רון קופמן ואריה אלדד

מנדלבליט? "אדם שצריך להכניס לכלא"

ח"כ שמחה רוטמן על הריאיון של היועמ"ש ב'עובדה': "חסר אחריות שקורא להמרדה, מסית ומדיח, העובדה שהיה יועמ"ש - בושה"


אמש (ה') התראיין בפעם הראשונה אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מול המצלמות של התוכנית 'עובדה'. בראיון לאילנה דיין, תקף מנדלבליט את את הרפורמה במערכת המשפט בהובלת שר המשפטים הנכנס יריב לוין, כשטען כי "מובילי הרפורמה המשפטית מובילים למשטר של דיכוי". ניסים משעל דן על כך ב־103fm עם חבר הכנסת ויושב ראש ועדת החוקה עו"ד שמחה רוטמן (הציונות הדתית), אשר הגיב לדברים. 

בפתח השיחה ציטט המגיש מדבריו של היועץ המשפטי של הממשלה לשעבר מראיונו אצל אילנה דיין, וטען: "תראה לאן אתם מובילים אותנו עם המהפכה הזו". חבר הכנסת ויו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט תקף בחריפות: "ניסים, תודה רבה. שבת שלום. היה נעים מאוד לדבר איתך. אני חייב לומר לך - תתבייש, פשוט תתבייש. קודם תחזור בך ואז אמשיך, אני לא מנהל שיחה כשאתה מקריא מישהו. אתה יודע מה? אני מוכן להמשיך את השיחה בתנאי אחד - תספר לי על פעם אחת בהיסטוריה שמישהו השמיע איום כנגד מהלך מדיני משמאל, ואתה העלת את איש השמאל ואמרת לו 'תראה לאן אתה גורר את המדינה'. או שתחזור בך או שבת שלום".

משעל ביקש מחבר הכנסת לחדד מדוע הוא צריך להתבייש בדבריו, ורוטמן הכריז: "מזה שאתה מקריא לי איומים על דם ורצח ברחובות, שצריך להכניס אותו לכלא על כזה דבר ואתה שואל אותי אם אני לא מתבייש. 

"בן אדם שמדבר על תיקון מערכת המשפט ומשתמש בטרמינולוגיה של דם ברחובות הוא בן אדם חסר אחריות שתקורא להמרדה, שמסית, והעובדה שהאדם הזה היה יועמ"ש הוא בושה וחרפה", הכריז ח"כ רוטמן, והוסיף: "אם יש הצדקה לקידום רפורמה ושאהרון ברק בדימוס מדבר על כיתת יורים ויועמ"ש בדימוס מדבר על דם ברחובות, כשמה שאנחנו עושים פה זה לקדם מערכת משפט, הפרדת רשויות והשבת הריבונות לעם. אני צריך להסביר את עצמי? אתה מבין לאיזה עיוות אתה מביא את המדינה? אתה מבין מה אתם עושים?"

עוד טען כי "במקום שאתה תעלה עכשיו מהיום במשך חודשים כמו שעשיתם תמיד בתקשורת כל בן אדם שמתנגד לפסיק הכי קטן ברפורמה שלי ולפני שהוא פותח את הפה תשאל אותו האם אתה מגנה אלימות ודם ברחובות, אתה לא תרשה לו לדבר על מילה אחת לפני שאתה משחיל אותו דרך שרשרת של גינויים, במקום זה אתה מעלה אותי ושואל אותי מה אני עושה? אין לך בושה?"

משעל ביקש לסכם את הדברים, ולעבור לנושא המרכזי בסדר היום הציבורי - הרפורמה המשפטית והמחאות. "הנשיא הרצוג ביקש מכם 'תעצרו שבועיים את החקיקה כדי להקים וועדה' והתשובה של שר המשפטים הייתה 'לא אעצור אפילו דקה' - למה האטימות?"

ח"כ רוטמן השיב: "תמיד אפשר לספר כל סיפור מאיזה חלקים שרוצים, הכול בסדר. הנשיא לפחות לפי הפרסומים פנה לנשיאת בית המשפט העליון ולשר לוין ואמר להם 'בואו נדבר'. גם אני אגב פניתי לנשיאה ואמרתי 'בואי נדבר'. התשובה של נשיאת בית המשפט העליון הייתה 'לא, אני מציבה אולטימטומים כאילו אני אחרונת יושבי האופוזיציה שעושה סחר מכר על שעות דיון בוועדה, אם אתם רוצים לשבת איתי ולדבר אני מציבה תנאים'. אנחנו דנים ברפורמה הזו כמעט חודש, עוד לא הייתה הצבעה אחת. הדרישה הזו שהיא בעיניי מדהימה, אני מתחתי עליה ביקורת ומוכן שוב אם תרצה".

"לא מכיר פניה של הרצוג אליי לעצור לשבועיים את דיוני הוועדה"

"אני אומר בצורה ברורה, במדינה דמוקרטית, כשנשיא המדינה קורא לנשיאת בית המשפט העליון ולשר המשפטים לשבת לדבר, נשיאת בית המשפט העליון לא מציבה שום תנאי מוקדם. העובדה שהנשיאה אמרה 'אני מציבה תנאי', זה בעייני פגיעה אדירה בנשיא", הדגיש, והודה: "אני לא מכיר פניה של הרצוג אליי לעצור לשבועיים את דיוני הוועדה. אם תהיה פנייה רשמית שכזו אני האחרון שיזלזל בנשיא המדינה, אני בוודאי אתייחס לנשיא המדינה וכל אדם שיפנה אליי בכבוד. אני כן אומר, שמאחר והבקשה הזו של הנשיא לא באה בחלל ריק, היא באה אחרי שהנשיאה הציבה כתנאי את עצירת דיוני הוועדה".

בנוסף הבהיר ח"כ רוטמן כי "מאחר והאמירה שלי וגם האמירה של שר המשפטים הייתה שאנחנו מוכנים לשבת לדבר עם כל אחד בלי תנאים מוקדמים, עצירה של הדיונים לשבועיים לא עונה לאמירה בלי תנאים מוקדמים. אני לא עושה תנאים. למרות ההתבטאויות בעיניי האיומות והנוראיות של בכירים במערכת המשפט לשעבר ושל ההווה, אם נשיא המדינה קורא לי או לכל אחד אחר לבוא ולדבר איתם, אני לא עושה חשבונות וכשהנשיא קורא אני בא. אני בטוח שנשיא המדינה לא יעשה את זה מסיבה מאוד פשוטה, יש לו הרבה שנים בעברו כפוליטיקאי מיומן, והוא יודע שהישג מרכזי עבור אופוזיציה באשר היא זה לדחות דיונים, כך עובדת אופוזיציה".

"הוא מבין שהדרישה הזו של נשיאת בית המשפט העליון היא לא דרישה של נשיאת בית משפט עליון במדינה דמוקרטית, היא דרישה של אופוזיציה. אין שום הצדקה לדרישה שכזו", ביקר.

באשר לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים בישראל והטענה כי מהלך מסוג זה עשוי לסייע לנתניהו במשפטו, הסביר: "מאחר ואני מדבר על שינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים כעשור, ועל הבעיות שבתהליך, מאחר או שאני הנחתי שלפני 10 שנים שהתחלתי לדבר על שינוי בחירת השופטים שיום אחד יהיה נתניהו ואני אהיה יו"ר ועדת החוקה, או שפשוט יש בעיה קשה וחמורה בבחירת השופטים בישראל ואנחנו עושים אותה כי כך עושים במדינה דמוקרטית".

"אצא למלחמה על כל הצעה שתפגע ביכולת בית המשפט להיות פוסל, יעיל צודק ונכון"

"כל הצעה שתפגע ביכולת של בית המשפט העליון בישראל להיות בית משפט טוב, יעיל, עומד באומץ אל מול השלטון, מגן מפני פגיעה במיעוטים ובפרטים, כל הצעה כזו אני אדחה אותה על הסף. אני אצא למלחמה על כל הצעה שתפגע ביכולת של בית המשפט להיות פוסק, יעיל, צודק ונכון בסכסוכים שבין אדם למדינתו, בין אדם לחברו ובתיקים פליליים", סיכם.

לסיום, ביקש חבר הכנסת שמחה רוטמן להדגיש כי "אני לא בונה שינה שבה שופט ממונה לבית המשפט העליון לאיזו קדנציה, אני בונה שיטה שמינוי שופט יהיה בשיטת שגר ושכח, לאחר שימוע פומבי בוועדת החוקה בהם כל נציגי האופוזיציה והקואליציה יוכלו לשאול אותו שאלות. התהליך הזה בפני עצמו הוא אפקט מסנן מאוד גדול על מינוי מועמדים לא ראוייןם, כי זה עומד לשימוע פומבי. אני מייצר את המנגנון הזה כדי שאותם אנשים תהיה להם עצמאות אדירה, הם ימונו ואי אפשר יהיה לפטר אותם. אני מגן על עצמאות מערכת המשפט. היום היא לא עצמאית".

עריכה: שני רומנו

10/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שמחה רוטמן
שמחה רוטמן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris