אודי סגל וענת דוידוב

"לא בטוח שפוטין אמר את הדברים בטון הזה"

האם יש ממש בווידויו של ראש ממשלת בריטניה לשעבר, שטען כי ראש ממשלת רוסיה איים עליו במתקפת טילים? • עורך חדשות החוץ אורן נהרי סיפר


השבוע (א') חשף ראש ממשלת בריטניה לשעבר בוריס ג'ונסון כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין איים עליו במתקפת טילים בחודש פברואר לפני שנה, זאת במהלך שיחת טלפון שקיימו השניים. אורן נהרי, עורך חדשות החוץ, הביא פרטים נוספים על הידיעה.

"גם ג'ונסון אינו אדם הידוע בכך שהאמת המוחלטת היא נר לרגליו לאורך כל ההיסטוריה", טען. "לא פוטין עצמו איים, אלא נאמניו המופיעים מדי יום בטלוויזיה הרוסית ואומרים: 'הטילים ההיפרסוניים החדישים שלנו יכולים לפגוע בברלין תוך דקה, בפריז תוך דקה וחמש שניות, ובלונדון תוך דקה ועשר שניות'. רק השבוע הם אמרו שצריך להפיל על ברלין פצצות גרעיניות. יש פה רקורד של איומים בוטים. בהיסטוריה הרוסית והסובייטית אין איומים שהם לא בוטים. לא בטוח שפוטין אמר את הדברים בטון הזה, יכול להיות שזה מה שג'ונסון הבין. זה לא שפוטין נרתע מאיומים, אבל לא שמעתי אותו אי פעם אומר דברים כאלה כל עוד הוא חושב שיוכל להשיג את מטרותיו בדרכים אחרות".

בהמשך, התייחס לידיעה לפיה ניקי היילי תרוץ לנשיאות. "לא מפתיע, מפתיע אולי העיתוי, וזה שהיא השנייה בלבד שמודיעה באופן רשמי על זה שהיא עומדת להתמודד, אחרי דונאלד טראמפ שכבר הודיע. הציפיה הייתה והיא עדיין, שהמתמודד המרכזי נגדו יהיה מושל פלורידה רון דה-סנטיס. בקרב הרפובליקנים טראמפ מוביל עליו, והממסד הרפובליקני לא יודע את נפשו מתוך מבוכה וצער, כי הם חוששים מאוד שטראמפ הוא זה שאמנם מלכד, אבל מצד שני דוחק כל כך הרבה אנשים לכיוון הדמוקרטי, כך שהם יפסידו בחירות שהם אמורים לנצח".

"עדיין יש לו שליטה במפלגה, לחלוטין"

הוסיף כי "ניקי היילי היא מועמדת טובה מאוד. השאלה הגדולה היא כאשר מתחילים לנשור. יש מועמדים יותר ראויים, פחות ראויים, כאלה שרוצים שהשם שלהם רק יהיה וברור שהם מועמדי קש. הציפיה היא שהשלושה או ארבעה שיודיעו הם טראמפ, מייק פנס סגנו לשעבר, ניקי היילי ורון דה-סנטיס. מתוכם ההנחה היא, ועוד כל כך הרבה דברים יכולים לקרות, שאלו יהיו דה-סנטיס מול טראמפ. להיילי יש רקורד מעולה בתור שגרירה באו"ם, בתור מושלת, היא יכולה להיות בהחלט מועמדת פשרה סבירה אם היותר קיצוניים ישרפו את עצמם בדרך".

עוד הסביר נהרי על דעת הקהל הציבורית כלפי נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ: "עדיין יש לו שליטה במפלגה, לחלוטין. טראמפ אמר: 'אני יכול לירות באדם בשדרה החמישית וזה לא יזיז כלום למעריצים שלי', וזה נכון. הוא לא נמצא ברשתות החברתיות, הוא לא נמצא בציבור, תופסים אצלו מסמכים מסווגים, הוא אומר השבוע: 'אני מאמין לפוטין יותר מאשר לגנרלים אמריקנים', וזה לא צודק את התמיכה בו של מעריציו. העניין הוא שאנחנו ראינו שלמעריציו זה הספיק ב-2016, אבל זה נכשל בבחירות האמצע ב-2018, נכשל ב-2020 וב-2022".

 

עריכה: ירדן חדד

01/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בוריס ג'ונסון
בוריס ג'ונסון  |  צילום: נתי שוחט/פלאש90
Paris