אודי סגל וענת דוידוב

"הרגשתי שהייתי צריכה לקחת את החוק לידיים"

מרים גיריס, אמו של ש' שעבר התעללות במעון של אם ובתה מפסוטה, על גזר הדין שקיבלו: "השופט לא הרים את העיניים אלינו" • חן קובריץ הגיבה


בית המשפט גזר אתמול (ג') 5.5 שנות מאסר בלבד לסאוסן ושורוק קסיס, אם ובתה שהתעללו בפעוטות במעון ביישוב פסוטה שבצפון, זאת חרף בקשת המדינה להטיל עליהן בין 7 ל־13 שנים. מרים גיריס, אמו של הפעוט ש' שהיה גם הוא במעון של השתיים, הגיבה על גזר הדין. 

"לא יכלתי לחזור הביתה ולהסתכל בעיני בני. אין מי שיגן עליו במדינה הזאת. השופט לא הרים את העיניים אלינו, הוא הקריא את גזר הדין כאילו מקריאים סיפור. הוא הקריא את זה כל כך מהר שהוא רק רצה לסיים ולצאת מהאולם. אני בכיתי בכי היסטרי, נחנקתי, הרגשתי בגידה, חוסר אמון, בגידה של כל תינוק במדינת ישראל, הרגשתי שכל המלחמה שלי הלכה לשווא ושכל כך פישלתי, שהייתי צריכה לקחת את החוק לידיים ולא להמתין למדיניות של החוק של מדינת ישראל".

גיסיר הסבירה את כוונתה באמרה 'לקחת את החוק לידיים': "אם יתעללו בבן שלך ויהיו לו אחוזי ונכות ופגיעה קשה, אז אתה תמתין להם שיחכו חמש שנים ויצאו החוצה? אני אשת חוק ואמרתי 'אני רק לפי חוק', אם זה היה במגזר אחר זה היה נגמר אחרת. כאן אני הלכתי לפי חוק, השמעתי את הזעקה ובסוף הצבא בוגד בנו, בכל האימהות. זו לא התעללות, זו התנכלות, זו פגיעה, זה נכות לכל החיים, אתה לא יכול לעבור על זה ככה מהר, זה דברים שצריך לשים על השולחן ולדון בהם".

על הרגע בו ראתה את הגננות המתעללות בבית המשפט, סיפרה: "אני רק בכיתי, אני לא יכולתי, אני נחנקתי ובכיתי. הסתכלתי עליהם והבן שלה כל הזמן כיסה לה את הפנים ולעג לנו. זה ניצחון בשבילם שתבין, הם קיבלו חמש וחצי שנים והם יקבלו את השליש ועוד חנינה ואז מה נשאר להם? שנתיים הם בחוץ. ואני נשארת כל החיים עם הטיפולים של הבן שלי ועם הנכות של הבן שלי. איזה חוק זה? ואתה אומר לי לא לקחת את החוק לידיים?"

"חייבים לערער", הבהירה. "אני לא עוצרת כאן, חייבים להביא את הצדק לכל תינוק. היום זה התינוק שלי, מחר חס וחלילה זה התינוק שלך. אין כאן אף אחד עם ביטחון שזה לא יקרה אצלו. זה לא בא ודופק לך בדלת 'גברת אני נכנס אלייך הביתה'".

"בית משפט שנתן גזר דין שלא מתיישב עם כל מה שקורה פה"

לשיחה הצטרפה חן קובריץ (מטה המאבק למען הילדים), וסיפרה: "אנחנו יושבים באולם ואנחנו מקשיבים, הוא מקריא ואנחנו אומרים 'יופי, יש פה אוזן קשבת, הוא הולך איתנו'. אנחנו יושבות, הגענו ממטה המאבק מכל הארץ ואנחנו יושבים עם ההורים. אנחנו מקשיבות ואנחנו למודות ניסיון ופתאום הוא אומר את מתחם הענישה חמש־שבע ואנחנו יודעות לאן זה הולך. ואז הוא אומר 'חמש וחצי שנים 'וכמעט קמנו ואמרנו 'בושה'. זה להחזיר אותנו אחורנית למאבק שבו היו עונשים מגוחכים. מה האמירה שלך היום? האמירה אומרת שהילדים בפסוטה שווים פחות? שמחוז חיפה לא מיישר קו עם המאבק?"

קובריץ זעמה נוכח ההחלטה: "לצערי לקורבנות עבירה אין זכויות, כלומר זו לא החלטה שלי ולא החלטה של התקשורת, זו החלטה אך ורק של הפרקליטות. הסתכלתי עליהם בהקראה של גזר הדין, אני יכולה במאה אחוז להגיד שהם יערערו. אני חושבת שיש פה בית משפט שנתן גזר דין שלא מתיישב עם כל מה שקורה פה. היום יש לנו הפגנה מאוד גדולה בגלל גזר הדין הזה בתל אביב, מאות הורים צפויים להגיע בכל הארץ".

מדוברות בתי המשפט נמסר: לאור חומרת מעשיהן של הנאשמות ביקשה הפרקליטות להטיל על הנאשמות בין 7-10 שנות מאסר. בזמן הקרוב נלמד את גזר הדין ונקבל החלטות.

עריכה: נויה חסון 

11/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ענת דוידוב וגדעון אוקו
ענת דוידוב וגדעון אוקו  |  צילום: 103fm
Paris