ורדה רזיאל ז'קונט

אין לנו מושג איך לחיות?

הפילוסוף ד"ר שמעון אזולאי התארח באולפן של ורדה רזיאל ז'קונט על עולם הפילוסופיה • בהמשך שיתף כיצד הדוקטורט שלו עסק במשמעות החיים


הפילוסוף ד"ר שמעון אזולאי הגיע לאולפן והתארח בתוכניתה של ורדה רזיאל ז'קונט, בתחילת השיחה המגישה הודתה, "מעולם לא הצלחתי ללמוד פילוסופיה, תמיד שלקחתי ספר פילוספיה מאוד השתעממתי". לכך הגיב אזולאי ואמר, "פילוסופיה לבד זה מאוד קשה, צריך שלבים של תיווך, יש בה מימד של דיאלוג, הרבה פעמים את רואה קשר בין הפילוסוף למורה שלו".

בהמשך הוא אמר, "פילוסופיה מראשיתה, מעבר הרצון להבין את העולם, עניינה היה להציע דרך חיים. עניינה היה הבנה מהותית אחת, אין לנו מושג איך לחיות. חתול קטן הוא צריך להיות חתול גדול ואין לו התלבטויות, בני אדם אין לנו ברירה אלא לעצב את חיינו. אנחנו צריכים תוכנת ניווט כלשהי, השאלה היא מה התפקיד של הפילוסופים בעולם הזה". 

לדבריו, "מהמאה ה־17, הפילוסופיה מנסה להיות מדע, היא מנסה בהרבה מובנים להתחרות עם המדע, ויש לזה המון שיקולים פנים פילוסופיים. תלכי היום לכל חוג בפילוסופיה, את תראי שכמעט אין התייחסות לשאלות הבסיסיות העמוקות שמעסיקות את האנשים". 

לטענתו, אחד מהנושאים החשובים להתעסקות הוא תפיסות המצוקה של האדם. "מתאבדים חמש מאות איש בישראל בשנה, אצל חלקם, ברור שזה קשור לתפיסות של מצוקה, חוסר הבנה, נתיב חיים לא נכון, זה הרבה יותר קריטי לי מאשר להתחיל להתעסק אם יש קיום לעולם או אין קיום לעולם. חלק מהסיפור של פילוסופיה היום צריך להיות החזרה להיות משענת או לפחות מרחב פעולה וחשיבה לאנשים כדי לחיות את חייהם טוב יותר". 

האזינו לשיחה המרתקת על משמעות החיים של הפילוסוף עם ורדה. 

27/12/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ורדה רזיאל ז'קונט
ורדה רזיאל ז'קונט  |  צילום: 103fm
Paris