ניסים משעל וטל שלו

"זה הרס שיטתי של המערכת - מהפכה"

סגן השר לשעבר יואב סגלוביץ גינה את הרפורמה המשפטית של השר לוין • על דברי השופט בדימוס סטרשנוב, שכינה אותה 'פוגרום': "צודק, מזדהה עם כל מילה"


בריאיון שערך הבוקר (ה') השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, טען כי הרפורמה שהציג אתמול (ד') שר המשפטים הנכנס יריב לוין לשינוי המערכת המשפט כפי שאנו מכירים אותה, היא "פוגרום", לדבריו. יואב סגלוביץ, לשעבר סגן השר לביטחון פנים, ביקר בחריפות את הרפורמה של לוין.

תחילה חיזק סגלוביץ את דבריו של השופט בדימוס סטרשנוב כאשר תיאר את הרפורמה כפוגרום על מערכת המשפט. "מזדהה עם כל מילה שהוא אמר. אני לא חושב שזו רפורמה. יש פה הרס שיטתי של מערכת שנבנתה לבנה אחרי לבנה, 75 שנה. כל הסיבה והתולדה של העניין הזה מגחמות חלקן אישיות. אני לא חושב שהרוב רצה להרוס את בית המשפט העליון, כמו שהרוב לא רצה שמעוז ידבר על להט"בים".

עוד טען סגלוביץ כי "חלק מהדברים אפילו קצת מופרכים, שאומרים 'נבטל בחוק את עילת הסבירות', יש עילות נוספות. הדבר הזה גם כן נבנה לבנה אחרי לבנה. כשמדובר על בחירה של פוליטיקאים את השופטים, או לעשות שינויים בוועדת חוקה כפי ששמעתי, זה לא נקרא רפורמה, זה פשוט מהפכה. לעשות תהליך כזה כמו שנאמר אתמול במסיבת עיתונאים אחרי שהיועמ"שית אומרת שתתנגד למינוי שהוא בלתי סביר, זה מאבק כוחני".

"המשמעות היא פגיעה בכל אחד מאיתנו"

בנוסף, ביקש סגלוביץ להתמקד בנקודה, אשר לטענתו פחות מדוברת: "מדובר כאילו יש את הכנסת, הממשלה והרשות השופטת, והמאבק הגדול בין הכנסת לבית המשפט העליון. אבל המצב הבעייתי שקיים היום, שבסוף במשטר קואליציוני שקורה היום למעשה, זה לא כנסת שיש לה ממשלה, זה הרבה יותר דומה לממשלה שיש לה כנסת. לכן, לקחת את האיזון היחידי כמעט על הרשות המבצעת ולפגוע בו, המשמעות היא פגיעה בכל אחד מאיתנו. זה מחר החלטות שרירותיות, לאו דווקא שרים".

"יש בעיות במערכות, ללא ספק, ולעיתים אנשים שנמצאים במערכות לא יודעים להגיד 'טעינו'. אבל זה סיפור אחד, מה שקורה פה זה סיפור אחר, זה בא מתוך אג'נדה ברורה", הדגיש, "ביום שהתחילו חקירות נתניהו התחיל מאבק של פוליטיקאים. התנהגות לא כאילו הם השלטון, כאילו הם אנרכיסטים נגד השלטון. זו מטרה ברורה וסכנה ברורה לדמוקרטיה בישראל. זה לא רק הסיפור של דרעי, יש פגיעה גדולה מאוד במוסד נוסף, בצה"ל, בהקשר של שר נוסף במשרד שיש לו השפעה במשרד הביטחון, בחוק בן גביר. עליו אתמול הגשנו בג"ץ לבית המשפט על העניין הזה".

המשיך סגלוביץ, והכריז: "יש פה פגיעה בזכויות אזרח. המאבק הוא בוודאי משפטי, חלקו גם ציבורי, חלקו יהיה בכנסת, יהיה לא פשוט המאבק אבל אין דרך אחרת. אם אנחנו רוצים להיאבק על המדינה, גם אם צריך לשנות דברים מסוימים, להודות בטעויות, צריך להבין מאיפה הכול התחיל. הכול מתחיל בזה שיש ראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום ויש עבריינים היום שמכהנים בממשלת ישראל ומדברים איתנו על הסבירות. האירוע הגדול הוא פגיעה אמיתית ומיידית שיכולה להיות בזכות של כל אחד מאיתנו כאזרח, כי עילת הסבירות שמדברים עליו זה מחר החלטה שרירותית של אדם בשירות הציבורי שיכול לפגוע בזכויות של כל אחד מאיתנו. עילת הסבירות זה לא רק אירוע שקורה בבית המשפט העליון, הוא קורה בבתי המשפט בכל הרמות. מה שראינו אתמול זה מופע של שרירות לב ובזה נאבק".

לאור אמירותיו ביקש פלג להזכיר את הפרסומים האחרונים בגין התרגיל שהתקיים במהלך חקירתו של עד המדינה ניר חפץ, ותהה האם אירועים כאלו לא גורמים לירידה של אמון הציבור במערכת. סגן השר לשעבר הבהיר: "אני לא באמת בקיא בכל הפרטים, אבל ללא ספק אם יש טעויות, בוודאי בתיקים רגישים, בוודאי שיש פגיעה. זו לא פעם ראשונה שמתנהלים תיקים, אבל אני חוזר ואומר – הפגיעה באמון הציבור, במערכות באופן כללי, הוא הרבה פעמים, המערכת הפוליטית פוגעת ואז אומרים 'חייבים לתקן'. יש אירוע הרבה יותר עמוק מהעניין הזה. טעויות היו וגם יהיו, כי מדובר בבני אדם. השאלה לא ניתוח הטעויות, השאלה היא אם אנחנו לוקחים את הטעות ואומרים 'זו נקודת המוצא שלנו להבנה על המערכת', או שאנחנו מטפלים בטעויות".

"אסור לקחת את המיקרו ולהפוך אותו לאירוע של מאקרו"

"כבר תקופה ארוכה לא מטפלים בבעיות, מטפלים בדברים ספציפיים שנוגעים לפוליטיקאים", התרעם, "אסור לקחת את המיקרו ולהפוך אותו לאירוע של מאקרו. תפקיד של מערכת פוליטית, לפחות ככה אני חושב, התפקיד הוא בוודאי לטפל בטעויות. אסור לשכוח, התמונה שהייתה על מדרגות ביתה משפט המחוזי בירושלים זו אותה תמונה. מה שהוא עשה אתמול זו התמונה הזו. כתבתי אז ואמרתי, זה הכי קרוב לארגון פשיעה. מה שעשה אתמול יריב לוין דומה לאותה תמונה על מדרגות בית המשפט המחוזי בירושלים, שעמדו שרי הממשלה סביב ראש הממשלה. התוצאה של זה אנחנו רואים את חלקה היום, אנחנו בתחילת תהליך".

לסיום, ביקר סגלוביץ: "יש היום אנשים, חלקם נמצאים בהליך פלילי, חלקם הורשעו, שהיום מנהלים את השיח הציבורי, יש להם את הכוח הפוליטי. ההתנהלות הזו של מערכת פוליטית ואנשים בעלי כוח פוליטי רב משתמשים בכוח הפוליטי לטובת עצמם, וזה האירוע, משתמשים בכוח פוליטי על מנת לעזור לעצמם ובדרך הורסים את מוסדות הדמוקרטיה. זה הסיפור".

עריכה: שני רומנו

05/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב סגלוביץ
יואב סגלוביץ  |  צילום: תומר נויבורג/פלאש90
Paris