רז שכניק

"האלבום הזה צמח מהשטח"

חנן בן ארי, הזמר והיוצר שפרץ לחיינו כמשב רוח מרענן, התארח באולפנו של רז שכניק • יחד צללו לסיפורים מאחורי האלבום הראשון שהחל את קריירתו הענפה


לפני כ־12 שנה פרץ לחיינו הזמר והיוצר המוכשר חנן בן ארי. מאז ועד היום הספיק בן ארי לכבוש פסגות רבות, את צמרות המצעדים ולחבוק עשרות שירים שלעד יהוו חלק בלתי נפרד מהפסקול הישראלי. כעת, הגיע הזמר המהולל לאולפנו של רז שכניק ב־103fm לשיחה על הקריירה הענפה והסיפורים מאחורי הלהיטים הגדולים.

ואיך לא, את תחילת השעה המשותפת פתח שכניק עם השיר האהוב ובין המצליחים ביותר של בן ארי - 'אמא אם הייתי'. "זה קרה בסלון באור יהודה. קודם הגיע הלחן. זה לחן של אלנתן שלום, חבר שלי שנים אחורה. היום הוא כבר מאז הספיק לכתוב ולהלחין להמון יוצרים. אבל אז שני חבר'ה אלמונים שמשתפים אחד את השני במייל".

"הוא שלח לי בפייסבוק 'יש לי לחן חדש', זה היה קצת שונה ממה שאנחנו מכירים היום", נזכר, "אמרתי לו שזה מזכיר לי שני דברים - שיר ערש, ואז כתבתי את השורה הזו 'ושוב אותו ניגון, ששרת לי פעם שיר ערש' ואמרתי לו שזה מזכיר לי את החוף בגוף קטיף. עלו לי פתאום תמונות, וזה היה בדיוק 10 אחרי גוש קטיף. אמרתי לו 'בואי אליי מחר, נכתוב את השיר'. עוד לא היה פזמון, פשוט כתבתי את זה די מהר את הטקסט, כאילו ערבוב של באמת פלאשבקים מגוש קטיף".

עוד סיפר בן ארי כי "הלחן הזמין את זה. לפעמים מילים מגיעות לפני, ופה הלחן הוליד את המילים ממש. איכשהו, זה הלך לכיוון של אמא. לא יודע למה. יש דברים שאני לא יודע להסביר. אמא מאוד התרגשה. יש שמועה שקיבלתי מכל מיני מלהקים ומלהקות של תוכניות ריאליטי, שכבר לא מרשים לשיר את השיר הזה. גם חרוש וגם אומרים 'זה מרגש', אי אפשר עם הטריק הזה. יש משהו בשיר הזה, אני לא ראיתי אותו כזה גדול. אני זוכר שאמרתי 'זו בלדה, נעימה טובה', ולעומת שאר השירים של האלבום שהיו יותר מהפכניים".

"באלבום הראשון אתה מנסה להגיד - זה אני. מבחינתי אבל באלבום הזה הוא היה השיר היותר רגיל, בלדה שמתאימה ליום הזיכרון, ששלומי שבת יכול לשיר אותה, בקטע טוב, במובן שזה לא מיוחד דווקא לי. כל זמן מרגש היה עושה את זה טוב. שלומי שבת רצה את השיר הזה, שבועיים אחרי שהשיר יצא הוא שמע אותו. המתופף שלו בזמנו היה חבר שלי, והוא אמר לו 'תרים לו טלפון', הוא שאל 'אולי תורידו את השיר מיוטיוב ונוציא את זה יחד כדואט', ושקלתי לעשות את זה. ואני מאוד אוהב את שלומי גם. יום אחרי הטלפון הזה זה נכנס לפלייליסט גלגל"צ ונחתם גורלו של השיר", שיתף בגאווה.

"כשהצלחה גדולה מגיעה, זה לא משנה כמה שיחות מקדימות - אין תרופה למכה"

עוד לפני שפרץ, היה צריך בן ארי לקבל החלטה - האם להמשיך את קריירתו כמורה או לשנות כיוון לשירה, עליה אף שוחח עם רעייתו. "אמרתי 'עזבי מה יקרה אם נכשל, אם נצליח אז החיים שלנו ישתנו'. במבט לאחור זו שיחה סתמית כי אין איך להתכונן לזה. לא משנה כמה תדבר על זה, תלך להתייעץ עם אנשים כבר עברו את זה וחוו את זה. כשהתקף חרדה מגיע, אליי הוא לא הגיע, אבל זה מטריד אותי כי זה עלול להגיע, זה לא משנה כמה שיחות היו לי עם חברים שלי שעברו את זה. כשהצלחה גדולה מגיעה, וכל מה שהיא מביאה איתה, זה לא משנה כמה שיחות מקדימות - אין תרופה למכה".

בנוסף, סיפר בן ארי על שירו 'ממך עד אליי': "אני זוכר שאז הסתכלנו על השירים באלבום, והוא מבחינתי הכי שיקף את הבשורה שרציתי להיות, משהו שהוא גם סול, גם אר.אנד.בי, גם תפילה, גם יש את הגרוב. רציתי לסקרן את האוזן. אז הייתי נורא ממוקד בלהעביר תעודת זהות, הייתה יותר חשובה טביעת האצבע מאשר איזה שיר יותר יצליח. גם אז באמת לא ידעתי, לא ידעתי איך שיר נהיה להיט, למי פונים. הייתי נורא תמים. מה זה יחסי ציבור? פלייליסט? רדיו? מזל שלא ידעתי, אם הייתי יודע אני חושב שלא הייתי מתחיל. אם הייתי יודע כמה זה חסר סיכוי לבלוט מבין כל האנשים, אתה יודע שלרוב אתה לא מגיע".

"אחרי חצי שנה היו לו 40 אלף צפיות, זה לא המון. לא קניתי מעולם, וגם עניין אותי מאוד לדעת מהי התגובה האורגנית. על מי אתה עובד אם אתה קונה צפיות? אתה רוצה לדעת בעצמך. סימנתי שאם יהיו לי 40 אלף צפיות אני אמשיך לשיר הבא, שאני לא חי בסרט", הודה, "הייתי זקוק לפידבק, ראיתי סביבי כל הזמן בפיד מלא חברים מוכשרים שניסו ועד היום מנסים. אתה לא יכול להיות מהמר כפייתי, אני מהמר סולידי. בכל הופעה בשלב הזה של השיר אני אומר 'יש פה בקהל אנשים שהיו שותפים להדסטראפ, שמו כסף בשביל שהאלבום הזה יקרה. האלבום הזה צמח מהשטח".

בהמשך, שב הזמר והיוצר חנן בן ארי לצידו של רז שכניק ללהיטים נוספים מאלבומו הראשון, ביניהם: 'החיים שלנו תותים', 'אחים, 'ניגון הנשמות' ו'איזון'. 

חנן בן ארי עם רז שכניק באולפן // צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

19/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חנן בן ארי
חנן בן ארי  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris