אודי סגל וענת דוידוב

רעידות אדמה בצפון? "הרס וחורבן שכל מלחמות ישראל לא הותירו"

שוקי אוחנה, ראש עיריית צפת, על ההערכות של העיר הצפונית לאפשרות של רעידות אדמה: "מצב הקיים אנחנו מאוד מודאגים" • הדגיש: "האתגר הגדול ממש כאן"


לאחר רעידת האדמה בטורקיה ובסוריה, גם בישראל הביעו חשש מאפשרות של רעידות אדמה חריפות שיגיעו לאזורנו. השאלה היא האם המערכת ערוכה לכך? ענת וגדעון שוחחו עם שוקי אוחנה ראש עיריית צפת שהביע דאגה בנושא.

הוא אמר: "רעידת אדמה זה כבר סיפור אחר. במצב הקיים אנחנו מאוד מודאגים. לצערי, אנחנו שומעים מעת לעת שיח על אתגרי ביטחון, כיצד יראה העורף הישראלי במלחמת לבנון השלישית, סוגיות הביטחון תמיד תופסות כותרות אצל כולם, אבל האתגר הגדול הוא ממש כאן, וממש בפתח, אתגר שעלול בעיר שלי ובצפון, להותיר כאן הרס וחורבן, לצערי שכל מלחמות ישראל לא הותירו".

באשר למוכנות העיר צפת לרעידת אדמה: "כל מה שהוא טרום שנות ה-80 - הכתובת על הקיר. יש מאות כאלה. אני מנסה וגייסתי את כל ראשי הרשויות בסביבה, הוצאנו כבר בפברואר 2022 נייר, ביקשנו, העלינו את זה בכנסת ובכל מקום אחר. צריך להגיד בפה מלא - רעידת אדמה זה לא שאלה של אם, זה שאלה של מתי. אני לא רוצה לזרוע פחד, אבל יש מאות מבנים טרום שנות ה-80, ולצערי בשלוש-ארבע שנים האחרונות, כמה מבנים חוזקו בצפת? שבעה. יש עוד שלושה בדרך, מתוך מאות".

"בצפת כל 100 שנים יש רעידת אדמה"

עוד הוסיף: "אנחנו זקוקים פה לחיזוק. תמיד כולם אמרו 'התמ"א 38', אבל מחדלי התמ"א 38 של מיזם חיזוק המבנים שבסוף הפך לאיזשהו מיזם כלכלי בגוש דן, אצלנו לא כלכלי. אנחנו מבקשים מהמדינה להכניס את היד לכיס ולסייע. מיזם שהיה אמור ליצור חוסן בשעת רעידת אדמה, יצר חוסן אחר לגמרי של יזמים, וכך קרה שהפרויקט של חיזוק מבנים שאמור להיות לטובת רעידת אדמה רואה אור רק במרכז, לא שעיני צרה לשם, אבל אנחנו ערים שנמצאות על השבר הסורי-אפריקני, צריכים לקבל מענה".

"כרגע שום דבר. אנחנו לא מקבלים פתרונות וכרגע אין פתרונות. אני אומר שצריך להקים עכשיו מנהלת לרעידות אדמה, לחיזוק מבנים, להתחיל לעשות פה לפי סדרי עדיפויות. כן נעשה על ידי פיקוד העורף לפני משהו כמו שנה סקר מבנים, איפה המבנים שלא יחזיקו מעמד בצורה כזו או אחרת, אבל כל פעם זה משתנה", טען.

בסיום השיחה, הסביר: "אני מבין שיש היום איזושהי חשיבה וירידה לפרטים עם פערים, מדברים כבר על פערים תקציביים, לשקול הכנסות, אני יודע שגם משרד הפנים כבר מעביר את הדרישות הראשוניות שלו. יש פעולות מסוימות. היו צריכים לבצע את זה כבר מזמן. אתם רואים גם היום רעידת אדמה נוספת, זה ממש בפתח הבית. בצפת כל 100 שנים יש רעידת אדמה. ב-1837 הרעש הגדול בצפת שהיישוב ממש נחרב, 1927, והנה לכם אלפיים עשרים ו...".

עריכה: ירדן חדד

07/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שוקי אוחנה, ראש עיריית צפת
שוקי אוחנה, ראש עיריית צפת  |  צילום: דוד כהן/פלאש90
Paris