איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"לא יהיה שמץ של פגיעה באינטרסים של המדינה"

מנכ"ל משרד האוצר רמי בלניקוב על סיום הליך הפרטת נמל חיפה: "זה יוביל להפחתת מחירים, שבסוף מתגלגלת לכל אזרחי ישראל"


במהלך השעות האחרונות (ג') פורסם כי הושלמה באופן סופי הפרטת נמל חיפה, מהלך שעתיד להוסיף לקופה הישראלית כמעט 3 מיליארד שקלים. עוד פורסם כי הקבוצה הרוכשת 'אדאני גדות' העבירה את התשלום למדינה. 

מנכ"ל משרד האוצר רמי בלניקוב שוחח עם ענת דוידוב ב־103fm והגיב לדברים: "קופת המדינה קיבלה 2.9 מיליארד, והמיליארד הנוסף הוזרם לקופת החברה שנמכרה, לצורך מימון השקעות שנחסכו מקופת המדינה. החוב של מדינת ישראל כלפי המלווים שלה קטן בסכום הזה של 2.9 מיליארד, שזה אומר שישלמו פחות ריבית כל שנה, שאפשר יהיה להקצות את זה כמובן למחירים שהממשלה תמצא לנכון".

הוא הסביר: "ההשלכות המהותיות על חיי היומיום הם שבחיפה יהיה עכשיו נמל פרטי, נוסף על הנמל הקיים שהוא מתחרה בנמל הזה שנקרא לו כמותג 'הנמל הסיני'. אני מאמין שהבעלים החדשים יצליחו להשביח את פעילות הנמל, להתחרות בצורה עוד יותר אפקטיבית והדבר הזה יוביל להפחתת מחירים ולהגברת רמת השירות שבסוף מתגלגל לכל אזרחי המדינה".

באשר להעברת הנמל לידיים סיניות, הבהיר: "אנחנו מאוד שלמים עם זה מכיוון שתהליך כזה שהוא ארוך ומורכב. הוא עובר את כל האישורים הנדרשים, הן מבחינה ביטחונית והן מבחינה מדינית, וננקטים כל הצעדים הנחוצים על מנת לשמור על האינטרסים של החברה הישראלית, וזה מדינת ישראל. כך שלא יהיה אפילו שמץ או רבב של פגיעה באינטרסים הישירים והעקיפים של מדינת ישראל ושל האזרחים שלה".

"המשמעות של הפרטה זה שהממשלה לא מחזיקה יותר בעלות"

בהמשך, סיפר על עוד מכירות צפויות של נכסים במדינה: "כשאנחנו מוכרים, אנחנו לא מוכרים את הנכס האסטרטגי, הוא נשאר בתוך מדינת ישראל, הבעלות עליו והניהול שלו עוברים לידיים שהן לא ידי ממשלה. המטרה של זה היא להשביח דרך הניהול ולהוציא את הממשלה מניהול של נכסים מקומיים. נכס דומה נמצא בנמל אשדוד, גם הוא רצוי מאוד שיעבור כמה שיותר תהליך הפרטה. נכס נוסף שאנחנו מנהלים כרגע. זה תהליך מכירה שלו, זו חברת הדואר שגם היא, אני מקווה שתגיע להליך של הפרטה". 

"המשמעות של הפרטה זה שהממשלה לא מחזיקה יותר בעלות", הדגיר בלניקוב, והוסיף: "מי יהיה הרוכש זה עוד מוקדם לומר, גם בדואר וגם בנמל אשדוד זה צריך לעבור עוד הרבה תהליכים. יש גם שחקנים ישראלים, גם כאן יש קבוצה ישראלית רצינית, קבוצת 'גדות'. יש דירקטורים רציניים מאוד שהיא מינתה, כולם ישראלים, חלקם מוכרים מאוד. הם יביאו לזה שהחברה אמנם מוחזקת על ידי ידיים זרות אבל היא חברה ישראלית לכל דבר ועניין".

מנכ"ל משרד האוצר היוצא נשאל כיצד משאיר את המשרד לשר החדש, בצלאל סמוטריץ': "אני משאיר משרד אוצר מאוד מגובש, עם הנהלה מאוד חזקה ומקצועית ואנחנו משאירים משק במצב טוב מאוד. יש באופק איומים עולמיים משמעותיים ביותר ואני בעצם בטוח שהממשלה החדשה תדע איך להתמודד ולנהל אותם".

"העלאת הריבית היא בלתי נמנעת"

בהמשך, נשאל האם הוא מוטרד מהתגברות האינפלציה: "אינפלציה זה דבר רע מאוד כי היא פוגעת בראש ובראשנה בחלשים, לכן צריך למגר אותה. צריך לדעת, קודם כל התפקיד המרכזי של בנק ישראל הוא שמירה על היציבות של המחירים במשק. הדרך לעשות את זה, נקרא 'מדיניות מוניטרית', שמה שמוביל אותה זה בעיקר הריבית. יש לה עוד רכיבים ולכן זה התפקיד של בנק ישראל, עד עתה לא היה לו מנוס אלא להעלות את הריבית. נכון שהעלאת הריבית פוגעת בחלשים אבל אי העלאה וכניסה לתהליך אינפלציוני חריף יותר, תפגע עוד יותר. לכן זו החלטה בין שתי ברירות – לא טובה ועוד פחות טובה. העלאת הריבית היא בלתי נמנעת".

הוא התייחס להעלאת דירוג האשראי: "התחלנו את השיחה דווקא בנושא ההפרטה של נמל חיפה שאם כבר מדברים, אז יש לה קשר הדוק כי זה דבר שהגורמים המדרגים דווקא מאוד אוהבים. הממשלה מסתלקת מתחומים כלכליים ונותנת לסקטור הפרטי. אז דווקא צד שבדיוק הפוך, פועל בכיוון של העלאת דירוג".

לבסוף, סיכם: "אני מכיר את רוב התקציב שעומד להיות מוגש לממשלה, הוא תקציב שיתמוך צמיחה, במיוחד בהשקעות, גם הפיזיות וגם בתחום מדעי הרוח, האינטלקט וההשכלה הגבוה".

עריכה: נויה חסון 

10/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נמל חיפה - ארכיון
נמל חיפה - ארכיון  |  צילום: שיר תורם/פלאש90
Paris