ניסים משעל וטל שלו

"רשימת הכוונות של בן גביר מושכות לכיוון מטריד"

ניצב בדימוס אריה עמית, לשעבר מפקד מחוז י־ם, תקף את רצונו של השר בן גביר להקים משמר לאומי: "צבא פרטי שיעמוד לרשותו של איש פוליטי"


לאחר שהזהיר במסיבת עיתונאים יחד מפכ"ל המשטרה רנ"צ יעקב שבתאי כי עולה סכנה גדולה לביטחון ישראל, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הכריז על הקמת המשמר הלאומי. ניסים משעל וגיא פלג דנו על כך ב־103fm עם ניצב בדימוס אריה עמית, לשעבר מפקד מחוז ירושלים, אשר הביע את דעתו בנושא. 

"בואו נגיד ככה, הכוונות נראות כאילו כוונות טובות אבל בין זה לבין נימוס של להכפיל כמעט את משכורות השוטרים, זה לא רק חלומות, זה קשקושים", הכריז עמית בפתח השיחה. "עברנו וראינו בלי סוף דברים, ההסכמים הקואליציוניים זה קשקוש. הלוואי ויצליחו להעלות את השכר של השוטרים בעשרה אחוזים, גם לזה אני לא מאמין. זה בדיוק כמו שהוא הודיע שעכשיו כל שנה יגויסו אלפיים שוטרים. זה לא יקרה. זה גם מתעלם מזה שיש בכלל בעיה, לא רק בגיוס שוטרים חדשים, זה קשור להרבה דברים אחרים".

באשר למטרתו של בן גביר להעלות את שכר השוטרים, אמר: "השכר של הקצינים הבכירים לא בא על חשבון זה שהשכר של השוטרים יותר נמוך. צריך לטפל בנושא השכר של השוטרים, אין ספק, אבל שיהיה ברור שהבעיה של הסתלקות שוטרים מצד אחד וחוסר רצון להתגייס מצד שני, זה הרבה מאוד דברים אחרים שגורמים לאנשים להתרחק מהמשטרה. זה לא רק השכר. אין ספק שזה אחד הדברים שצריכים לטפל בהם. כל רשימת הכוונות של בן גביר מושכות לכיוון שאותי מאוד מטריד - הקמת סוג של צבא, מיליציה, מג"ב פרטי, צבא פרטי, שיעמוד לרשותו של איש פוליטי - דבר מאוד מטריד".

"המשמר הלאומי זה צבא פרטי שלו?", ביקשו צמד המגישים לחדד את הנקודה, ועמית אישר את הדברים: "חד משמעית. ברגע שהוא אומר שכוונתו להעביר את כל מג"ב תחת פיקודו הישיר ומשמר לאומי זה מג"ב, זה לא משהו אחר, אז כן - זה הקמת כוח. זה הקמת צבא פרטי כזה שהוא פוליטי, 'אנחנו נראה לערבים שאנחנו שולטים'. הבעיה שלנו זה לא רק המשילות בנגב, הבעיה שלנו זה שיש פשיעה איומה בכל מדינת ישראל ואחת הבעיות שהוא לא מבין אותה בכלל כי הוא לא מבין במשטרה באמת".

"אין כוח מקצועי רחב של חוקרים ואנשי מודיעין שמסוגל להתמודד עם רמות הפשיעה"

עוד טען כי "משנת 1974 כשהביאו את האחריות לביטחון פנים למשטרת ישראל נוצר מצב מאוד מעוותת שבו המשטרה הלכה והפכה להיות לגוף יותר ביטחוני והרבה פחות גוף שתפקידו להילחם בפשיעה. נותר מצב שאגף המצבעים הלך וגדל ואגף החקירות והמודיעין הלך והדלדל. משמר לאומי הוא לא בקטע של לחימה בפשיעה. לחימה בפשיעה מתבצעת קודם כל בחוקרים. היום אזרח שמגיע לתחנת המשטרה והוא צריך עזרה או סיוע של חוקר, הוא לא מקבל את זה".

בנוסף, הבהיר עמית: "רמת החקירות ב־433, ששם אני חושב שהייתה רמה טובה של עבודה רק שהם קיבלו על הראש והם מפוחדים קצת, שאזרח מגיע לתחנה הוא זוכה לטיפול מאוד לא מקצועי של חוקרים, וזו בעצם הבעיה המרכזית. אין כוח מקצועי רחב של חוקרים ואנשי מודיעין שמסוגל להתמודד עם רמות הפשיעה המאוד קשות לא רק בנגב ובגליל. אני גר בצפון תל אביב, יש תופעות פשיעה נוראיות עכשיו. המשטרה לא שם".

לסיום, הדגיש לשעבר מפקד מחוז ירושלים כי "נכון שצריך לתגבר גם את הכוחות המבצעיים, אבל קודם כל צריך להבין שמשטרה תפקידה לטפל בעבירות. הנושא הזה הוא שם בצד, ועכשיו עם השר החדש בכלל זה נס, כי כל מה שהוא רוצה זה לבנות סוג של צבא פרטי".

עריכה: שני רומנו

26/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איתמר בן גביר
איתמר בן גביר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris