איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"המנכ"לים נדרשים לנהוג בצניעות"

אילן לוין, בעבר הממונה על השכר באוצר, על הדרישה להגדיל את שכרו של מנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב ל־90 אלף ש"ח: "דבר שעלול לדרדר מהר מאוד"


לאחר שאושר מינויו של משה בר סימן טוב למנכ"ל משרד הבריאות, שר הבריאות הנכנס ביקש לדון בשכרו של בר סימן טוב ולהכפילו לכ־90 אלף ש"ח. סביב ידיעה זו ענת דוידוב שוחחה ב־103fm עם אילן לוין, מי שהיה הממונה על השכר באוצר בין השנים 2008־2012, אשר התייחס לדברים.

בפתח השיחה הודה לוין כי הוא אינו זוכר תקדים לפעולה שכזו, והסביר: "השכר נקבע על פי החלטת ממשלה, השכר הוא 40 אלף ש"ח, החריגים הם אנשים שבאים מהמגזר הציבורי ובאים מסקטור מקצועי שהשכר שם גבוה יותר. הרוב המוחלט של המנכ"לית מקבלים שר של מנכ"ל משרד ממשלתי ואני חושב שרובו חיים עם זה. כשאתה מגיע להיות מנכ"ל של משרד ממשלתי אתה בא לקדנציה ואתה מודע לחסרונות של התפקיד ולחשיבות של התפקיד. אפשר להסתכל לדוגמה את מנכ"לי קופות החולים, חלק מהם לא רופאים והם לא מקבלים משכורת של 90 אלף ש"ח".

"רוב הפניות החריגות שמגיעות הן בדרך כלל של אנשים שאתה מגייס מבחוץ עם ידע והשכלה מאוד ייחודים, בדרך כלל לא לתפקיד מנכ"ל. ואז הממונה על השכר נדרש לשקול ולאשר שכר פרטי, מקרים ספורים שאפשר לספור על יד אחת. זה וודאי לא שכיח", אמר.

עוד טען לוין כי "מנכל למעשה בדרך כלל כשהוא מגיע הוא לא מסתכל על המשכורת, הוא מקבל שכר. המשכורת היא נתונה, זו משכורת יפה, בסה"כ אנחנו צריכים שהשירות הציבורי יזכה לאהדה ציבורית והבנה שבאים לקדנציה, והשכר הוא בין יתר הפרמטרים, הוא לא גבוה ביחס לשוק ואנשים שמגיעים לתפקיד מנכ"ל נדרשים בין היתר לנהוג בצניעות, גם ברמת ציפיות השכר שלהם. אין ספק שזה חלק מהשירות הציבורי".

"לדעתי הדרישה הראשונה תגיע מהמנכ"לים של קופות החולים"

באשר לשאלה כיצד ישפיע שינוי שכרו של בר סימן טוב בתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות, הבהיר: "אני חייב להגיד כמי שמכיר אישית את בר סימן טוב אני מסכים למה שאמרת, מדובר באדם ראוי, טוב שזכינו, שהצלחנו להכניס אותו למערכת. אבל לעבור לשכר פרסונלי זה דבר שעלול לדרדר מהר מאוד. לדעתי הדרישה הראשונה תגיע מהמנכ"לים של קופות החולים. זו תהיה ההשלכה הלדעתי המהירה, וזה ידרדר לעוד מקומות".

"זה ילך לבג"ץ?", תהתה דוידוב לסיום, ולוין השיב: "אני לא יודע אם זה יגיע לבג"ץ. הבעיה הגדולה זה השידור לציבוריות הישראלית והרצון לשמור על הכבוד והערכה שזוכה המנהל הציבורי. אני חושב שמעבר להחלטות פרסונליות עלול לדרדר את מערכת השכר וליצור לחצי שכר שמהר מאוד יביאו ללחצים שישפיעו כמובן על מטהר השכר במגזר הציבורי. אין לנו מה להתפלא על האווירה שתיווצר לקראת המשא ומתן. אני מעריך שרוב המנכ"לים לא ידרשו תוספות שכר אבל זה לא עוזר לממונה על השכר לנהל את מערכת השכר ולא במעט".

עריכה: שני רומנו

08/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה בר סימן טוב
משה בר סימן טוב  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris