אודי סגל וענת דוידוב

"באיזו יהירות ביהמ"ש מדבר בשם הציבור שאני מייצג?"

שר הפנים הנכנס מיכאל מלכיאלי על הצעת החוק שתחזיר את יושב ראש מפלגתו לתפקיד שר בממשלה • טען: "גדעון סער עושה הכול כדי לחבל ביציבות השלטונית"


לאחר פסילתו של אריה דרעי על ידי בג"ץ, מפלגת ש"ס החליטה לנסות שוב להכשיר את כהונת יושב הראש כשר בממשלת נתניהו. ענת דוידוב וגדעון אוקו דנו על כך ב־103fm עם מי שממלא כעת את מקומו כשר הפנים, מיכאל מלכיאלי, אשר הגיב לדברים והסביר מדוע בעיניו דרעי לא עבריין למרות ההרשעה של בית המשפט. 

"מתי דרעי חוזר?", התעניינו צמד המגישים בפתח השיחה, והשר מלכיאלי הודה: "אנחנו מקווים כמה שיותר מהר, זה לא ציפייה שלי כמלכיאלי, זו ציפייה של עם ישראל, 400 אלף איש הצביעו לאריה דרעי, כמעט 2.5 מיליון איש ידעו בוודאות שהוא יהיה שר בכיר בממשלה, הם רוצים את זה. קרתה כאן התערבות מוזרה. יש חוק והחוק הולך יחד עם זה, אין שום סתירה בין החוק לבין העובדה שהוא יהיה שר".

בתגובה לאמירותיו טענה דוידוב כי הם מנסים לחוקק חוק חדש, והשר מלכיאלי סירב להסכים: "לא נוגד אף חוק קודם. גם בחוק הקודם, אם בית המשפט היה פוסק על פי החוק דרעי היה אמור להיות שר היום. בא בית המשפט, שלל את זכותם של 400 אלף איש לא בטענה חוקית, בעילת סבירות. איפה לומדים את הסבירות הזאת? איזה שופט למד מהי סבירות? הייתה כאן הלכה חדשה שהומצאה בבית המשפט".

"זה לא חוק פרסונלי?", ביקש אוקו להבין את מהות החוק, והשר מלכיאלי הבהיר: "לא. חוק שמסייע לדמוקרטיה, למשילות, גם בביטחונה של ישראל כמו שראש הממשלה אמר בבית המשפט. 4 שופטים חושבים שזה לא חוסר סבירות, היו טענות אחרות. לבוא ולהגיד חוסר סבירות קיצונית במינוי, למה זה תמוהה? כי 4 שופטי עליון חושבים שאין בעיה".

עוד התייחס לסקרים המראים כי ציבור רחב אינו מעוניין בדרעי כשר בממשלה: "לטיעון הסקרים אני עונה לך שזה אותם סקרים שצפו לנו 8 מנדטים. אני מכיר את הציבור שלנו, לא תמצא איש אחד מהם שאומר לך 'רצינו את דרעי ח"כ'. אני לא מבין באיזה חוצפה ויהירות בית המשפט מדבר בשם הציבור שאני מייצג? אני יודע מה הציבור שלי רוצה. אני חושב שגם התיקון הזה לא היה צריך לבוא אילולא בית המשפט נכנס למקום לא לו. יועמ"שית בשום שלב לא באה לראש הממשלה ואמרה לו 'יש פה חוסר סבירות קיצונית'. מי נרדם בשמירה? מישהו ניסה להכשיל מישהו? כולם מדברים על ההשתק, דרעי מעולם לא אמר בבית המשפט אני פורש מהחיים הפוליטיים לנצח".

"לפיד אמר שדרעי הוא עבריין שלא מוכן להרפות", ציינו צמד המגישים מתוך שיחתם על ראש הממשלה לשעבר בשעה הקודמת. השר לשירותי דת וממלא מקום שר הפנים תקף: "עוד אדם כושל ונכשל שכולם מבינים שאם דרעי רק היה פוזל לכיוון שלו להיכנס לממשלה שלו לא הייתה מגיעה לא התביעה ולא הפסק. הוא היה יושב מעל כל במה והיה מגן על המינוי שלו. שמח שהאיש מצא זמן לבוא להתראיין, מסע הטיולים של יו"ר האופוזיציה, כשהיה ראש ממשלה כושל שלא עשה שום דבר גם כחליפי. תראי את מסע הטיולים של לפיד בכל העולם".

בנוסף, הדגיש מלכיאלי כי "צריך להבין במה הוא הורשע, באי דיווח מס, שגם לשיטת השופט הוא לא הרוויח שקל. הוא לא הורשע לא בשום דבר שהרוויח מזה שקל. הוא הורשע באי דיווח, השופט אומר שהוא לא הרוויח מזה שקל - לזה אתם קוראים עבריין? אריה דרעי הורשע באי מתן דיווח ללא כוונת רווח ובתום לב לשיטת השופטים. אם זה היה קורה לכל אדם אחר זה היה נגמר מול פקיד".

"אני מקווה מאוד וכל הקואליציה, הייתה ישיבת סיעה מאוד ברורה, כולם מחויבים לתיקון חוק שיחזיר את הדמוקרטיה לפרלמנט, התערבות של 11 שופטים במקום לא להם הוא לא במקום, ולכן הקואליציה כולה מחויבת לתקן חוק. אנחנו מאמינים שזה יקרה, זה יקרה יותר מהר ממה שאתם חושבים. עד אז אני שר הדתות וממלא מקום שר הפנים", הכריז.

"חבורה של אנשים שהפסידה בחירות בקלפי מנסים לעשות הפיכה שלטונית"

בהמשך, הביע השר מלכיאלי את דעתו על המתרחש ברחובות, זאת מאז פרסום הרפורמה המשפטית אותה מוביל שר המשפטים הנכנס יריב לוין: "יש הסתה חמורה על ידי אנשים שאיבדו את השלטון. גדעון סער עושה הכול כדי לחבל ביציבות השלטונית. הם רצים ואוספים כלכלנים מטעם עצמם ופוגעים בביטחון הכלכלי של מדינת ישראל. גדעון סער זה אדם שמנסה לנהל את מערכת המשפט על ידי אנשים שלו, האיש הזה נזרק עם החבורה שלו לאופוזיציה, לא מקבלים את החלטת העם. גדעון סער וחבורה של אנשים שהפסידה בחירות בקלפי, מנסים לעשות הפיכה שלטונית. וכולם מבינים על מה אני מדבר. העם אמר את דברו בקלפי".

"יש כאן מערכת שמגויסת להפלת הממשלה זה נכון, יש לה מנהלים גם מתוך הכנסת, יש חבורה שלא מסוגלת לעכל את מה שהבוחר עשה לה. אחד מהם זה גדעון סער", זעק, והוסיף: "היועמ"שית, כשהיה לה כמעט חודש וחצי לומר לנתניהו והוא דיבר איתה על זה האם המינוי של דרעי לשר הוא חוסר סבירות קיצונית לא אמרה. 7 שופטים שחשבו שכן. איפה היא הייתה? איפה נאמר הדבר הזה? כשראש הממשלה מגיע לבית המשפט ואומר שהמינוי של דרעי לשר יגרום ליציבות שלטונית בית המשפט דוחה את זה בטענות שווא. כשבית המשפט מתייצב בקולו מול המצלמה ונלחם ברפורמה שמנהל על פי חוק שר המשפטים אתה מבין כל אחד איפה הוא ממוקם. יש כאן ניסיון והוא מנוהל גם על ידי אנשים מתוך המערכת הפוליטית שמנסים לעשות הפיכה שלטונית אחרי שהציבור מאס בהם וזרק אותם לאופוזיציה".

לסיום, ביקשו צמד המגישים תשובה חד משמעית בנוגע לעתידה של היועמ"שית בתפקיד, והשר מלכיאלי סיכם: "מי שאמון על נושא היועמ"שית הוא שר המשפטים. אם שר המשפטים יחליט שצריך לפטר אותה זו החלטה שלו, אנחנו מחויבים להחלטות השרים. אני מצטער על דבר אחד - על השנאת חינם שיש ברחובות שמי שמנהל אותה זה אנשים שמטיילים לנו בצרפת. יש כאן אנשים שמנסים לפגוע בכלכלה של ישראל באמירות חמורות חסרות בסיס".

עריכה: שני רומנו

31/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מיכאל מלכיאלי
מיכאל מלכיאלי  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90
Paris