ינון מגל ובן כספית

"היה אקט בעייתי - מתביישת לדבר על זה"

ח"כ לימור סון הר מלך (עוצמה יהודית) טענה כי במהלך פינוי הכרם בשילה עברה הטרדה מינית על ידי אחד משוטרי מג"ב שהקיפו אותה בהוראת מפקדם בשטח


אתמול (ד') פונה כרם הזיתים בשילה על ידי שוטרי מג"ב ודחפורים. חברת הכנסת לימון סון הר מלך (עוצמה יהודית) שנכחה במקום כחלק ממחאה על מהלך מסוג זה, שיתפה לאחר מכן שחוותה הטרדה מינית על ידי אחד השוטרים. זאת כאשר יצרו סביבה מעגל ארבעה שוטרי מג"ב בהוראת מפקדם בשטח בכדי למנוע ממנה לחסום את עקירת העצים. בשיחה עם ינון מגל ובן כספית, שיחזרה חברת הכנסת את שאירע.

תחילה שיתפה חברת הכנסת כי "בערך בחמש וחצי לפנות בוקר אני יוצאת מהבית כי אני מבינה שהדבר הזה הולך לקרות, ולראות באמת את אותה משפחה שעומדת מול כרם יפהפייה שפשוט נחרב ונהרס ונעקר למול עיניהם של ילדי המשפחה, מקור הפרנסה. ואחר כך הם צריכים לשלם. זה מטע זיתים של 1100 עצי זית, מטורף, לראות את הדחפורים שם עוקרים עץ אחרי עץ אל מול העיניים של המשפחה, זה מקור הפרנסה, בדם יזע ודמעות הם שתלו".

באשר לטענה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ידע זאת מראש ולא מנע זאת, הבהירה: "זו הייתה הוראה של בג"ץ, חד משמעית. יש פסק של בג"ץ שאומר שצריך לעקור את הכרם הזה. אתה יודע מה האבסורד? האבסורד הגדול שאתה לא צריך להתאמץ, אתה רק צריך להרים עיניים ואתה רואה דונמים שלמים של עצים בצורה בלתי חוקית על אדמות מדינה, שתילה שפוגעת בביטחון ישראל, בנייה בלתי חוקית, ואף אחד לא חושב לקום ולהרוס את הדבר הזה. אבל מה? את כבשת הרש הזו, כל כך מביך, כבשת הרש הזו, לראות אותם עומדים מול המשפחה, בג"ץ פעם אחר פעם פשוט מפלה את אותן משפחות. צריך להבין את הדבר הזה".

בתגובה לדבריה ציין כספית כי בג"ץ פסק גם לפנות את חאן אל־אחמר, מה שטרם בוצע, וח"כ הדגישה: "אתה צודק. גם שעון מקולקל צודק פעמיים ביום. אנחנו רואים פעם אחר פעם התעמרות, אפליה, אכיפה בררנית, אני אומרת לך את זה מתוך השטח. אין טוב ממראה עיניים. רצפים שלמים, דונמים שלמים של השתלטות בלתי נתפסת, כחלק ממשימה ליצור פה רצפים טריטוריאליים שפוגעים בביטחון מדינת ישראל. אני נמצאת בשטח, אני רואה את הדברים, אני מגיעה, כל פעם שאני עולה זה באמת סביב אותם פינויים, המאבק שלי, להשתמש בזכות הדמוקרטית שלנו למחות. המשפחה ניסתה להגיע עם בג"ץ של הסדר, של העתקה, של הכרם, ובג"ץ לא הסכים".

"אני אישה דתייה - במשך כמה דקות אני עומדת במעגל של ארבעה גברים שמקיפים אותי"

"אתמול הייתי מאוד נסערת וניסיתי לעכל מה שקרה שם", הודתה, ושיחזרה: "בואו נתחיל עם זה שאני אישה דתייה, אי אפשר להתבלבל, אני מגיעה, מי שנותן את הפקודה ליצור את המעגל הזה זה שני מפקדים שנמצאים שם, שאומרים פשוט כשהם מבינים שפעם אחר פעם הם פוגשים אותי בפינוי, אני פשוט הולכת בתוך השטח, מצלמת אם יש אלימות. אתמול עמדתי מול דחפור, במשך כמה דקות, זהו, זה הדברים שאני עושה. מחאה לגיטימית כשליחת ציבור זה המינימום שאני יכולה לעשות, לפקח על הדבר הזה".

עוד סיפרה כי "אני מגיעה לשם, ופשוט אותו מפקד נותן פקודה ליצור סביבי טבעת כזו. אני אישה דתייה, כל תנועה שלי אני פשוט מוצאת את עצמי, במשך כמה דקות אני עומדת במעגל של ארבעה גברים שמקיפים אותי, כל תנועה שלי מהדקים את המעגל סביבי, וכשאני מנסה לצאת משם אחד מהם עושה משהו ממש חמור. מי שמנסה להגיד שלא היה שם, אני אפילו מתייבשת לדבר על זה, אבל היה שם משהו מאוד חמור - היה אקט מאוד בעייתי. אחד השוטרים שעומד שם כשאני מנסה לצאת, עושה מעשה שהוא מאוד קשה, עם רגל".

בנוסף, תקפה חברת הכנסת את ענת קם, שצייצה נגד טענותיה: "אני לא מהפמיניסטיות שחושבות, וענת קם החצופה הזו, היא היחידה, אבל עוד פעם, אני אומרת, אני יודעת שיש מגמה היום שבאמת, אני לא רוצה להיות חלק מהדבר הזה. מה שקרה שם זה מעשה מאוד חמור, מעבר להפרה שלי בחסינות כחברת כנסת, לפגיעה שלי כאישה".

"את רוצה שזה ייבדק?", שאל מגל לסיום, וח"כ הר מלך הבהירה: "בוודאי. אני רוצה שאותו מפקד שנתן את הפקודה להקיף אותי, שהוא יודע מה המשמעות של מה שהוא עושה. אחר כך כדי לחפות על מה שעשה, הוא מבקש מאחת החיילות שלו לצלם אותי ואומר שנתתי אגרוף לאחד החיילים".

עריכה: שני רומנו

16/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חברת הכנסת לימור סון הר-מלך
חברת הכנסת לימור סון הר-מלך  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris