ינון מגל ובן כספית

"אם יכפו דיקטטורה ויפתחו עליי באש, אשיב באש"

עו"ד דוד חודק, מבכירי עורכי הדין בישראל, על טענתו כי לא יהסס להשתמש באש חיה אם המדינה תהפוך לדיקטטורה • סייג: "לא בעד מלחמות"


עורך הדין דוד חודק, הנמנה עם בכירי עורכי הדין בישראל, התבטא באופן חריף למדי בכנס עורכי הדין  הרפורמה במערכת המשפט, ואף טען כי, לדבריו: "אם מישהו יכריח אותי לחיות בדיקטטורה ולא תהיה לי ברירה, לא אהסס להשתמש באש חיה". עו"ד חודק שוחח עם בן כספית וינון מגל והבהיר את עמדתו.

"אמרתי שאם הרפורמה המשפטית תעבור פירושו של דבר שהונחה תשתית משפטית למשטר דיקטטורי", הדגיש עו"ד חודק בפתח דבריו. "אם זה יישאר ככה נמשיך להיאבק ציבורית עד שזה ישתנה. אם אחרי שתונח התשתית המשפטית למשטר דיקטטורי, לדוגמה יחוקק חוק שהבחירות נדחות לעוד 10 שנים כי יש הרבה משימות לממשלה לעשות, פירושו ביטול זכות הבחירה. פירושו של דבר שהדיקטטורה הופעלה הלכה למעשה".

עוד הבהיר כי "אני לא אסכים לשום דבר, אני אמשיך למחות בכל דבר שאני יכול לעשות באופן לגיטימי. אם יבואו אליי עם כוח חמוש לכפות עליי דיקטטורה ויפתחו עליי באש אני אשיב באש - זה מה שאמרתי. אני חשוב שכל אזרח יגיד אותו דבר אם הוא למד שיעור באזרחות. אני לא בעד מלחמות ואני בוודאי לא בעד מלחמת אחים".

"בסופו של דבר אם המשטר הדיקטטורי פה יעבור מהלכה למעשה הוא יחוקק חוקים שהם חוקים דיקטטורים. בתסריט הזה אני מניח שתהיה התנגדות, אני לפחות אתנגד כל עוד נפשי בי", הכריז, והוסיף: "מה יקרה אם ההפגנות לא יועילו? המרי האזרחי הלא אלים? יצאו חקיקות שיהיה גם כוח כזה שירצה לכפות אותם על האזרחים? לכפות למשל פיזור של הפגנות באש, אני ראיתי את זה בכמה מדינות באזור שלנו ובאזורים יותר תרבותיים. ירצו לכפות פיזור של מפגינים או דברים אחרים".

"ברגע שהממשלה שמה את עצמה מעל החוק - היא מפרה את עיקרון שלטון החוק"

לאור אמירותיו של עורך הדין תקף מגל: "אתם מבהילים את עצמכם. איזו דיקטטורה? על מה אתה מדבר?". עורך הדין ביקש לחדד: "ברגע שהממשלה שמה את עצמה מעל החוק, היא מפרה את עיקרון שלטון החוק שאומר שכולנו כפופים לחוק כולל השלטון עצמו. אם היא שמה את עצמה מעל ביקורת ומעל כל מגבלה היא הופכת דיקטטורית. ברגע שהיא מנטרלת את פיקוח בית המשפט על חקיקותיה היא שמה את עצמה מעל החוק".

בנוסף, טען עו"ד חודק כי "הנקודה הזו של בחירת שופטים על ידי השילטון היא דבר מחפיר בעיניי. בואו ניקח את גרמניה, שהיא דמוקרטיה מתוקנת, בגרמניה הפוליטיקאים ממנים שופטים, אבל אז זה צריך לעבור ברוב של שני שליש, כמו 80 קולות אצלנו מ־120. אם יעשו את זה בישראל הייתי אומר 'זו הצעה שיש על מה לדבר'".

"יש דרך מאוד פשוטה להוריד אנשים כמוני מעצים שהם עלו עליהם, פשוט שלא תהיה דיקטטורה - לא קרה כלום", סיכם.

עריכה: שני רומנו

02/02/2023

ישראל במלחמה - 103fm


עו"ד דוד חודק
עו"ד דוד חודק  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה!
Paris