אודי סגל וענת דוידוב

הרפורמה המשפטית? "הרס מערכת המשפט"

פרקליט המדינה לשעבר עו"ד ערן שנדר תקף את תוכניתו של השר לוין: "שינוי משטרי והפרה גסה של הפרדת הרשויות" • על יו"ר ש"ס: "לא ראוי שיכהן כשר"


מרבית היועצים המשפטיים ופרקליטי המדינה לאורך היובל האחרון, ביניהם היועמ"ש לשעבר אביחי מנדלבליט, חתמו ביום חמישי האחרון על מכתב חריף המתנגד לפרטי הרפורמה המתוכננת במערכת המשפט שהציג בשבוע שעבר השר יריב לוין. 

עורך הדין ערן שנדר, לשעבר פרקליט המדינה שהקים את מח"ש ועמד בראשה, הביע את דעתו על פרטי הרפורמה: "הם נלחמים למעשה על צביונה של המדינה, כי הרס מערכת המשפט, כפי שהיא עולה מהתוכנית שעומדת בפנינו כרגע, זה שינוי משטרי, הפרה גסה של הפרדת הרשויות ומתן למעשה לממשלה לעשות את כל מה שהיא רוצה ללא בקרה שיפוטית".

"אין לי אלא להפנות לדבריו של ראש הממשלה עצמו, והכול לפני 2016 כמובן, כשהתחילה החקירה הפלילית. אבל אז הוא אמר שמערכת משפטית חזקה, אין דמוקרטיה בלעדיה והוא ידחה כל רפורמות או תוכניות שיבואו להחליש את המערכת. הוא אמר את זה במספר הזדמנויות, בקול צלול וברור", ציין עו"ד שנדר.

המגישים העמידו מול ערן שנדר את טענות הקואליציה כי הציבור היה מודע לרפורמה עוד לפני הבחירות ובחר על מנת לתמוך בשינוי. "אני חושב ששנינו מסכימים שהבחירות, הלחץ על הקלפי, או רוב האנשים שהלכו לקלפי, לא חשבו בדיוק על הרפורמה המשפטית. כך או כך, השאלה היא, בין אם אמרו את זה לפני או בין אם לא, איזה מדינה אנחנו רוצים שתהיה לנו, האם אנחנו רוצים דמוקרטיה?"

הוא הדגיש: "השאלה שעומדת על הפרק, וזו שאלה עובדתית, האם נמשיך להיות דמוקרטיה או לא? כי הרפורמה הזאת - ואני לא קורא לה רפורמה, כי רפורמה זה משהו בונה, כאן זה למעשה הרס מערכת המשפט - היא תביא לשינוי משטרי שלצידו תהיה פגיעה בזכויות. זה לא קשור לימין ושמאל בכלל, זה קשור למי שרוצה להמשיך, כפי שראש הממשלה אמר 'לחיות עם מערכת משפט חזקה, שיודעת להיות שומר סף ויודעת לעשות בקרה', כשהרשות המבצעת, שזה כוח משחית אין מה לעשות, עוברת את הגבולות שמותרות בדין, או שלתת כוח לרשות המבצעת שתעשה כאוות נפשה".

"אני מאוד מקווה שזה איזה בלון ניסוי שאחריו תבוא הידברות"

בהמשך, הוא נשאל מדוע נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות לא הסכימה לשום שינוי במערכת, למרות שלחלק מהטוענים, כן דרושים שינויים. "אני חושב שאנחנו תמימי דעים שאין מערכת שהיא מושלמת ומערכת המשפט בכלל", טען. "אפשר לומר הרבה דברים בהקשר זה, אבל כאן אנחנו לא מדברים על לשנות. היא הגיבה לתוכנית לעומתית, כמעט לוחמנית הייתי אומר, שאומרים 'זהו וזה מה שיהיה, זה רצון הבוחר ונגמר'. ברור שככל שזה יהיה, אנחנו לפני שינוי משטרי, והיא דיברה מדם ליבה".

עוד הבהיר: "בוודאי שאני מסכים שיש שיפורים שצריך לעשות ויש גם, יכול להיות, שינויים שצריך לעשות, בוודאי, אבל לא זו הדרך. אני לא אכנס ואתחיל כרגע 'מהשרוול' לומר מהם השינויים, אני אתן לך דוגמה, יש טענה רצינית מאוד שיש למעשה כמעט זכות וטו לשופטי בית המשפט העליון, כי הם שלושה במספר. יכול להיות שצריך להגדיל את דיקני הפקולטה למשפטים, שהיום יש להם רק נציג אחד, וכאלה דברים שהן פועל יוצא של הידברות ולא של לעומתיות לוחמנית".

לבסוף, סיכם: "אני מאוד מקווה שזה איזה בלון ניסוי שאחריו תבוא הידברות ונוכל להגיע לתוצאות שכולם יוכלו לחיות עמם. אחרת ראו מה קורה פה - יועמ"שים זה משרת אמון, מכיוון שמבטלים את ביקורת הסבירות, מחר אפשר למנות חבר מרכז ליכוד, עורך דין שיועמ"ש משרד הביטחון ובית המשפט לא יכול להתערב ולהגיד שזה לוקה באי סבירות קיצונית למה? כי יש את ביטול עילת הסבירות. יועמ"שים במשרת אמון, שופטים ימונו על ידי פוליטיקאים הממונים מטעמם ואין בקרה על עבודת הממשלה".

הוא גם ציין לגבי יו"ר ש"ס אריה דרעי, כי "לא ראוי שיכהן כשר".

עריכה: נויה חסון

15/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ערן שנדר
ערן שנדר  |  צילום מסך 'חדשות 12'
Paris