איפה הכסף
עם ענת דוידוב

שר הרווחה: "נתמקד במחוללי העוני - זו לא גזרת גורל"

השר הנכנס יעקב מרגי (ש"ס) הבהיר היכן הוא מתכוון להתחיל במלחמתו בעוני: "אנחנו יודעים מהן האוכלוסיות - נעשה הכול כדי לעדכן את הקצבאות"


על פי דו"ח העוני של הביטוח הלאומי שפורסם היום (ה'), תחולת המשפחות העניות בישראל עלתה לשיעור של 21% החל משנת 2021. בשיחה עם ליאת רון ואריה מליניאק ב־103fm, שר הרווחה הנכנס יעקב מרגי (ש"ס) הגיב לנתונים המדאיגים והתייחס לעוני הגובר במדינה, כאשר מספר העניים בישראל עומד נכון להיום על כ־1.95 מיליון איש. 

בפתח דבריו, טען השר מרגי כי "אני אומר בכנות שאני חי את המציאות ואני לא מופתע. החברה הישראלית בצמיחה, יש יוקר מחיה, הקצבאות בשחיקה, קו העוני עולה ולא מתעדכן - בוודאי שתהיה עלייה במספר העניים במדינת ישראל. עם זאת, הפעם אני לא רוצה להתעסק בנתונים. אני קיבלתי על עצמי בכניסתי לתפקיד להתמקד במחוללי העוני.

והוסיף: "אנחנו יודעים מהן האוכלוסיות ומה גורם לכך - נעשה הכול כדי לעדכן את הקצבאות לאלה שאכן עובדים. בתוך שני מיליון העניים, יש הרבה מאוד מפרנסים, ולכן יש להשקיע בתעסוקה מיטבית. אני התחייבתי וכניסתי לתפקיד להתמקד במחוללי העוני ולשפר את המצב. אני אעשה הכול. כול משרדי הממשלה נוגעים בדבר, כולנו נשלב ידיים כדי להתמודד עם הסוגייה הזו. לא גזרת גורל. מי שיש לו קשיים באופן אובייקטיבי, המדינה תצטרך לטפל בו".

בהמשך, עוד אמר: "כלכלת ישראל חזקה, בתקופת הקורונה ממשלת נתניהו הקודמת הוכיחה לכולם שנקטה בפעולות שעזרו למשק להמשיך לצמוח. הכלכלה הישראלית חזקה ואני בונה על הכול - גם על אקזיטים בהייטק וגם על עידוד הפריון בעבודה. תלושי המזון? לא התוכנית הכלכלית שלי. אלה סיוע חירום מידי. אנו לא יכולים להרשות לעצמנו שאוכלוסיות עניות בתחתית רמת ההכנסה של מדינת ישראל יישבו וימתינו. הם שום הצדקה לכך".

שר הרווחה הנכנס, ציין: "אני בא לתפקיד בצניעות וענווה. כשאני מדבר על הקמת המטה למאבק בעוני, אני אשקול את כל הסוגיות. אמרתי את זה - לא ייתכן שבזמן שהמדדים עולים והאינפלציה דוהרת, הקצבאות נשארות באותה הרמה. כן, גם זה יישקל". על צמצום הפערים בחברה, הבהיר: "כשאנחנו מדברים על צמצום פערים זה לא אומר שאנו רוצים להוריד את האחרים למטה, אלא רוצים להרים את העניים מלמטה כלפי מעלה. שלא יהיה ספק, אין לנו שום דבר נגד האושר".

כשנשאל מדוע יש שני השרים במשרד הרווחה, השיב: "אני חושב שהיינו צריכים כמפלגה לקבל על זה ציון לשבח. השר השני יתמקד בסוגיית זרוע העובדה והביטוח הלאומי, אני אתמקד כשר רווחה בכל המצוקות. שר אוצר אחד אצלנו לקח שני משרדים כבדים, גדולים ומאתגרים והבטיח שהוא מביא מערכת בריאות חזקה. כול קמפיין הבחירות שלנו היה סביב הסוגיות החברתיות, הרי אף אחד לא רצה את משרד הבריאות ואת משרד הרווחה. לכן, בא יושב ראש המפלגה ושם בשכל שני שרים עם ניסיון רב שיתמקדו בסוגיות שיוציאו את ישראל ממעגל העוני".

עריכה: דוד זבולוני 

12/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יעקב מרגי
יעקב מרגי  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris