ניסים משעל וטל שלו

בעלת הכרם שפונה: "בג"ץ מעולם לא קבע שזה אדמות פלסטיניות"

עמית בן אליהו תקפה: "סמוטריץ' ובן גביר צריכים להצהיר - אם הסמכויות לא עוברות מפרקים את הממשלה" • וציינה: "הפסיקה היא הרס לשם ההרס"


אתמול (ד') כוחות מג"ב הגיעו לכרם בן אליהו שבשילה על מנת לפנות את המקום. השר סמוטריץ' תקף בחריפות את החלטתו של שר הביטחון גלנט ואף טען כי הוא הפר את ההסכם. ניסים משעל וגיא פלג שוחחו ב־103fm עם עמית בן אליהו, בעלת כרם הזיתים שפונה, וזעקה את זעקתה נוכח המצב.

"הופתעת?", תהו צמד המגישים בפתח השיחה, ובן אליהו הודתה: "אני לא חושבת שמדבר כזה אתה לא יכול להיות מופתע, גם בחלומות הכי רעים שלך, גם כשיש איומים וגם כשאתה סועד מישהו שהוא גוסס כשהוא מת זה תמיד מפתיע".

על הטענה כי ישנה פסיקת בג"ץ בנושא משנת 2021, תקפה: "זה שקר. בג"ץ מעולם לא קבע שזה אדמות פלסטיניות. אדרבא, אם הוא היה קובע שזה שייך למישהו אחר בשמחה רבה היינו נותנים את העצים שלנו, אנחנו לא פולשים, קנינו בכסף את האדמה הזו. בג"ץ במפורש קבע שהאדמה לא תלך לאף אחד אחר. הפסיקה לא קשורה לזה. הפסיקה היא הרס לשם ההרס".

"אני מכבדת מאוד את בית המשפט העליון, אני מצטערת שהוא לא מכבד אותי ולא את החוק", זעקה, "שלושה שופטים קבעו שהאדמה צריכה להישאר בבעלותי אבל ראש המנהל ביטל את הוועדה לאחר יד. ומה שבג"ץ אמר שמותר לו לעשות מה שהוא רוצה כי הוא הריבון, ובג"ץ הוסיף חטא על פשע וטען שיש מחלוקת מתי נכנסנו לשטח ועל זה עמד העניין - אין מחלוקת, יש לנו מסמכים של הכול - אין מחלוקת. ב־2004 היו לנו שתילות ואסור היה לשים לנו צו שימוש מפריע ובית המשפט ובג"ץ בחר להתעלם מהעובדה הזו ולצייר כאילו יש מחלוקת".

כאשר נשאלה מדוע לדעתה אירוע מסוג זה מתקיים בזמן שמכהנת ממשלת ימין על מלא, טענה: "כי סמוטריץ' ובן גביר לצערי הרב למרות שהם באמת בכיוון טוב לא יודעים שסמכויות לא מקבלים. לשבת רגל על רגל ולחכות שמישהו יתן להם סמכויות זה הבל הבלים, גלנט לא יעשה את זה לעולם - סמכויות לוקחים. הם עכשיו צריכים להצהיר שאם הסמכויות בזה הרגע לא עוברות אליהם או שהם מפרקים את הממשלה ואני גם מצפה מסמוטריץ' להצהיר בכל מקום שהוא יחזור לכרם שלנו וייטע איתנו מחדש".

"האדמה בחלקה הגדול לא נחרשה מעולם - קנינו את זה בכסף, אנחנו לא פולשים"

"הכרם שלנו הוא לא הכרם שלנו, הכאב הפרטי שלי, אני מתאבלת, אני אשב שבעה, הכרם שלנו הוא משל למה שקורה כאן בארץ, במדינה, והגיע הזמן להתעורר. אם 1,500 חיילי מג"ב יכולים לבוא לפנות עצים אני ממש ישנה טוב בלילה שזה מה ששר הביטחון שלי עושה. הלילה הייתי משוכנעת שאף עץ לא יקפוץ עליי, אני ממש רגועה. אגב, אני לא בטוחה שלנסוע להורים שלי בקיבוץ גינוסר אני ארגיש כל כך רגועה או לחברה שלי בראש פינה. אבל מה שבטוח זה שאף עץ זית לא יקפוץ עליי, גם לא אם הוא בן 20", אמרה בציניות מוחלטת.

לאור אמירותיה ביקש משעל לחדד: "אם לא מעבירים סמכויות - לפרק את הממשלה?". בן אליהו הבהירה: "ברור. בשביל מה הם באו? לחזור על אותו דבר. אתה יודע שבלילה הכוחות חזרו ואחרי שביבי לכאורה אמר לעצור הם המשיכו לעקור את העצים הבודדים שנשארו? זאת אהבת ארץ? אין לה גבול. איזו סיבה בעולם יש לעקור עץ, אם זה היה עץ של פלסטינים כולכם הייתם קופצים. מה העץ עשה? נניח שבית המשפט רוצה לפנות, אני עץ? שיגיד לי תצאי. ניתן את העצים שלנו באהבה אם מישהו יוכיח שהאדמה שלו, האדמה שלנו בחלקה הגדול לא נחרשה מעולם. אנחנו אוהבי אדמה, קנינו את זה בכסף, אנחנו לא פולשים".

"לפני שנה כבר בתוך שנת השמיטה היה צו לעקירה של העצים, לא פינוי, ומה שקרה אז שפנינו לסגן שר הביטחון אז והתחננו שבשביל לפחות נוכל להציל את העצים יתקנו לנו קרקע חלופית. מעולם לא ניתנה לנו קרקע כזו, הציעו לנו אדמה בתוך היישוב עמיחי שאמור להיבנות עוד שלוש שנים", ביקרה.

לסיום, שיתפה בן אליהו כי "היום אנחנו בוכים ומתאבלים, ורוצים לתת מקום לכאב הגדול הזה. מחר אנחנו נקום ובעזרת עם ישראל שתורם לנו וממשיך ועוזר לנו כדי לבנות מחדש את הכרם, אנחנו נטע שוב ושוב ואנחנו לא מפחדים מדרך ארוכה. ואם יעקרו, שום נטע. כמו שסבא שלי בנה את עין גב וכמו שאני גדלתי בקיבוץ גינוסר – על אותם הערכים אנחנו נמשיך ונטע פה בארץ ישראל".

עריכה: שני רומנו

16/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ניסים משעל וגיא פלג
ניסים משעל וגיא פלג  |  צילום: 103fm
Paris