חסומים וראו את הוונדליזם, סלעים ענקיים על הכביש ומלא מחסומים. בקוסקו אנו לא כלואים ומחכים שהשדה יעבוד כמו שצריך, נסגור טיסה כשהכול יהיה ברור יותר. התחלנו לפני חודשיים והתכנון שלנו הוא חצי שנה, לא נחזור בזמן הקרוב".

"ראו בתקשורת את ההפגנות הגדולות, אז נלחצו יותר ממה שצריך" 

על ההליכה הממושכת כחלק ממסע החילוץ, שיתפה: "אני וחברותיי היינו בשירות קרבי אז אנחנו יותר רגילות לזה, מה שהפריע הוא חוסר הוודאות, שכל רגע משנים לך את תוכנית החילוץ. לקראת הסוף היו תחושות של פחד, הרגשנו שהאספקה נגמרת בעיירה, בעלי חנויות התחילו לסגור כי לא היו מצרכים, לא היה גז ומים חמים. אנחנו כמעט 40 ישראלים. מה שראו בתקשורת זה את ההפגנות הגדולות אז נלחצו יותר ממה שצריך". 

לשיחה הצטרף טל טוסק מחברת 'מגנוס איתור וחילוץ', שפיקח על מבצע החילוץ המוצלח, והביא פרטים נוספים על התמרון בשטח. "אנחנו לצד 'פספורטכארד' והמחלקה לישראלים בחו"ל של משרד החוץ ביצענו את החילוץ", פתח. "החברה תעשה במהלך הלילה בדיקות מודיעין לגבי לאן אנו יכולים לפנות את הישראלים שם, ונמליץ להם לאן לדעתנו הם צריכים להמשיך, כל אחד יבחר אם הוא רוצה לצאת מחוץ למדינה ונעזור להם להגיע בצורה הבטוחה ביותר לאן שיבחרו להגיע". 

עוד הוסיף, כי: "לפי אזהרת המסע של משרד החוץ יש המלצה לצאת מפרו ומעדיפים שישראלים לא יגיעו לשם. אנחנו מבינים שכרגע לא ברור מה עתיד לקרות, ועם כל סימני השאלה המרחפים מעל ראשנו אנו מעדיפים לשמור את הישראלים במקום כמה שיותר בטוח כדי למנוע סיכוי להסלמה. המהומות יכולות להסלים לכל מקום, הדיווחים המודיעיניים משתנים כמעט כל רבע שעה. קשה להגיד שבכל פרו יש בלגן, אבל אנחנו לא יכולים לומר מה יקרה עוד רבע שעה. היינו מאוד דרוכים לאורך הדרך. יש מישהי שנקעה את רגלה ולכן היא עדיין בעיירה ממנה פינינו, וברגעים אלה אנחנו דואגים לפנות אותה עם משרד החוץ". 

עריכה: מיכל קדוש 

18/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ניסים משעל וגיא פלג
ניסים משעל וגיא פלג  |  צילום: 103fm
Paris