איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"פסיקת בית המשפט תכובד"

ח"כ חנוך מילביצקי הגיב להכרעת בג"ץ בגין העתירה לפסילת אריה דרעי כשר, אך הבהיר: "ראש הממשלה והשר דרעי יגיעו ביניהם להבנות באשר לדרך בה תמולא"


היום (ד') הכריע בג"ץ בגין העתירה לפסילת יו"ר ש"ס כשר בממשלת נתניהו וקבע כי דרעי לא יכהן כשר. זאת בצל איומי חברי מפלגתו של דרעי שאף טענו כי במידה ודרעי לא יהיה בממשלה היא תפורק. ענת דוידוב שוחחה ב־103fm עם ח"כ חנוך מילביצקי (הליכוד) אשר הביע את דעתו על הפסיקה ועל דבריה של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות בעקבות הרפורמה המשפטית.

"כמה אתה מופתע?", התעניינה דוידוב בפתח השיחה, וחבר הכנסת הודה: "מופתע לא, קיוויתי באיזשהו מקום שיהיה אחרת. אבל לא מופתע. עכשיו אני מניח שימצאו את הדרך שבה אריה דרעי בכל זאת יוכל להיות חלק משמעותי וחשוב בממשלת ישראל. יש כל מיני רעיונות שאני מודע להם, אבל ברשותך ואולי לאכזבתך זה לא המקום לפרט אותם".

עוד טען כי "על ראש הממשלה ואריה דרעי להגיע למשהו מוסכם בנושא. הממשלה כמו גם אריה דרעי וראש הממשלה - כולם יכבדו את פסיקת בית המשפט. ראש הממשלה ודרעי ימצאו את הדרך שבה דרעי יפעל".

"ראש הממשלה יפטר?", ביקשה דוידוב לחדד את אמירותיו של חבר הכנסת, ומילביצקי הסביר: "אחד מהשניים. או שהוא מתפטר או שראש הממשלה יפטר אותו. צריך לכבד את פסיקת בית המשפט, אף אחד לא מעלה על דעתו שפסיקת בית המשפט לא תכובד למרות מה שמנסים להדביק לממשלה הזו. אין שום סבירות כזו בעיניי. פסיקת בית המשפט תכובד וימצאו את הדרך איך בכל זאת כן".

באשר להתבטאויותיהם של חברי ש"ס טרם פסיקת בג"ץ בגין עתירת פסילו של דרעי כשר, אמר: "אני נמצא עם אנשי ש"ס בוועדות, אף אחד לא מעוניין לתת פרס לשמאל. אני חושב שלמרות סערת הרגשות אולי ודברים מאוד חריפים שיוצאים מהבטן בתור חבר כנסת, נציג סיעת הליכוד כרגע, ראוי לנהוג ולהתבטא במתינות, ככה אני משתדל לעשות".

"ההכרעה הזו של בג"ץ תזרז את הרפורמה?", תהתה המגישה, וח"כ מליביצקי השיב: "הרפורמה לא מושפעת מהחלטה כזו או אחרת. אין ספק שהצורך ברפורמה עולה ומתגבר לנוכח ההחלטות האלו של בית המשפט העליון. הדבר הזה קיים אבל זה לא יגרום להאצה של תהליך מכיוון שתהליכי החקיקה כבר התחילו. הדיון בוועדת חוקה מתקיים כל יום ומגיעים אנשים רמי מעלה עם ניסיון. לכן הדבר הזה ימשיך כפי שהוא נמצא. אני לא חושב מישהו מחברי הקואליציה צריך תימרוץ בצורך הרפורמה. לכולם ברור הצורך. יחד עם זאת לכולם ברור שיהיו שינויים כאלה ואחרים".

"הנשיאה חיות חצתה קו אדום בוהק בהופעה השערורייתית שלה"

בהמשך, התייחס חבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד לביקורות הקשות שנשמעו מפיה של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות בעקבות הרפורמה המשפטית אותה מוביל שר המשפטים יריב לוין: "לצערי אני לא מתפלא. הנשיאה חיות חצתה קו אדום בוהק בהופעה השערורייתית שלה בפני התקשורת שבוע שעבר. נשיאת בית משפט עליון לא באה ונעמדת ואומרת דברים הללו בפעם הראשונה בהופעה תקשורתית".

"היא הייתה צריכה לגשת לראש הממשלה, לשר המשפטים, לשבת איתם, להגיד את הדברים הללו ואף חמורים יותר אם יש לה, להקים צוותי עבודה ולהתחיל לעבוד. היא פקידה. מה לעשות היא פקידה, היא לא נבחרת ציבור. שום פקיד בשירות הציבורי לא יעלה על הדעת שיצא נגד השר הממונה עליו בתקשורת ויישאר בתפקידו", הדגיש, "פקיד זו לא מילת גנאי, זה מתאר סטטוס מסויים".

בתגובה לכך ציינה דוידוב כי "לאחרונה, לפחות בצד הימני של המפה, משתמשים במילה הזו או בהגזרה הזו כמילת גנאי". ח"כ מליביצקי ביקש להבהיר: "אז אני לא משתמש בזה כמילת גנאי. אני משתמש בזה כהגדרת המעמד. היא פקידה. היא עובדת ציבור - פקידה. יש שני דרגים שאנחנו מתייחסים אליהם - נבחרי ציבור ופקידים. פקידים בכירים יותר ופקידים בכירים פחות. היא הפקידה הכי בכירה במערכת המשפט, אבל בסופו של דבר יש לה מעמד רם ונכבד בקרב הפקידות הבכירה. מה לעשות שזה הסטטוס".

"אולי נכנה אותה כפקידת בית המשפט העליון?", המשיכה דוידוב, וחבר הכנסת הגיב מנגד: "לא, היא לא פקידת בית המשפט העליון, היא נשיאת בית המשפט העליון אבל פקידה במהותה. כמו שראש הממשלה הוא נבחר ציבור במהותו. זה ההבדל המהותי בין התפקידים הללו, אחד כן צריך לדין וחשבון לציבור באופן מלא, נבחר על ידי הציבור ולכן לגיטימי שהוא בא ונותן הופעות ציבוריות, לבין פקיד שחב חובת נאמנות למקום עבודתו, לשר שלו, על פי כללי האתיקה של שופטים שהיא עצמה חתומה עליהם כנשיאת בית המשפט העליון. היא הפרה את כולם. מרגע שהיא הציבה את עצמה ככלי, עכשיו באופן גלוי במשחק הפוליטי, ברור לחלוטין העמדה שלה. פקיד זה לא מילת גנאי, לא מבין למה אתם מנסים לקחת את זה למקום הזה".

לקראת סיום, ביקשה דוידוב להבהיר את עניין פיטוריי אריה דרעי, ומילביצקי סיכם: "לי ברור שראש הממשלה והשר דרעי יגיעו בניהם להבנות באשר לדרך שבה תמולא פסיקת בית המשפט. מי יעשה מה אני לא יודע. פסקת ההתגברות זה לא משהו שהיה קורה מהיום למחר בכל מקרה. הצורך לפסקת ההתגברות היה קיים הרבה לפני ההחלטה בעניין של דרעי ויהיה קיים גם אחרי. אין פה קטליזטור שבגללו עכשיו רצים, לא".

עריכה: שני רומנו

18/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חנוך מילביצקי
חנוך מילביצקי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris