אודי סגל וענת דוידוב

"רואים את שכרון הכוח של ראשים שונים בקואליציה"

רב ניצב בדימוס רוני אלשיך, לשעבר מפכ"ל המשטרה, על הסערה סביב הרפורמה המשפטית • טען: "המחאה צודקת - כל מי שנוקט מסר של אלימות מחליש אותה"


אתמול (א') התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לרוחות הסוערות במדינה, זאת בצל הרפורמה המשפטית אותה מוביל שר המשפטים יריב לוין, ואף טען כי נחצה גבול. ענת דוידוב וגדעון אוקו דנו על כך ב־103fm עם רב ניצב בדימוס, רוני אלשיך, מפכ"ל המשטרה לשעבר, אשר התייחס לדברים.

בפתח השיחה הודה אלשיך כי הוא מסכים עם דבריו של נתניהו. "אני חושב שקריאות לאלימות הן קריאות מיותרות, חמורות, בוודאי כאשר העצבים של החברה הישראלית חשופים. אני מצפה מאנשים לשמור על ריסון. ברור שיש פה תסכול עצום, אבל מי שחושב שאפשר לנצח מאבק במדינה דמוקרטית באלימות טועה. זה אנשים שהוכיחו מה הם תרמו למדינת ישראל, אני מצפה מהם להתרומם מעל התסכול. כמוש בתרחישים אחרים קיצוניים שהחברה רעדה בהם, התסכול אחז בכל מיני אנשים. ככל שאנשים מבינים את מורכבותה של מדינה אני מצפה מהם יותר מאשר סתם אזרח ברחוב. זה מחליש את הטיעונים המאוד משמעותיים שהם בסופו של דבר מובילים את המחאה הזו. אני חושב שזה גם חבל וגם מסוכם".

על כך שאל"מ (במיל') זאב רז ועורך הדין דוד חודק זומנו לחקירה בעקבות דבריהם נגד הרפורמה, הבהיר: "כדי לחקור על עבירות של המרדה והסתה זה דברים שעולים לפרקליטות, ואז המשטרה מקבלת אישור. המשטרה בעניין הזה לא עצמאית. יש פה המון איזונים ובלמים בחברה דמוקרטית, זה אחד מהם. לא כל אחד שמוציא משפט מהפה מוזמן לחקירה. אני מניח שבעקבות האישור לחקור אותם הבדיקה המוקדמת העלתה שזה עובר את הרף".

"בסוף יש ראיות, צריכים לבחון את הראיות. מבחינה ציבורית בין אם יש ראיות להעמדה לדין ובין אם לא צריך מאוד להיזהר, בוודאי כאשר אתה דמות שאנשים מסתכלים עליה, מחשיבים אותה, ואני חושב שהם בהחלט אנשים שמחשיבים אותם. גם מסוכן וגם חבל, המאבק פה, המחאה, כל כך צודקת שכל מי שנוקט מסר של אלימות מחליש אותה", ציין.

עוד טען אלשיך כי "בסופו של דבר יש פה ריצת אמוק שקורעת את החברה הישראלית. גם מי שמוביל אותה יודע שבכל דקה שהדבר הזה מתעכב יותר ויותר אזרחים מבינים על מה מדובר. אתה לא מצפה מאזרח ממוצע שיבין את הברים ברמה של פרופ' למדעי המדינה. כל אחד מתמחה בתחום אחר, מספרים לנו סיפורים ואנחנו מתיישרים עם מי שאנחנו מאמינים לו וזה לגמרי טבעי. פתאום קורה פה משהו משמעותי, גם המובילים של התהליך הזה מבינים שככל שהימים חולפים יותר אזרחים מבינים או לומדים את הדברים לעומק. אני רואה את התהליך הזה, את הגיוון ההולך וגדל של המפגינים, וזה לא בכדי. אתה נדרש להבין מה זה עשרות האלפים האלה, לראות את התמונות, זה ללא ספק מעורר שאלה אצל מי שעד לרגע זה לא חשב שיש בעיה".

"לא חושב שנתניהו מוביל פה משהו - הוא לכוד"

"כלומר לא כולם שמאלנים ואנרכיסטיים", ציינו צמד המגישים, ואלשיך הגיב בנחרצות: "בוודאי שלא. אני בוודאי לא שמאלני, אני אין ימין, 25 שנה גרתי בהתנחלות, חלק מילדיי מתנחלים. ועם הכול, יש לי הבנה במדע המדינה ולכן מיד הבנתי שקורה פה משהו איום ונורא. אני לא כועס על מי שלא הבין, זה דבר שהוא לא פשוט. מספרים כל מיני סיפורים. כל סעיף באיזשהו מקום על הגלובוס קיים אבל אנשים לא מבינים שמערכת משטרית היא מערכת של איזונים ובלמים כמכלול. יש מספיק איזונים שבסוף כל מדינה מוצאת לעצמה את נקודת האיזון. אצלנו באמת אין כמעט איזונים ובלמים כלשהם להוציא את כל שומרי הסף ממערכת אכיפת החוק. אין באמת רשות מחוקקת, יש רשות מבצעת שהיא המחוקקת, וזה דבר מאוד מסוכן".

בהמשך, התייחס לשעבר מפכ"ל המשטרה לקריאתו של נשיא המדינה הרצוג לראש הממשלה לעצור לשם הידברות: "אני לא חושב שנתניהו מוביל פה משהו, אני חושב שהוא מובל. ככה אני רואה את הדברים. אני לא חושב שהוא מאמין במה שמתרחש כרגע, הוא פשוט לכוד. זה מושך לפה, זה מושך לפה, אתם רואים את שכרון הכוח של ראשים שונים בקואליציה. אני לא חושב שנתניהו מוביל את זה, הוא מובל. אני מכיר את הרעיונות האלה כבר הרבה מאוד שנים, נתניהו בלם אותם בגופו. כרגע אין לו ברירה, זה לחיות או לחדול. הוא חייב ממשלה, הוא חייב להיות ראש ממשלה, הוא נמצא בסיטואציה משפטית מאוד מורכבת וכרגע הוא נאלץ לשלם מחירים".

אני מכיר את עמדותיו של ראש הממשלה לאורך השנים, את הגנתו על מערכת המשפט, משפטים נחרצים שלו שכשאין מערכת משפט עצמאית אין דמוקרטיה", הדגיש, "אני לא חושב שהוא שינה את עמדתו, אין לי ספקר שהוא לא שינה את עמדתו. אני מכיר גם את עמדותיו של לוין, הן לא חדשות. זה שהקואליציה רוצה לממש כל מיני רעיונות זה דבר יפה, אבל כל אחד צריך לחשוב האם הוא משרת את החברה הישראלית. הלגיטימציה נבחנת בשני מישורים - האם אתה באמת משרת את החברה הישראלית או חלק מהחברה ומשאיר את חלקה ברחוב. זה בעיקר מה שמטריד אותי".

לדבריו, "כל מהלך, לא משנה איזה, כשהוא נעשה בצורה כזו שחצי מהחברה הישראלית מתנגדת לו, וזה לא משנה מי צודק, זה מהלך מסוכן. בסוף יש לנו חברה אחת, עם אחד, וזה גם הסיבה שיצאתי להפגנה. אנחנו מסכנים את היחד הזה שמלווה אותנו המון שנים. את זה אנחנו מסכנים".

"אנשים שיש להם מעמד ציבורים צירים להיות בקול ברור נגד אלימות"

לסיום, הביע רב ניצב בדימוס רוני אלשיך את דעתו על החשש מרצח ראש ממשלה נוסף במדינה: "אני חושב שאנחנו צריכים להיות אחראים, כל מי שיש לו קול ציבורי והוא אדם מוכר צריך לצאת בקריאה נחרצת נגד כל אמירה או רמז לאלימות. זו אחריות של שני הצדדים - גם בצד שכרגע מוביל את השינוי ואולי הוא חושב שהוא טוב, ואני מניח שלוין חושב שמה שהוא עושה זה דבר טוב. יש פה אחריות על איך מדברים, מה משדרים. אם לא כן, חלילה אנחנו בסכנה. כאשר קורה פעם אחת שרוצחים ראש ממשלה מצבנו יותר מסוכן מאשר לפני שזה קרה".

"אסור לנו לאפשר להתקרב בכלל לאזורי הסיכון האלה. לדבר בקול צלול וברור נגד זה - זה לא סותר את המחאה. אסור להחליש אותה. יש פה משהו מאוד עדין, ושוב, אנחנו לא שולטים על אחרון האנשים. דווקא בגלל זה, מפני שאני לא יכול לסמוך על כל אחד על מה הוא יעשה, אנשים שיש להם מעמד ציבורי כלשהו צריכים להיות בקול צלול וברור נגד אלימות", סיכם.

עריכה: שני רומנו

06/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רוני אלשיך
רוני אלשיך  |  צילום: פלאש90
Paris