ריקוד מושחת?

בני זוג איראניים שהעלו לרשת סרטון בו הם רוקדים נשלחו ליותר מ־10 שנות מאסר • בני סבטי, מומחה לרשתות חברתיות באיראן: "זה מעיד על חולשת השלטון"


סוף עצוב: בצל מחאת החיג'אב והניסיון לשנות את סדר היום הציבורי באיראן, נגזרו על בני זוג איראניים, שחטאם היחיד היה להעלות סרטון לרשת בו הם רוקדים יחדיו, יותר מעשור שלם של מאסר בעקבות מה שהוגדר כהפרת חוקי הצניעות. בני סבטי, מומחה לרשתות חברתיות באיראן וממקימי דובר צה"ל בפרסית, הביא פרטים נוספים על הידיעה.

"זה אכן מעיד על חולשת השלטון", הכריז סבטי בפתח דבריו. "הדברים האלה קורים כבר 44 שנים מאז שהמשטר האסלאמי הזה הוקם. אולי כמה החודשים הראשונים היו יותר נוחים, אבל מאז שהמשטר השתלט הוא מתנהג ממש כטאליבן בנושאים האלה, הוא לא מרחם. היו הרבה מאוד מקרים כאלה. אני כנער וחבריי סבלנו ממשרות הצניעות האלה. הציבור האיראני ממשיך לסבול מהמשטר העריץ שלו".

באשר להתקוממות האזרחים במדינה ציין סבטי כי היא מעט דועכת, זאת בעקבות אי שוויון הכוחות בין המפגינים למשמרות המהפכה. "למשטר יש נשק ויש את הנשק של הוצאות להורג, להרתיע, לבוא הבייתה בסוף המחאות ולעצור אותם שם. כשמפרידים ביניהם ותופסים כל אחד בנפרד אז אנשים חושבים פעמיים לצאת. הייתה להם שיטה מחרידה, במחאות הם היו מכוונים לאיברים רגישים של נשים בעיקר, יש הרבה בחורות שהתעוורו במהלך המחאות. זה ממש מרתיע. בסוף זה קצת נשאר מחאה רומנטית. אין להם מנהיג, אג'נדה שסותרת את האג'נדה של המשטר".

"יש אמצעים? נשק? משהו שיכול לאתגר את השלטון?", תהו צמד המגישים, וסבטי הודה: "לא, רק בקרב מעט מאוד מיעוטים. זו אחת הבקשות של הצעירים האיראנים כלפי ארה"ב, המערב, ישראל. יש כל כך הרבה פוסטים בכל מיני מקומות 'תשלחו לנו נשק, אנחנו נילחם במשטר'. אם אתם זוכרים הם כל הזמן תלו ספורטאים, כי הספורטאים באו בידיים חשופות ויכלו לעמוד מול איש משמרות המהפכה".

עוד טען כי "סוגיית הנשק היא סוגיה מאוד חשובה. וממשל ביידן רופס גם בנושא הגרעין, בנושא הפנימי האיראני. הוא לא עוזר להם וזה מאוד מייאש את הציבור האיראני שהפנה עורף לגמרי מול המשטר. אבל מה לעשות שבידיים חשופות לעמוד מול משמרות המהפכה זה לא עובד. אנשי משמרות המהפכה עוברים כל לילה על ההפגנות, בודקים מי היו והולכים אליהם הבייתה".

עריכה: שני רומנו

02/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גיא פלג
גיא פלג  |  צילום: 103fm
Paris