רון קופמן ואריה אלדד

"זו תהיה הפסקת אש חד צדדית"

ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, הכריז כי יעצור את הלחימה באוקראינה במהלך חג המולד האורתודוקסי • נינו אבסדזה, פרשנית לענייני רוסיה, עדכנה בפרטים


נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז אתמול (ה') על הפסקת אש זמנית למשך חג המולד האורתודוקסי. סביב ידיעה זו ביקש גדעון אוקו לשוחח ב־103fm עם נינו אבסדזה, הפרשנית לענייני רוסיה, אשר התייחסה לדברים.

בפתח השיחה הודתה אבסדזה כי אכן מדובר בצעד משמעותי: "דרמטי מכיוון שזה עוד לא קרה, עוד מעט שנה למלחמה הנוראית הזו, רוסיה לא הכריזה על הפסקות אש ואכן זה קורה. חייבים להבין שהכנסייה ברוסיה תמיד הולכת יד ביד עם הממלכה, זה ככה כבר אלף שנה, ופה פוטין מהר מאוד מקבל את ההחלטה ואכן תהיה הפסקת אש מהצד הרוסי".

"זה חג החגים בעולם האורתודוקסי, בכל העולם הנוצרי, אבל גם נשארו כמה מדינות בעולם שעדיין חוגגים את חג המולד ב־07.01 כמעט כל העולם עברו ל־25 בדצמבר", הסבירה, "נשארו רוסיה, אוקראינה, גיאורגיה וסרביה. פוטין מחליט להיות לארג' ולעצור את הלחימה. מצד אחד זה מאוד דרמטי, מצד שני מסתכל העולם, והאוקראינים, ואומרים 'בחייך, אם אתה רוצה להיות רציני, קח את עצמך ותצא מאוקראינה בכלל'. זה פחות או יותר מה שאומרים האמריקאים. זו תהיה הפסקת אש חד צדדית, לא הדדית".

לאור אמירותיה תהה אוקו האם אוקראינה תכבד את הפסקת האש, ואבסדזה הדגישה: "ממש לא. הם אמרו 'אנחנו יכולים להתחיל לדבר על הפסקת אש רק כשהחייל הרוסי האחרון יעזוב את השטח של אוקראינה הריבונית'. זה חד צדדי אבל בהחלט יש בזה סוג של דרמה שהיא בעצם לא מביאה לשום מקום כיוון שהמלחמה הזו לא קרוב לסוף. לצערנו הרב עוד לא נראה לעין. בשביל טנגו צריך שניים, בשביל לסיים אתה מלחמה בוודאי ובוודאי".

"כל עוד המערב לצידה של אוקראינה - הצד האוקראיני אין לו שום סיבה כרגע לעצור"

"אף אחד מהצדדים לא רוצה, אולי רוצה אבל לא יכולה לסיים", טענה, והוסיפה: "האוקראינים, גם אם היו רוצים עכשיו לסיים, והם בהחלט הצד הטוב והצודק של הסיפור הזה, לא יכולים כיוון שזו לא מלחמה בין רוסיה לאוקראינה, זו מלחמה בין רוסיה למערב בקולקטיבי, וכל עוד המערב לצידה של אוקראינה אז הצד האוקראיני אין לו שום סיבה כרגע לעצור ברגע שהם מנצחים מכל הבחינות, תקשורתית וצבאית".

עוד חידדה אבסדזה כי "הצד הרוסי לא רוצה ולא יכול לעצור את הלחימה כי הם לא השיגו את תמונת הניצחון, הם הפכו לילד הרע של העולם והם צריכים להצדיק לעם שלהם למה בכלל נהייתה כל הטרגדיה הזו. כך שכעת, וצריך שניים, והמערב לא עושה שום קולות שהוא רוצה לדבר עם רוסיה, והתשובות של רוסיה 'אנחנו מוכנים לדבר'. ארדואן צלצל אתמול לפוטין וגם הוא כנראה ביקש הפסקת אש, והתשובה של פוטין הייתה 'רוסיה תמיד מוכנה', אבל רק אחרי שממלאים את התנאים שלה".

לסיום, התייחסה הפרשנית לענייני רוסיה לידיעות אודות מצבו הבריאותי והנפשי של פוטין: "לא ידענו, לא יודעים ולא נדע. זה רוסיה, זו לא אמריקה. גם חלק מאזרחי מהמדינה שומרים על זכותם לא לפרסם סיפור על מצבו הבריאותי, האישי, של נשיא המדינה. אנחנו לא יודעים איך קוראים לילדים שלו, אתה רוצה שנדע מה מצבו הבריאותי? הוא יכול להיות חולה מאוד או בריא כשור בדיוק באותה מדינה כיוון שאין לנו אינפורמציה בנושא".

עריכה: שני רומנו

06/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris